Restauratér: Zkrácení otevírací doby povede ke ztrátovému provozu

foto Restaurace - ilustrační foto.

Praha - Zkrácení provozní doby restaurací ze současných 22:00 na 20:00 způsobí ztrátový provoz, podnikům se vyplatí v této nejisté době neotevírat. Stravovací zařízení se stala politickým tématem, nikdy nebyla ohniskem nákazy. ČTK to řekl Luboš Kastner, garant projektu Moje restaurace Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a spolumajitel skupiny Hospodska.cz.

Vláda dnes rozhodla, že gastronomické podniky budou muset od středy zavírat ve 20:00, a to včetně výdejních oken a restaurací v hotelech. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) právě v tomto odvětví byla zjištěna mnohá pochybení jako nedodržování předepsané zavírací doby, přeplněné bary nebo přistavění vyhřívaných stanů k výdejním oknům.

Podle Kastnera šlo o pochybení jednotlivců. "Mrzí nás, že s námi vláda nevede aktivní dialog," řekl dále.

Za současné situace jsou tržby restaurací na 60 procentech a jsou schopny pokrýt náklady. Uzavření o dvě hodiny dříve jim podle něj způsobí propad o deset až 20 procent a dostanou se do ztráty. "Vláda s novými opatřeními opět nic neřekla o kompenzacích. Podnikům bych doporučoval, aby v této nejisté době negenerovaly další ztrátu," uvedl Kastner.

Veřejnost si může v restauracích znovu posedět od čtvrtka, předtím od 14. října mohly fungovat jen přes výdejní okna nebo rozvoz. Nyní mohou mít otevřeno mezi 06:00 a 22:00. Obsluhovat mohou jen usazené hosty, u jednoho stolu smějí sedět nejvýše čtyři lidé. Kapacita podniků může být naplněna maximálně na 50 procent.

Podle statistiky společnosti Dotykačka, jejíž pokladní systém využívá asi čtvrtina českých gastrozařízení, po čtvrtečním uvolnění otevřelo na 69 procent stravovacích zařízení. V režimu výdejních oken fungovalo 41 procent provozoven. Tržby jim se středy na čtvrtek stouply o třetinu. Provoz podle Dotykačky ve čtvrtek obnovila také třetina diskoték a nočních klubů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 12. května 2021

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď