Opozice vyzývá Prymulu k rezignaci kvůli fotkám od restaurace

foto Ministr zdravotnictví Roman Prymula byl 21. října 2020 pozdě večer navzdory zákazu v restauraci na pražském Vyšehradě. Uvedl to 23. října deník Blesk (na snímku), který zveřejnil fotografie. V restauraci byli podle deníku ve stejnou dobu i další lidé, včetně předsedy poslanců ANO Jaroslava Faltýnka.

Praha - Představitelé opozičních stran vyzývají ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO) k rezignaci kvůli fotografiím Blesku, podle kterých byl ve středu pozdě večer navzdory platnému zákazu v restauraci. Opoziční politici mluví v té souvislosti na sociálních sítích o pokrytectví a papalášství kvůli porušení pravidel, která kabinet vyžaduje po všech občanech kvůli epidemii koronaviru. Výzvy k odstoupení se týkají i šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka, který podle Blesku v restauraci s Prymulou také byl.

"Tady doslova platí, že kážou vodu a pijí víno," napsal ČTK předseda občanských demokratů Petr Fiala. Nikdo už si podle něj nemůže myslet, že vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) dokáže provést Česko pandemií. "Ministr Prymula a místopředseda hnutí ANO Faltýnek se vysmáli všem lidem, kteří se bojí o svoje zdraví, o život svých blízkých a o holou existenci. Je to smutné a je to zcela nepřijatelné. Nikdo jim už neuvěří, že to myslí vážně. A důvěra v opatření je v zápase proti pandemii klíčová věc," uvedl.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ČTK napsal, že pokud jsou informace pravdivé, jedná se o naprostý výsměch a pohrdání občany. "A také zdravotníky a dobrovolníky, kteří pracují a pomáhají v nemocnicích. Není možné, aby pan ministr Prymula i Faltýnek porušovali svévolně opatření platná pro ostatních deset milionů obyvatel. Navíc opatření, s kterými kvůli pandemii přišel právě sám pan Prymula a všem ostatním by za porušení hrozila pokuta," uvedl.

Kabinet podle něj podobnými "manýry" ztratí i poslední zbytky důvěry lidí. "A nelze se tomu divit. Absurdní byla i situace na podzim, kdy pan Babiš odmítl jít do karantény, i když seděl v jedné místnosti s covid-pozitivní osobou. Vláda má jít lidem příkladem, ale bohužel dělá přesně pravý opak," dodal Bartoš. Lidé jsou podle něj rozumnější než Babiš a jeho spolupracovníci a snaží se dodržovat opatření i o vzájemnou ohleduplnost.

"Denně umírají lidé. Zdravotníci se na pokraji vyčerpání starají o nemocné. Tisíce domácností řeší, z čeho budou vůbec žít. A v takové situaci ministr zdravotnictví poruší všechna myslitelná pravidla. Pane Prymulo, rezignujte," uvedla na twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Také šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek vyzval Prymulu k omluvě a okamžité rezignaci. "To je jediný způsob, jak ještě můžete přesvědčit veřejnost, že svá opatření myslíte vážně a že je lidé mají dodržovat," uvedl. Vláda podle něj nemůže mít důvěru lidí v koronavirové krizi, protože je evidentně součástí problému, nikoliv řešení. "Dokud nezmizí Babišova vláda, nebude odstraněn ani problém," dodal.

Také šéf SPD Tomio Okamura míní, že Prymula by měl okamžitě rezignovat, protože mu lidé už nemohou věřit. "V době, kdy miliony lidí dodržují opatření vyhlášení panem ministrem a mají kvůli opatřením velké finanční a sociální problémy, je to od pana ministra, který má vyhlašovaná opatření svou osobou garantovat, naprostá sprosťárna a neuvěřitelná arogance moci," napsal Okamura ČTK.

První místopředsedkyně lidovců Šárka Jelínková uvedla, že informace Blesku vyžadují okamžité vysvětlení. "Ukázka papalášství a arogance moci v přímém přenosu. Ministr zdravotnictví vysvětluje občanům, jak mají být doma, a pak jde v noci do restaurace," kritizuje.

Román George Orwella Farma zvířat připomněl šéf Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan. "Přesně tak to je u nás. Všichni jsou si rovni, někdo rovnější. Tihle papaláši nemohou vést dobře náš stát v krizi. Nemají na to nejen manažersky, ale hlavně morálně," uvedl. Rezignace ministra je podle něj na místě, protože bez důvěry se vládnout nedá. "Vláda papalášů, pokrytců a nadlidí. Pane ministře odstupte! Nikdo už vám nemůže věřit ani nos mezi očima!" dodal místopředseda STAN Petr Gazdík.

Vystrčil: Chovejme se zodpovědně, byť Prymula porušil svá pravidla

Lidé by se ve vlastním zájmu měli podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila chovat v souvislosti se zvýšeným výskytem koronaviru svobodně, ale také zodpovědně. Nic by na tom nemělo změnit to, že ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) porušil pravidla, která kvůli nákaze vyhlásil a doporučoval. Vystrčil to dnes uvedl na svém twitteru.

"I když ministr zdravotnictví porušil vlastní pravidla, pojďme se prosím chovat svobodně a zodpovědně," uvedl předseda Senátu. Poukázal na to, že počet případů pozitivně nakažených ve čtvrtek překročil 14.000, podobně jako ve středu.

Prymula se tento týden setkal v noci s předsedou poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem v jedné z pražských restaurací, které měly být uzavřeny. Při odchodu ani jeden z nich neměl na obličeji roušku. Opozice i vládní ČSSD vyzvaly Prymulu k rezignaci. Premiér Andrej Babiš o totéž následně požádal jak Prymulu, tak Faltýnka.

Chování Prymuly odsoudil v prohlášení i senátorský klub Starostové a nezávislí. "Od začátku řešení koronavirové krize vláda postupuje nekoncepčně a potýká se s nedůvěrou zaváděných opatření. Bohužel chování ministra zdravotnictví Prymuly vyvolává ještě větší nedůvěru občanů v době, kdy je situace opravdu vážná. Je více než potřebné, abychom postupovali společně a pravidla platila pro všechny stejně," uvedl.

Vystrčil v připojené audiovizuální promluvě ke spoluobčanům uvedl, že protikoronavirová opatření a příkazy jsou vyhlašovány "vládou, která samozřejmě není dokonalá". Mají ale jediný cíl, a to zabránit dalšímu nárůstu nakažených. Lidé mohou buď hledat skuliny, jak tato opatření obcházet a nedodržovat a tím přispívat k šíření nákazy. Druhou možností je osvojit si smysl těchto opatření, aby se šíření nákazy omezilo a aby zdravotnictví nezkolabovalo.

"Přece každému z nás je jasné, proč jsou zavřené hospody. A pokud někdo si potom tu hospodu otevře v garáži, tak nedělá nic jiného, než že škodí sám sobě a všem okolo sebe," uvedl Vystrčil. Hlavní je podle něj to, aby lidé přestali s naschvály a kverulantstvím. "Začněme se chovat nejen svobodně, ale i zodpovědně," dodal předseda Senátu.

ODS zopakovala výzvu, aby po krizi vláda požádala o důvěru

ODS dnes zopakovala svou výzvu, aby vláda po skončení krize způsobené aktuální druhou vlnou koronavirové epidemie požádala ve Sněmovně o důvěru. Po zveřejnění fotografií Blesku, podle kterých byl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) přes vládní zákazy v restauraci, nyní ODS, TOP 09 a lidovci nevidí jiné řešení, než Prymulovu rezignaci. Zástupci stran to uvedli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že o důvěru žádat neplánuje.

Vedení ODS se před deseti dny usneslo, že Babiš ztratil schopnost řídit vládu a stát. Kabinet ANO a ČSSD by podle ní měl po skončení nouzového stavu požádat o důvěru. Jinak chce ODS ve Sněmovně hledat podporu pro vyslovení nedůvěry vládě. Babiš a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) tehdy odmítli, že by o důvěru plánovali žádat a odkázali na to, že opozice může vyvolat hlasování o nedůvěře.

Předseda ODS Petr Fiala dnes výzvu zopakoval. Kabinet by měl po uklidnění situace požádat o důvěru ve Sněmovně, zdůraznili Fiala a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Vláda je aktuálně spíš součástí problému než jeho řešením," vysvětlila Adamová.

Babiš později vyzval Prymulu k rezignaci, jinak ho odvolá. Další z přítomných Jaroslav Faltýnek by podle něj měl skončit jako první místopředseda hnutí ANO. Žádat o důvěru však poslance nehodlá. "Opozici nic nebrání, aby hlasovala o nedůvěře, my s tím problém nemáme. Ale nevidím důvod, abychom to navrhovali, děláme maximum možného, pandemie se šíří všude v Evropě," řekl.

Chování Prymuly a Faltýnka je podle Fialy naprosto nepřijatelné. "Doslova se vysmáli všem občanům, kteří dodržují opatření, bojují o své zdraví a ekonomické přežití," uvedl. Prymula se podle něj v poslední době stal symbolem opatření. "Když on je první, kdo je veřejně poruší, tak ztrácí důvěru a je nepřijatelné, aby dál působil ve funkci ministra zdravotnictví," uvedl.

Adamová řekla, že aktuální kauza nemůže mít jiný závěr než Prymulovu rezignaci. "I pan Faltýnek by neměl zůstat jen u omluvy. Neumím si představit, že by dali jiné řešení na stůl," uvedla. Stejně jako Fiala vybídla občany, aby i přes chování představitelů hnutí ANO vládní opatření respektovali. Podle šéfa poslanců KDU-ČSL Jana Bartoška by ve vyspělé demokracii Prymula sám rezignoval, příklad si může vzít v zahraničí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 18. září 2021

Očekáváme v 23:00 14°C

Celá předpověď