Plošné testování nevezme další kapacity nemocnicím

foto Odběry pro testy na nákazu koronaviru - ilustrační foto.

Praha - Plošné testování na covid-19 nevezme podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) další personální kapacity nemocnicím. Chce využít současná odběrová centra nebo vytvořit nová, zapojit praktické i jiné lékaře. Získat dost testů problém nebude, výrobců je několik, řekl na dotaz ČTK. V úterý uvedl, že s testování by se mělo začít za dva týdny.

"Není velký problém sehnat testy, těch začíná být poměrně hodně, je celá řada nabídek od různých společností. Složitější je logisticky celý ten systém zabezpečit, proto ho chceme připravit velmi detailně, než s tím půjdeme do praxe," uvedl Prymula.

"Nechceme tím testováním zatěžovat nemocnice, které jsou v akutní fázi," doplnil dřívější informaci o tom, že pilotní projekt začne na Uherskohradišťsku. Tento region má nejvyšší nárůsty na počet obyvatel a v tamní nemocnici je více než stovka nakažených.

Starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (ODS) kritizoval, že město nemá o záměru ministerstva žádné informace. "Přečetli jsme si to z twitteru. Není to šťastné ve chvíli, kdy takovou informaci vypustí, aniž by řekl detaily, jak to celé má probíhat, kdo to bude zajišťovat," řekl dnes novinářům Blaha. Na jednání na krajské hygienické stanici se podle něj od záměru distancovala řada odborníků včetně zástupců praktických lékařů.

"Lidé v okrese Uherské Hradiště si nezaslouží, aby byli jakýmisi pokusnými králíky v laboratoři pana ministra Prymuly," uvedl Blaha. Dodal, že osobně nemá nic proti otestování nějakého vzorku populace, pokud však má být testování plošné, ale zároveň dobrovolné, postrádá to podle něj logiku. "Lidé chtějí jasné informace, aby věděli, na čem jsou," uvedl.

Podle Prymuly se pro testování v celé zemi počítá se stávajícími odběrovými centry, novými obsazenými mediky a dalšími studenty vysokých škol. "Přihlásili se i zubní lékaři a nabízejí svoji kapacitu," uvedl. Počítá také s praktickými lékaři. Naopak v nemocnicích by podle něj mohli vypomáhat ambulantní specialisté některých oborů, jakých ale neupřesnil.

V úterním projevu k národu ministr uvedl, že testování bude pomocí antigenních testů s výsledkem do 15 minut. "Tyto testy jsou rychlé, levné a snadné. Pokud by se nám je povedlo zajistit, tak testování by pro všechny občany bylo zdarma," uvedl tehdy. Pokud by se celoplošné testování povedlo, získá Česko podle něj cenná data o šíření viru a podaří se nastavit výrazně cílenější systém karantény. Podobně se celoplošně testuje například v Jižní Koreji, Dánsku nebo Lichtenštejnsku.

Na nové testy podle ředitele Ladislava Duška připravuje i Ústav zdravotnických informací a statistiky, upravuje například elektronickou žádanku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 11. května 2021

Očekáváme v 7:00 14°C

Celá předpověď