Hamáček: Při koronavirové krizi není odchod z vlády na pořadu dne

foto Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny svolaná z podnětu opozičních ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN se konala 10. září 2020 v Praze. Na snímku ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Praha - V situaci, kdy je nutné každý den řešit koronavirovou krizi, není namístě se zabývat výzvami k odchodu z vlády. Není to na pořadu dne, řekl dnes ČTK vicepremiér a šéf koaliční ČSSD Jan Hamáček. K odchodu sociální demokracie kvůli schválení daňových změn vyzval dnes pardubický hejtman Martin Netolický a někteří další straníci. Podle Hamáčka nyní bude naopak nutné vedle epidemie řešit i krizi veřejných rozpočtů, protože schválenou verzi daňového balíčku považuje za "rozpočtovou katastrofu".

ČSSD doufá, že rozhodnutí ještě není definitivní. "Věc má v rukou Senát, který může toto šílené rozhazování ještě zkorigovat, případně může zrušení superhrubé mzdy vetovat prezident," uvedl Hamáček. Prezident Miloš Zeman byl podle Hamáčka totiž "oklamán nedodrženým slibem", že opatření by mělo platit jen dva roky. "Snad alespoň některým poslancům časem dojde, jak velké chyby se dopustili," dodal Hamáček.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) ČTK napsal, že Netolický je oprávněně znepokojen tím, jak je ohroženo financování krajů. "Návrh je tak nesystémový a zásadní, že ještě pořad věřím, že může dojít ke změně nebo úpravě. Pokud by prošel ve stávající podobě, máme připravené určité kroky," uvedl Zaorálek.

Pro zrušení superhrubé mzdy a daň z příjmu se sazbami 15 a 23 procent podle návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) hlasovali vedle ANO také poslanci ODS a SPD. ČSSD neuspěla s alternativním návrhem sazby 19 a 23 procent. Hamáček trvá na svých předchozích prohlášeních, že záležitost není důvodem k rozpadu koalice. "V situaci, kdy jsme nuceni každý den řešit koronavirovou krizi, není namístě se zabývat výzvami k odchodu z vlády. To není na pořadu dne," uvedl.

Také někdejší dlouholetý místopředseda ČSSD Zaorálek se nevyslovil pro odchod z vlády. "Nezdá se mi být šťastné, teď možná v nejhlubším bodě krize, prásknout dveřmi, když máme úkol se o něco snažit a něco dělat, abychom ji překonali," napsal.

S Hamáčkem souhlasí i poslanec ČSSD Antonín Staněk. Silná slova o odchodu vlády jsou podle něj evergreenem zejména od těch, kdo neumí říci, co by následovalo poté. "V tomto podporuji pana předsedu Hamáčka, který říká, že je třeba si vybrat stranu a s ní boj dotáhnout do konce. Neříkám, že za každou cenu, ale kvůli drobným změnám na bojišti panikaří jen malomyslní. Důvěryhodný vojevůdce posuzuje válku celostně a dívá se i za ni, do období nového míru. A právě tam by se měla ČSSD dnes zahledět," napsal Staněk ČTK.

Hlasování o daňovém balíčku podle Staňka také nebylo ztrátou války, ale jen jedné bitvy. "Uvidíme, jak válka o něj nakonec dopadne," dodal.

Hejtman Netolický je kvůli daním pro odchod ČSSD z vlády

Pardubický hejtman Martin Netolický z ČSSD vyzval stranu k odchodu z vlády, která podle něj přestala fungovat. Reagoval tak na schválení daňových změn. Netolický to dnes uvedl na facebooku. Pokud ČSSD neodejde z vlády, bude podle Netolického pro smích. Reakci předsedy strana Jana Hamáčka ČTK zjišťuje. Pro odchod sociálních demokratů z vlády s ANO se nyní vyslovilo i několik dalších straníků.

"Je to závěr čtyřletého populistického snažení (Andreje) Babiše, které skončí nejen krizí společenskou, ale také ekonomickou," uvedl Netolický.

Podle hejtmana by nedůstojná role ČSSD měla rychle skončit. "Ať si (ANO) dovládne, s kým chce. Nebudu možná populární, ale cítím elementární zodpovědnost vůči nám všem. Nejde ani o to, že obce a kraje mohou rezignovat na jakékoliv investice včetně evropských, ale jde o principy, zásady a zdravý selský rozum," uvedl Netolický, který v čele Pardubického kraje na konci října zahájil třetí funkční období.

"Upřímně se modlím, aby ten marast jednoho soukromého hnutí již skončil. Nedodržení koaliční spolupráce je to minimum ze včerejší hloupé frašky," uvedl dnes Netolický na adresu ANO a k fungování koalice s ČSSD. Ve straně je 20 let a nehodlá ji v nesnadných chvílích opouštět, řekl ČTK.

"Přežili jsme jiné situace, přežijeme i tuto. Nebudu následovat ty, kteří nebyli schopní ustát, že ČSSD nebyla na výsluní," řekl hejtman.

Podle hejtmana hnutí ANO porušilo koaliční smlouvu, v daňových změnách nebyla koaliční shoda. "Podle mě ve čtvrek přestalo vládní hnutí existovat. Hnutí ANO porušilo koaliční dohodu. Hlasovalo pro daňové změny fatálního charakteru," řekl ČTK Netolický.

Kvůli snížení daní podle Netolického nyní bude muset zeštíhlet veřejný sektor. "Asi chce vláda méně krajů, méně obcí, méně veřejných služeb. Dobře. Je ovšem nutné velmi rychle snížení příjmů doprovodit dramatickými úsporami. Pokud k tomu nedojde, skončíme jako jižní státy, kterým jsme se donedávna smáli," uvedl.

Pardubický kraj podle Netolického schválenými daňovými změnami přijde po započítání všech přijatých změn bez kompenzací o 800 milionů korun ročně, tedy o 3,2 miliardy korun za čtyři roky. Netolický navrhne mimořádné jednání zastupitelstva, které sněmovní rozhodnutí nejspíš odmítne. Také věří, že Senát a prezident změny neschválí, dodal.

Změny v daňovém systému schválila Sněmovna v noci na dnešek, prošlo zejména zrušení superhrubé mzdy a výrazné zvýšení slevy na poplatníka. Zdaňování superhrubé mzdy tak v Česku zřejmě po 13 letech skončí, místo toho se bude od příštího roku zdaňovat pouze hrubá mzda sazbou 15 procent a u vyšších mezd nad 140.000 korun měsíčně 23 procenty. Zrušení ještě není definitivní, musí ho posoudit Senát a podepsat prezident. Pro schválení balíčku jako celku s přijatými úpravami hlasovali poslanci ANO, ODS, KSČM, SPD a dva nezařazení poslanci Václav Klaus a Tereza Hyťhová.

ČSSD s tím nesouhlasila, její předseda Jan Hamáček navrhoval daň ze mzdy 19 procent. Hamáček dnes uvedl, že schválená verze daňového balíčku znamená rozvrat veřejných financí, ČR se podle něj enormně zadluží, ohrožen je zdravotní i sociální systém.

Krajští šéfové ČSSD se k výzvě na odchod z vlády příliš nekloní

Krajští představitelé sociální demokracie oslovení ČTK považují za koaliční problém, že výslednou podobu daňových změn odhlasovalo hnutí ANO bez podpory ČSSD. K výzvě spolustraníka, pardubického hejtmana Martina Netolického, aby strana kvůli tomu odešla z vlády, se nicméně kloní jen někteří. Na místě to není ani podle předsedy strany Jana Hamáčka. Podle mnohých regionálních sociálních demokratů by strana měla další postup ohledně účinkování ve vládní koalici projednat.

