Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření

foto Zleva ministr zdravotnictví Jan Blatný a ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček informovali 29. listopadu 2020 v Praze po mimořádném jednání vlády o zmírnění opatření proti nemoci covid-19.

Praha - K mírnějším protiepidemickým opatřením přejde Česko od čtvrtka, rozhodli ministři na dnešním mimořádném jednání. Dodrží-li stanovená omezení, budou moci otevřít restaurace, všechny obchody i provozovny služeb a skončí noční omezení volného pohybu. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) není pravděpodobné, že by se Česko do konce roku dostalo do nižšího než třetího stupně. Školy přejdou do třetího stupně až od 7. prosince.

Fotogalerie

Navzdory zlepšení epidemické situace v posledních týdnech vláda podle Blatného znovu požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, který jinak skončí 12. prosince. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) dnes v České televizi řekl, že že kabinet bude žádat o prodloužení do konce roku.

Index protiepidemického systému PES dnes zůstal sedmý den v řadě na 57 bodech ze sta, což vládě umožnilo rozhodnout o přechodu ze současného čtvrtého na mírnější třetí stupeň epidemické pohotovosti.

V důsledku rozhodnutí vlády se ve čtvrtek budou moci zákazníkům otevřít všechny dosud zavřené obchody a nákupní centra. Platné zůstane omezení plochy na zákazníka. Možné budou i venkovní trhy, uvedl ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Od čtvrtka se částečně otevřou také stravovací zařízení, která nyní mohou prodávat jídlo jen přes okénko. Jejich otevírací doba se omezí na dobu od 06:00 do 22:00 a podniky budou smět naplnit kapacitu na polovinu.

Po šesti týdnech se budou moci návštěvníkům otevřít i muzea a galerie, ale zatím jen do čtvrtiny své kapacity. Pro divadla a kina se s přechodem na třetí stupeň protiepidemického systému nic nemění, tam by diváci mohli přijít do hlediště až s přestupem země do druhého stupně.

Čtvrteční rozvolnění se netýká škol. Ty přejdou do třetího stupně od pondělí 7. prosince, potvrdilo dnes ministerstvo školství. Na středních školách, konzervatořích a vyšších odborných školách bude platit střídavá prezenční výuka po týdnech. Do poslucháren se budou moci vrátit i studenti prvních ročníků vysokých škol, pokud jich ve skupině nebude přes 20.

Že vláda představila jasný plán uvolňování opatření proti šíření koronaviru dnes ocenila Hospodářská komora ČR. Její prezident Vladimír Dlouhý zároveň navrhuje změnit systém podpory pro podnikatele podle německého vzoru, kdy se podpora vyplácí podle tržeb.

Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka je rozhodnutí o uvolnění restrikcí od čtvrtka dobrý kompromis. Přes obnovení provozu hotelů a restaurací by stát neměl zapomenout na kompenzace pro tato odvětví, řekl Stárek ČTK.

Uvolnění podnikání od čtvrtka přivítal i Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. "Všechny obchody, restaurace i hotely se na rozvolnění opatření připravovaly již od pondělka, čtvrteční opatření by tedy mělo proběhnout hladce, a opět potvrdíme, že obchody ani restaurace nejsou a nebudou zásadním zdrojem šíření koronaviru," řekl prezident svazu Tomáš Prouza.

Za přijatelný kompromis označil podobu uvolnění imunolog Václav Hořejší. "Myslím, že to je správně, v zásadě, protože to respektuje pravidla, která se stanovila v systému PES," řekl v televizi Prima.

Za předčasné považuje zmírnění protiepidemických opatření prezident České lékařské komory Milan Kubek, který varuje, že epidemie stále není v Česku pod kontrolou. "Pokud to rozvolnění uspěcháme, tak nám hrozí, že se epidemie znovu rozjede, a o to delší čas potom budeme zase všichni v karanténě," řekl Českému rozhlasu-Radiožurnálu.

Za vyvážený kompromis rozhodnutí považuje i ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. V televizi Prima řekl, že původně byl pro otevření obchodů a služeb až od pondělka za týden. Lidé by ale měli před Vánoci málo času na nákupy, a mohly by se tvořit fronty.

Podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy a šéfky TOP Markéty Adamové Pekarové čtvrtkem skončí diskriminace malých prodejců. "Od čtvrtka budou mít malí obchodníci konečně stejné postavení jako velcí podnikatelé a nebude hrát roli mocná lobby," napsala dnes Adamová na twitteru.

Podobu opatření kritizuje Česká komora fitness. Klienti fitness center totiž budou povinni mít při cvičení roušky. Komora to považuje za zásadní problém v obnovení provozu sportovišť. Klienti se možná kvůli tomu do fitness center nevrátí, obává se.

Výběr opatření, která by měla platit ve 3. stupni systému PES:

--------

Školy:

Pokračuje prezenční výuka mateřských a speciálních škol, prvního stupně základních a posledních ročníků středních škol. Nadále se podobně jako ve čtvrtém stupni rotačně (se střídáním po týdnech) učí žáci druhého stupně ZŠ a nižšího stupně víceletých gymnázií. Nově na stejný systém přecházejí studenti středních a vyšších odborných škol. Pokračuje distanční výuka vysokých škol, první přecházejí na prezenční (s omezeními).

Návštěvy zdravotnických a sociálních zařízení:

Nadále platí zákaz návštěv uvnitř zařízení sociálních služeb (kromě vymezených výjimek), již jen omezené jsou návštěvy ve zdravotnických zařízeních.

