Filmoví producenti chtějí přímou podporu, nikoli jen přes fond

foto Natáčení filmu, monitor, kamera - ilustrační foto

Praha - Filmoví producenti a distributoři, kteří kritizovali první program COVID Kultura, jsou překvapeni tím, že audiovizuální průmysl vypadl z nového programu COVID - Kultura II. Dnes ho schválila vláda s celkovou sumou 750 milionů korun, která by měla být k dispozici umělcům i podnikatelům v kultuře. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) řekl, že podporu audiovize předloží zvlášť a že bude směřovat přes Státní fond kinematografie. To ale distributoři a producenti kritizují.

V tiskové zprávě, kterou dnes zaslali ČTK, uvádějí, že kvůli zavřeným kinům, zastavené distribuci filmů a zrušeným festivalům je audiovizuální průmysl znovu vypnutý. "Lidé z Asociace producentů v audiovizi (APA), Asociace provozovatelů kin (APK) a Asociace animovaného filmu (ASAF) spolu se zástupci distributorů chápou restriktivní opatření zavedená v souvislosti s pandemií, ale jsou v šoku z toho, že podle dostupných informací celý audiovizuální průmysl a jeho podpora vypadla z nově připraveného programu COVID - Kultura II," uvedli zástupci zmíněných organizací.

"Námi odhadovaná výše podpory z programu 60 až 80 milionů korun směřující ke kinařům, distributorům, producentům a tvůrcům by pomohla udržet a restartovat obrat průmyslu s obratem deset až 15 miliard. Málokterý kulturní kreativní průmysl má takovou efektivitu vložených investic jako audiovize," uvedl předseda představenstva Asociace producentů v audiovizi (APA) Vratislav Šlajer.

APA a další organizace žádají ministerstvo průmyslu o zařazení audiovize do programu COVID - Kultura II., aby sektor nebyl diskriminován. Připomínají, že program vznikl za účelem pomoci podnikatelům v kultuře, kterým z legislativních důvodů nemůže pomoci ministerstvo kultury podporující především nestátní neziskové organizace nebo Státní fond kinematografie (SFKMG). "Fond udílí selektivní podporu, například vybraným projektům dává podporu rozdělenou do různých částí vzniku audiovizuálních děl, nepodporuje však konkrétně například servisní specializované společnosti participující na vzniku filmových projektů či akcí, natož jednotlivé profesionály pracující v oblasti audiovize," vysvětlují.

Více než polovina české audiovizuální produkce vzniká v tržních podmínkách bez podpory fondu. Z hlediska investic však i v případě komerční tvorby jde o hybnou sílu celého sektoru. Státní fond kinematografie letos rozděluje mimořádnou podporu určenou na překonání pandemie, ta se ale rozděluje selektivně a projektově a nepokrývá řadu společností, které sítem SFKMG neprojdou. "Proto je pro audiovizuální průmysl důležitá kombinace podpory Státního fondu kinematografie a COVID - Kultura II," uvedli producenti.

Audiovize v posledních letech dosahovala objemu tržeb 30 miliard korun ročně. Nebýt pandemie, sektor by rostl dál. Kromě uzavřených kin či stopnutí distribuce filmů je pozastaven i vznik mezinárodních projektů, které kromě příjmů do státního rozpočtu přinášejí i popularitu Česku v zahraničí. Během první vlny pandemie APA odhadovala celkový pokles výroby ve filmovém průmyslu a na něj navázaných oborů 75 procent.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je pátek 25. června 2021

Očekáváme v 15:00 20°C

Celá předpověď