Daňový balíček, který mimo jiné zrušil superhrubou mzdu a zavedl daně z příjmu 15 procent a 23 procent, schválila Sněmovna v noci na dnešek hlasy poslanců ANO, ODS, KSČM, SPD a dvou nezařazených poslanců. Pozměňovací návrhy v zákonu podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) připraví veřejné rozpočty o 130 miliard korun.

Netolický tvrdí, že neodejde-li ČSSD po schválení balíčku z vlády, bude pro smích. Někteří krajští sociální demokraté v této souvislosti poukazují na to, že se na vládní úrovni může rýsovat nová koalice stran.

Například šéf ČSSD v Olomouckém kraji Jiří Zemánek uvedl, že pokud je před volbami klíčové hlasování, ti, co se spojují, často pak tvoří koalici ve vládě. "Něco mi to připomíná, protože toto bylo fakt klíčové hlasování. Měli bychom si udělat nějaký obrázek o tom, jak dopadnou volby," doplnil.

Také podle bývalého královéhradeckého hejtmana Jiřího Štěpána by si strana měla říci, zda dokáže prosazovat program a jestli už neexistuje jiná koalice než v rámci podepsané koaliční smlouvy. Za současné situace je tedy pro to, aby sociální demokracie zvážila své setrvání ve vládě. S názorem Netolického souhlasí i jihomoravský předseda ČSSD Břetislav Štefan.

I místopředseda středočeské ČSSD Miloš Petera si myslí, že má-li se něco změnit, tak teď. Na názor ohledně setrvání ve vládě by se podle něj ale mělo vedení strany zeptat členské základny a výsledkem se řídit.

O dalším postupu by se strana měla poradit i podle krajského předsedy ČSSD v Libereckém kraji. "Vidím to jako vážný koaliční problém, ale na dálku neumím radit," dodal. Podle Zemánka je porada s Hamáčkem naplánována v Praze na příští týden.

K diskusi se kloní předseda ČSSD na Vysočině Petr Krčál, bez ní by odchod z vlády straně nedoporučil. Česko podle něj i kvůli epidemii covidu-19 teď potřebuje klid. "Smírčí jednání bych podpořil, protože to, co udělalo hnutí ANO, není dobře," řekl Krčál. Možnost smírčího řízení obsahuje i koaliční smlouva.

Názor, že není ideální čas na odchod z vlády, sdílí bývalá jihočeská hejtmanka Ivana Stráská, předseda zlínského krajského výboru ČSSD Jiří Ott, poslanec Roman Onderka nebo někdejší jihomoravský hejtman a bývalý místopředseda ČSSD Michal Hašek (oba ČSSD). "Rok před volbami a v současné situaci na to není dobrá doba. Ale pokud jde o superhrubou mzdu, sociální demokracie se zachovala správně a hájila zájmy i občanů, kteří nemají vysoké příjmy," uvedla Stráská. "Chápu naštvanost pana Netolického, to bych mu asi mohl podepsat. Nicméně v situaci, kdy na tom republika je tak, jak je, bych bral jako nezodpovědnost, kdybychom práskli dveřmi," uvedl Ott. "V krizovém stavu se z vlády neutíká. ČSSD má svoji zodpovědnost vůči zemi i lidem v boji s covidem a jeho důsledky společenskými i ekonomickými," napsal ČTK Hašek.

Ani primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD) není pro odchod strany z vlády několik měsíců před volbami, ač nesouhlasil se vstupem ČSSD do kabinetu. "Teď už je pozdě," řekl Pobucký. Kritizoval tak jako hejtman moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO), že daňové změny byly přijaty bez kompenzací pro samosprávy.

Místopředseda ČSSD v Ústeckém kraji Marcel Běhounek bere schválení daňových změn jako podraz v rámci koaliční smlouvy. Kraj, potažmo obce by kvůli tomu podle něj mohly přijít zhruba o čtyři miliardy korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 30. července 2021

Očekáváme v 5:00 15°C

Celá předpověď