Roušky:

Zůstávají povinné ve všech vnitřních prostorech a na vybraných veřejně přístupných místech.

Omezení volného pohybu osob:

Končí noční zákaz vycházení v době od 23:00 do 05:00, platný ve čtvrtém stupni, pohybovat se lze bez omezení.

Konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech:

Se začátkem platnosti třetího stupně má zákaz konzumace skončit.

Hromadné akce ve vnitřních a venkovních prostorech:

Z obecného omezení na šest osob se limit zvyšuje na 50 lidí venku a deset uvnitř.

Svatby, pohřby, bohoslužby:

Může se jich zúčastnit maximálně 30 osob, tedy o polovinu více než ve čtvrtém stupni.

Úřady a firmy:

Stejně jako ve čtvrtém stupni platí omezení úředních hodin, úřady také mají přijmout organizační a režimová opatření snižující riziko nákazy. U výrobních nebo skladových provozů je nutné dodržovat zpřísněná opatření. Je doporučeno testování zaměstnanců, a to i u kancelářských provozů, kde je doporučena práce z domova.

Obchody:

Otevřené mohou být už všechny obchody bez výjimky, ruší se zákaz prodeje v neděli a ve státní svátek. Nadále platí omezení počtu osob v obchodě (jeden zákazník na 15 metrů čtverečních), nebo udržování dvoumetrových rozestupů mezi zákazníky. Zkoušené oděvy či obuv musejí být v karanténě minimálně 24 hodin. V obchodních centrech na 5000 metrů čtverečních zůstávají zavřené dětské koutky, v jídelních prostorech je možné fungování pouze prostřednictvím výdejních okének.

Vánoční prodejní akce:

Prodej kaprů bude ve třetím stupni povolen jako prodej lokální potraviny za dodržení pravidel pro venkovní trhy. Pro ty platí možnost obsadit pouze každé druhé stanoviště pro stánek s minimálním rozestupem čtyři metry, zakázán je prodej občerstvení ke konzumaci na místě. Venkovní prodej vánočních stromků bude možný za dodržení obecných opatření.

Služby:

Mohou se otevřít, a to za zvýšených hygienických opatření. V případě kadeřnictví, kosmetik nebo pedikůry a manikůry platí omezení počtu osob (jeden zákazník na 15 metrů čtverečních) a povinnost dodržovat mezi zákazníky nejméně dvoumetrové rozestupy. Zaměstnanci musejí používat ochranu úst a štít, zákazníci pak roušku, pokud je to možné.

Ubytovací služby:

Nově bez omezení ubytování. Roušky jsou povinné pro personál i hosty, u vchodu a na recepci musí být k dispozici dezinfekce. Platí zvýšená hygienická opatření.

Restaurace:

Zatímco dosud mohly mít otevřené jen výdejní okénko mimo dobu zákazy vycházení (tedy od 23:00 do 05:00 muselo být zavřené), nyní mohou mít otevřeno, a to mezi 06:00 a 22:00. Mohou v nich ovšem být jen usazení hosté, nejvýše čtyři osoby u stolu a maximálně může být obsazena polovina kapacity. Doporučeno je používání e-roušky nebo rezervačního systému.

Herny a kasina:

Nově se mohou otevřít, ovšem pouze od 06:00 do 22:00, podobně jako u restaurací platí podmínka jen usazených hostů, nejvýše čtyř osob u stolu a obsazení maximálně poloviny kapacity.

Kultura:

V divadlech, kinech nebo koncertních sálech zůstává nadále v platnosti zákaz diváků, stejně jako organizační a režimová omezení přítomných osob na zkouškách.

Muzea, galerie, památky:

Mohou se znovu otevřít. Pro muzea a galerie patří omezení počtu návštěvníků na 25 procent kapacity; u hradů či zámků mohou být prováděny nejvýše desetičlenné skupiny.

Knihovny:

Zatímco ve čtvrtém stupni mohly mít pouze výdejní okénka pro předem objednané knihy, nyní se mohou otevřít. Platí ovšem podobné omezení jako v případě obchodu a služeb, tedy jeden návštěvník na 15 metrů čtverečních a dvoumetrové odstupy.

Veletrhy, výstavy, zoo:

Mohou se otevřít. Platí povinné roušky návštěvníků po celou dobu návštěvy, je nutné dodržovat rozestupy minimálně dva metry. Může být využita nejvýše čtvrtina kapacity areálu, povoleny jsou skupinky maximálně deseti osob.

Sport:

K dosud povoleným profesionálním soutěžím se přidají také amatérské, oboje ovšem stále bez diváků. Otevřou se také vnitřní sportoviště pro individuální sporty, ovšem nejvýše do deseti osob. Venku se dosavadní limit šesti osob zvýší, sportovat budou moci dva týmy nebo skupiny.

Bazény, fitness a welness centra:

Mohou se otevřít. Uvnitř platí maximální kapacita jedna osoba na 15 metrů čtverečních, skupinové aktivity pro nejvýše deset osob. U fitness je nutné dodržovat dvoumetrové rozestupy (s výjimkou situace trenér-klient), platí zákaz saunových ceremoniálů nebo parních saun.

Zdroj: onemocneni-aktualne.mzcr.cz/pes; návrh MPO a MZ na opatření pro prodej a služby

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 7. března 2021

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď