Armáda dokončila práce na záložní nemocnici v Letňanech

foto Premiér Andrej Babiš si prohlédl 25. října 2020 dostavěnou polní nemocnici v Letňanech v Praze.

Praha - Armáda dokončila práce na záložní nemocnici v pražských Letňanech, oznámila dnes na twitteru. Nemocnice v halách letňanského výstaviště bude sloužit pro pacienty s nemocí covid-19, má v ní být 500 lůžek. Zda bude uvedena do provozu, záleží na vývoji epidemie koronaviru. Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zváží vybudování další podobné nemocnice na Moravě.

Nemocnice má být využívána pro následnou péči, umístěni v ní tak mají být pacienti s covidem-19 na doléčení. Sloužit by také mohla pro pacienty, kteří se kvůli karanténě zatím nemohou vrátit domů nebo třeba do domovů důchodců. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve čtvrtek ve Sněmovně řekl, že využita bude zřejmě hlavně kolem 10. listopadu, kdy se v Česku předpokládá největší počet pacientů s koronavirem.

Stát i jednotlivé nemocnice se nyní snaží zvýšit počet lůžek, které budou připravené pro pacienty s covidem-19. Nemocnice odkládají neakutní péči a některá oddělení předělávají pro potřeby nakažených. Podle Prymuly pro ně bude připraveno 15.500 lůžek. Podle údajů k pátku je v Česku hospitalizovaných 5314 pacientů s covidem-19 a ve vážném stavu bylo 772 z nich.

Armáda začala nemocnici v Letňanech budovat v pondělí, kdy přivezl materiál hlavní konvoj z Hradce Králové. Vojáci postupně do hal letňanského výstaviště dopravili víc než 300 tun vybavení ze svých zásob. Další vybavení poskytla Správa státních hmotných rezerv (SSHR), vládou zakoupené nové postele dovezla firma Linet.

Nemocnice v Letňanech by měla být spuštěna v okamžiku, když dojdou kapacity v "kamenných" nemocnicích. Z 500 lůžek má být pro intenzivní péči vybaveno pouze deset. Zařízení bude oficiálně provozovat Nemocnice na Bulovce, která si část letňanského výstaviště pronajala. Na místě ale budou nasazeni především vojenští lékaři a zdravotníci, které armáda v případě aktivace nemocnice stáhne z jiných nemocnic. Prymula dříve uvedl, že v Letňanech by mohlo působit i 28 armádních lékařů a zdravotníků z USA, které Česku nabídly Spojené státy po žádosti vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD).

Odpoledne se konala prohlídka dokončené nemocnice, které se zúčastnil premiér Andrej Babiš (ANO), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a končící ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Premiér na tiskovém briefingu po prohlídce řekl, že vláda bude jednat o možném nákupu dalších polních nemocnic. V Letňanech jsou nyní umístěny dvě, jejich pořízení vyjde na více než miliardu korun. Podle premiéra by stálo za zvážení, jestli podobnou záložní nemocnici jako v Praze nevybudovat také v Brně.

Prymula pak na briefingu řekl, že za pronájem pavilonů letňanského výstaviště stát zaplatí provozovateli 20,5 milionu korun bez DPH. Podnikatel Pavel Sehnal, který výstaviště provozuje, řekl ČTK, že jde o nejnižší možnou cenu, která možná nepokryje ani náklady na provoz.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je úterý 27. července 2021

Očekáváme v 11:00 24°C

Celá předpověď