Srovnání koronavirových opatření v ČR loni a nyní

foto Cestující s respirátory - ilustrační foto.

Srovnání opatření, zavedených kvůli šíření koronaviru na jaře a nyní (vláda vyhlásila s platností od 1. března nová opatření proti šíření koronaviru):

Nouzový stav:

- Vláda nouzový stav vyhlásila loni 12. března na 30 dnů, později jej se souhlasem Sněmovny dvakrát prodloužila. Nejprve do 30. dubna a podruhé do 17. května, kdy nouzový stav přestal platit.

- Kvůli zhoršení epidemiologické situace loni na podzim byl od 5. října nouzový stav znovu vyhlášen. Sněmovna nejprve souhlasila s prodloužením do 20. listopadu, poté do 12. prosince, potřetí do 23. prosince, počtvrté do 22. ledna a popáté do 14. února. Poslední návrh na prodloužení nouzového stavu do 16. března ale poslanci zamítli. Mimořádný stav tak měl skončit v polovině února, kabinet však na žádost hejtmanů vyhlásil navazující nouzový stav znovu od 15. února, dolní komora ho zrušila k sobotě 27. února.

- Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek poslancům řekl, že vláda potřebuje nouzový stav a potřebuje, aby lidé omezili kontakty, stejně jako tomu bylo loni v březnu. K novému vyhlášení nouzového stavu vyzvala vládu Sněmovna poté, co ten stávající odmítla prodloužit. Vláda následně vyhlásila nový nouzový stav platný od 27. února do 28. března.

- Sněmovna také 26. února schválila pandemický zákon, podle něhož dostanou ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice pravomoci vydávat rozsáhlejší restrikce proti šíření covidu-19, a to celostátně nebo regionálně bez nutnosti nouzového stavu.

Omezení pohybu:

- Kvůli výskytu koronaviru začal loni 16. března platit zákaz volného pohybu lidí v ČR s výjimkou cest do zaměstnání, nezbytných cest za rodinou, pro základní životní potřeby nebo k lékaři. Volný pohyb lidí byl zrušen k 24. dubnu.

- Od 14. října se omezilo shromažďování venku i uvnitř na nejvýše šest osob a o týden později vláda nařídila omezení pohybu a kontaktu s lidmi s výjimkou cest do práce či na nákupy. Povolené byly cesty do přírody nebo pobyt na chatách a chalupách. Platil také téměř úplný zákaz vycházení mezi 23:00 a 04:59.

- Od 28. října začal platit zákaz nočního vycházení mezi 21:00 a 05:00. Výjimkou byly mimo jiné cesty do zaměstnání, výkon povolání, neodkladné cesty kvůli ochraně života, zdraví a majetku, ale také venčení psů ve vzdálenosti do 500 metrů od bydliště. Noční zákaz vycházení skončil 3. prosince po přechodu ze čtvrtého na třetí stupeň protiepidemického systému PES.

- Od 18. prosince poté začal v souvislosti s přechodem do čtvrtého stupně systému PES platit noční zákaz vycházení v době od 23:00 do 05:00 a o devět dní později začal platit - v souvislosti s přechodem do pátého stupně systému PES - zákaz vycházení v době od 21:00 do 05:00.

- Vláda nyní rozhodla, že kvůli koronavirové pandemii od 1. března na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele, pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres pak čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty. Nákupy budou možné pouze v rámci okresu, a to v nezbytném počtu osob. Návštěvy příbuzných v okresu s bydlištěm podle nařízení vlády nebudou povolené, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb či nutné péče. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. V platnosti zůstává zákaz nočního vycházení mezi 21:00 a 05:00.

Školy:

- Školy všech stupňů byly uzavřeny už 11. března a žáci a studenti na dva měsíce přešli na distanční výuku. Otevřené zůstaly jen školy mateřské, i ty ale na řadě míst uzavřeli jejich zřizovatelé. První žáci a studenti se začali vracet do lavic 11. května, kdy se školy za zvýšených hygienických opatření otevřely pro žáky posledních ročníků základních a středních škol a studenty vysokých, o dva týdny později se pak částečně vrátili žáci prvního stupně ZŠ. Až 8. června se částečně do škol vrátili také žáci druhého stupně základních škol.

- Na začátku školního roku se žáci do škol vrátili. První omezení přišlo 10. září, kdy se do společných prostor vrátily roušky. Od 18. září pak bylo povinné zakrývání nosu a úst i ve třídách (kromě prvního stupně). Na začátku října pak přišly další restrikce, od 5. října hlavně v nákazou nejpostiženějších okresech. Od 14. října se uzavřely všechny školy kromě mateřských (a škol pro děti zdravotníků a dalších nezbytných profesí). Žáci přešli na distanční výuku. V průběhu listopadu se do lavic postupně vrátili žáci prvních a druhých tříd ZŠ, žáci závěrečných ročníků SŠ, zbylí žáci prvního stupně ZŠ a z devátých tříd. Pro zbytek druhého stupně a studenty víceletých gymnázií začala střídavá prezenční a distanční výuka.

- Další uvolnění přišlo 7. prosince, kdy na střídavou prezenční a distanční výuku přešli i zbylí žáci SŠ, studenti konzervatoří a vyšších odborných škol. Vrátit se mohli studenti prvních ročníků VŠ (ve skupinách do 20) a ti univerzitní studenti, kteří mají praktickou výuku. Kvůli rostoucímu počtu nákaz však trval tento stav jen do vánočních prázdnin (prodloužených o dva dny) a 4. ledna se do škol vrátili jen žáci prvních a druhých tříd ZŠ, otevřeny zůstaly i mateřské a speciální školy.

- Vláda nyní rozhodla, že od 1. března budou na tři týdny uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny. Výjimku budou mít jen základní školy, školky a dětské skupiny při zdravotnických zařízeních a pro děti členů záchranného integrovaného systému.

Obchody a služby:

- Jako první se loni 13. března omezila provozní doba restaurací, které musely mít zavřeno mezi 20:00 a 06:00. Už o den později vláda uzavřela obchody a služby s výjimkou potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a několika dalších. Restaurace mohly nabízet jen prodej z okénka nebo rozvoz. Od 18. března pak byly vymezeny dvě hodiny pro nákupy pro lidi starší 65 let (platily v různém rozsahu do 25. května).

- Uvolňování začalo v polovině dubna, začaly 20. dubna farmářské trhy a autobazary, následovaly menší obchody s plochou do 2500 metrů čtverečních s vlastním vchodem. Od 11. května se otevřela nákupní centra (a třeba také holičství), povolen byl provoz restauračních zahrádek. Od 25. května se otevřely i vnitřní prostory restaurací, opět za přísnějších hygienických opatření. Až do konce června platilo omezení otevírací doby restaurací přes noc, od 23:00 do 06:00.

- Maloobchodní prodejny kromě obchodů se základním sortimentem, třeba potravinami či léky, a dalším vybraným zbožím musely znovu zavřít od 22. října. Výjimku dostaly prodejny pohonných hmot, krmiv a potřeb pro zvířata, brýlí nebo novin a časopisů. V období od 3. do 27. prosince mohly fungovat všechny prodejny, ale s omezením počtu osob v obchodě (jeden zákazník na 15 metrů čtverečních) a udržováním dvoumetrových rozestupů mezi zákazníky. S přechodem do pátého stupně PES musela většina obchodů znovu zavřít. Prodávat od tohoto dne bylo možné v obchodech pouze základní potřeby.

- Vláda nyní asi na půlku zredukovala výjimky pro maloobchod a služby. Otevřené budou i od 1. března potraviny, lékárny, drogerie, optiky nebo květinářství. Ze služeb budou moci fungovat čerpací stanice, výdejny zboží objednaných z e-shopů, myčky aut bez obsluhy nebo servisy telefonů a počítačů. Vláda dále ponechala výjimku trafikám, prodejnám krmiv a zahrádkářských potřeb, obchodům s domácími potřebami. Fungovat budou smět také odtahy a taxi služby.

Nošení roušek a respirátorů:

- Zákaz vycházení bez zakrytí nosu a úst zavedla vláda od půlnoci na 19. března a v nejpřísnější formě platil více než dva měsíce. Nejprve skončila 25. května povinnost nosit venku roušku při dodržení dvoumetrových odstupů, od 15. června nebylo nutné roušky nosit venku, s výjimkou hromadných akcí. Od 1. července pak (až na regionální výjimky, jako třeba pražské metro nebo hromadné akce v Praze nad sto lidí) skončila povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách.

- Částečně se roušky začaly vracet koncem července, kdy tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že od 25. července budou povinné na vnitřních hromadných akcích nad sto osob v celé ČR. Regionálně vymezená povinnost nosit roušku v té době platila také například ve zdravotnických či sociálních službách na Vysočině, v Libereckém, Ústeckém a Jihočeském kraji, zakrývání nosu a úst bylo během léta nezbytné rovněž v regionech s vyšším výskytem nemoci covid-19.

- V srpnu a během září se opatření postupně zpřísňovalo a zakrytí nosu a úst začalo být povinné uvnitř budov, což platilo i pro školy (původně s výjimkou prvního stupně ZŠ). Od 21. října je pak nošení roušek nutné i venku na území obcí, pokud jsou lidé blíže než dva metry.

- Od 25. února se nově respirátor či jedna zdravotnická rouška musejí nosit ve všech prostorách staveb či venku, když jsou rozestupy mezi lidmi menší než dva metry. V prodejnách, provozovnách a veřejné dopravě bylo možné nosit dvě roušky místo respirátoru.

- Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů bude od 1. března povinné i na pracovištích. Výjimku budou mít lidé, kteří jsou v místnosti sami nebo pracují z domova. Ochranu nosu a úst musí pracovníkům zajistit zaměstnavatel, v prodejnách, provozovnách, ve zdravotnických a sociálních zařízeních a veřejné dopravě to musí být respirátor nebo nanorouška. Zároveň končí možnost v prodejnách, provozovnách a veřejné dopravě nosit dvě roušky místo respirátoru. V zastavěném území obce bude třeba vždy nosit minimálně chirurgickou roušku, mimo obec to bude povinné jen v blízkosti lidí nežijících ve stejné domácnosti.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 29. července 2021

Očekáváme v 19:00 24°C

Celá předpověď