Tchajwanská prezidentka na Foru 2000 vyzdvihla vztahy s Českem

foto Předseda Senátu Miloš Vystrčil se setkal 3. září 2020 v Tchaj-peji s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen a převzal z jejích rukou vysoké státní vyznamenání Řád příznivých oblaků (The Order of Propitious Clouds), které bylo in memoriam uděleno jeho předchůdci Jaroslavu Kuberovi.

Praha - Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen na úvod mezinárodní konference Forum 2000 vyzdvihla vztahy mezi Českem a Tchaj-wanem. Země podle ní mají shodné hodnoty a jejich spolupráce může vést k prosperitě na obou stranách. Ocenila také zářijovou návštěvu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wanu, která podle prezidentky ukázala obyvatelům ostrova, že nebudou nikdy opuštění.

"Tchaj-wan a Česká republika jsou partneři se sdílenými hodnotami. Věříme ve svobodu, demokracii, transparentnost, lidská práva. Máme podobnou historickou zkušenost, kdy naši občané bojovali proti autoritářskému režimu," uvedla Cchaj Jing-wen. Připomněla také někdejší podporu prvního českého prezidenta Václava Havla Tchaj-wanu, stejně jako letošní Vystrčilovu návštěvu země.

"Země se stejnými hodnotami musí spolupracovat, abychom si zachovali svůj způsob života. Jen spoluprací můžeme zajistit zachování své demokracie a svobody," řekla tchajwanská prezidentka. Zdůraznila, že demokracie a svoboda jsou základem pro ekonomickou prosperitu.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Cchaj Jing-wen v návaznosti na Vystrčilovu cestu očekává prohloubení spolupráce mezi Českem a Tchaj-wanem. Příležitosti podle ní jsou například ve vývoji umělé inteligence, v komunikacích nebo ve zdravotnictví. Tchajwanská prezidentka také přislíbila vypsání výměnných programů pro české vysokoškolské studenty.

Vztahy mezi Českem a Tchaj-wanem se letos dostaly do popředí veřejného zájmu díky Vystrčilově cestě do ostrovní země. Proti cestě ostře protestovala Čína, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii, Vystrčila kritizovali i prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO).

Vystrčil na úvod Fora 2000 varoval před populismem

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) na úvod mezinárodní konference Forum 2000 varoval před populisty, kteří slibují bezpracnou prosperitu. Základem prosperity podle něj jsou svoboda, solidarita a demokracie. Populismus v dlouhodobém pohledu svobodu a demokracii zabíjí, uvedl Vystrčil. Zvláštní zástupce Evropské unie pro lidská práva Eamon Gilmore uvedl, že v současnosti je ve světě velmi dobrá živná půda pro vzestup populismu.

"Osobně považují postupný nárůst politického populismu za jeden z největších současných celosvětových problémů," řekl Vystrčil. Podle něj je nemravné, když politici lidem slibují, že se budou mít dobře, aniž by se o to museli zasloužit a museli překonávat překážky, aniž by se chovali odpovědně a solidárně.

"Je to právě populismus, který postupně zabíjí pravdu, odpovědnost a solidaritu, následně i svobodu a demokracii," řekl Vystrčil. Upozornil, že populismus se neprojevuje pouze na národní úrovni, ale i v mezinárodním rozhodování, kdy se kvůli krátkodobým ekonomickým výhodám vytváří nezdravá závislost na nedemokratických zemích.

Předseda Senátu zdůraznil, že o svobodu a demokracii je nutné pečovat nejen ve vlastních zemích, ale všude na světě. Připomněl výrok papeže Jana Pavla II., že svobodu nelze jen mít a užívat, ale je třeba ji neustále opětovně získávat.

K problematice populismu se vrátil v dalším panelu konference Gilmore. Upozornil, že ve světě jsou nyní ideální podmínky proto, aby populisté posilovali. "Jedním z důvodů je tempo změn, které je tak rychlé, že s ním lidé nedokážou držet krok," řekl. Připomněl, že v posledních 30 letech výrazně zesílil fenomén ekonomické globalizace, došlo k rychlým technologickým změnám, mění se světové klima a nyní ještě zasáhla svět pandemie koronaviru. "Je to velmi dobrá živná půda pro populisty, kteří šíří politiku strachu," řekl Gilmore.

Populismu podle něj přispívá i změna způsobu komunikace. Lidé nyní čelí záplavě informací a pokud chce politik získat pozornost, často musí používat dramatické výrazy, které nejsou pro danou situaci adekvátní, uvedl Gilmore. Upozornil také, že sociální sítě lákají politiky k nabízení jednoduchých řešení, přestože by situace vyžadovala komplexnější přístup.

Vystrčil byl jedním z úvodních řečníků letošního Fora 2000, kromě něj přednesla zahajovací projev i tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. Letošní 24. ročník konference se kvůli pandemii koronaviru koná pouze prostřednictvím internetu, na rozdíl od předchozích ročníků se řečníci v Praze nesetkali.

U zrodu Fora 2000 stáli v roce 1997 tehdejší český prezident Václav Havel, spisovatel Elie Wiesel a japonský filantrop Jóhei Sasakawa. Jejich záměrem bylo poskytnout prostor osobnostem z nejrůznějších oborů k analýze výzev nového tisíciletí. Loni na konferenci vystoupili například konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I. nebo bývalý polský prezident Lech Walesa.

Forum 2000 připomnělo, že se koronavirus rozšířil z Číny

Svět nesmí zapomínat na to, že současná pandemie koronaviru vzešla z Číny a že Peking zatajoval hrozící riziko, čímž přispěl k rozšíření viru. Dnes to na mezinárodní konferenci Forum 2000 řekli předseda tibetské exilové vlády Lozang Sanggjä a americký politolog Larry Diamond. Sanggjä prohlásil, že čínský přístup ke koronaviru je důsledkem ignorování lidských práv v zemi.

Letošní 24. ročník Fora 2000 se kvůli pandemii koronaviru poprvé nekoná v Praze, ale pouze prostřednictvím internetu. "Nesmíme zapomínat, že se konference koná online kvůli pandemii, která začala v Číně," řekl Sanggjä v debatě o situaci s lidskými právy v Číně. Zdůraznil, že přesun konference na internet je pouze malým dopadem ve srovnání s hospodářským propadem ve světě nebo s tím, kolik lidí zemřelo.

"Svět zaplatil obrovskou cenu za to, že čínská vláda několik týdnů nesdílela informace, přestože jasně věděla, jak je virus nebezpečný," řekl Sanggjä. Podle něj je to důsledek toho, že si Peking neváží lidských práv. "Když zde (na konferenci) mluvíme o lidských právech, vidíme tady, že jejich porušování může stát spoustu peněz a lidských životů," řekl.

Čínský původ koronaviru připomněl i Diamond v debatě o tom, jak může pandemie změnit svět. Peking podle něj nejprve zatajoval pandemii, aby nepoškodil svůj obraz ve světě, potom využil totalitární nástroje k tomu, aby alespoň dočasně dostal šíření viru pod kontrolu. "Teď se Čína snaží vytvářet narativ, jak krizi úspěšně zvládla," řekl Diamond, podle něhož se Peking snaží pandemii zneužít k propagaci vlastního stylu vlády.

Celý program třídenní konference najdete ZDE, jména řečníků ZDE.

U zrodu Fora 2000 stáli v roce 1997 tehdejší český prezident Václav Havel, spisovatel Elie Wiesel a japonský filantrop Jóhei Sasakawa. Jejich záměrem bylo poskytnout prostor osobnostem z nejrůznějších oborů k analýze výzev nového tisíciletí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je neděle 11. dubna 2021

Očekáváme v 15:00 18°C

Celá předpověď