MZd ve středu představí opatření proti covidu ve SŠ

foto Ministr školství Robert Plaga (vlevo) a ministr zdravotnictví Roman Prymula vystoupili 29. září 2020 v Praze na tiskové konferenci k zavedení případných dalších protiepidemických opatření na školách.

Praha - Střední školy v regionech s vyšším rizikem nákazy se zřejmě od pondělí po dobu 14 dnů uzavřou. Opatření, která by se jich měla týkat, představí ministerstvo zdravotnictví ve středu. Mateřské a základní školy a nižší ročníky víceletých gymnázií budou nadále pokračovat v prezenční výuce jako dosud. Pro vysoké školy budou nadále platit současná nařízení hygieniků, kteří jim v regionech s vyšších rizikem nákazy covidem-19 nařídili výuku na dálku. Po jednání to novinářům řekli ministr zdravotnictví Roman Prymula a ministr školství Robert Plaga (oba za ANO).

Prymula označil krátkodobé částečné uzavření škol za ekonomicky nejméně zatěžující. "Budeme to vyhlašovat regionálně, tak aby v krajích, kde je v tuto chvíli oranžová, případně červená, ta opatření platila, v těch, kde je situace epidemická lepší, ta opatření ještě aplikována nebudou," uvedl. Cílem je snížit šíření nákazy koronavirem a následné udržování situace na takové úrovni, aby se další opatření přijímat nemusela, řekl.

"Opatření se budou týkat v následujících 14 dnech středních škol, ale jak jsem již řekl, podrobnosti a další budou zítra (ve středu) zveřejněny na speciální tiskové konferenci," řekl Plaga. Opatření by podle něj měla platit od pondělí. Podobný režim jako střední školy by v příštích dvou týdnech měly mít i vyšší odborné školy. Od ředitelů víceletých gymnázií očekává, že zvládnou upravit výuku pro starší studenty při zachování stávajících rozvrhů pro mladší. "Realizovatelné to určitě je," řekl. Školních družin se podle něj omezení týkat nebudou.  

Dodal, že s Prymulou zároveň navrhnou vládě, aby každý z 250.000 pedagogických i nepedagogických pracovníků ve školství dostal po deseti respirátorech ze státních hmotných rezerv. Stát by jim tak měl poskytnout celkem 2,5 milionu respirátorů. Už dříve Plaga vládě navrhl, aby zajistila pro učitele z hůře postižených regionů 620.000 respirátorů. Vláda návrh zatím neschválila.

Opatření ve středních školách budou podle ministrů doprovázena dalšími, která mají omezit počet lidí, kteří se účastní volnočasových aktivit. Týkat by se to mělo mimo jiné i shromažďování ve velkých obchodních centrech, kde se často scházejí mimo školu i středoškoláci.

Střední školy se podle Prymuly podílejí na polovině případů šíření nákazy. Nyní je v nich podle něj zhruba 2000 případů a v základních školách 2200. "Je třeba říct, že u základních škol do 12 let věku se děti, byť jsou nakaženy, podílí podstatně méně na šíření nemoci než v tom věku vyšším," řekl. Do středních škol chodí přibližně 420.000 žáků a do základních kolem 950.000.

Prymula dnes jednal také s vedením Hospodářské komory ČR. Komora v podvečer v tiskové zprávě uvedla, že zpřísňující se preventivní opatření proti šíření koronaviru ve školách mohou výrazně omezit klíčový odborný výcvik technických oborů na učilištích, středních odborných školách i ve firmách. Prymula podle ní proto přislíbil, že odborné praxe na středních školách se po plánovaném úplném 14denním uzavření škol opět obnoví.

Kvůli špatné epidemické situaci musely už v minulém týdnu po nařízení hygieniků přejít na distanční výuku vysoké školy v Praze, Brně, Pardubicích, Plzni a Zlíně. Nařízení se nevztahuje na individuální návštěvy knihoven a studoven, individuální konzultace, zkoušení za přítomnosti nejvýše deseti lidí, laboratorní, experimentální nebo uměleckou práci za přítomnosti nejvýše 15 lidí a na klinickou a praktickou výuku a praxi.

Takzvané reprodukční číslo, které udává rychlost šíření nákazy, bylo podle Prymuly v neděli mezi 1,26 a 1,29. Opatření by podle něj měla vést k tomu, aby se snížilo na 0,9 až 0,8. Aktuálně nemocných je 33.466 lidí. U většiny má nákaza lehčí průběh, nicméně v poslední době přibylo hospitalizovaných i zemřelých.

Zástupci škol pochybují, zda výuka na dálku potrvá jen 14 dní 

Zástupci školských asociací mají pochybnosti o tom, zda by dvoutýdenní uzavření středních škol mohlo zlepšit epidemickou situaci v Česku. Pokud se školy zavřou, není podle nich možné vyloučit, že budou muset učit na dálku i déle. Podle vyjádření předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka a šéfky Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové pro ČTK střední školy s možností distančního vzdělávání počítaly, ale některé zřejmě v jiné formě. Potíže podle Zajíčka mohou nastat s praktickou výukou, podle Schejbalové s rozvrhy ve víceletých gymnáziích.

Podle Zajíčka zatím není jasné například to, jak se ve středních školách bude řešit výuka praktická. Z dnešních informací od Plagy je podle něj ale možné vyvodit, že se konat nebude. "Přijde mi to jako velmi nešťastné," řekl. Podle něj se může stát, že se pravděpodobné dva týdny distanční výuky nakonec třeba prodlouží. Upozornil, že by se to dotklo i žáků v závěrečném ročníku, kteří již na jaře tři měsíce o praktickou výuku přišli. Připomněl, že vysoké školy s nařízenou distanční výukou mají výjimku na praktické vyučování pro skupiny do 15 lidí. Podle něj by takové řešení bylo možné i pro střední školy.

Možnost zachování prezenční výuky pro první ročníky, o které o víkendu hovořil Prymula, není pro zástupce středních škol tak podstatná. Noví žáci se podle Zajíčka ve školách už zorientovali, a přechod na výuku na dálku by pro ně proto tak velký problém nebyl. Řada škol má podle něj ale už připravené rozvrhy s tím, že bude zachovaná praktická výuka.

Schejbalová, která vede čtyřleté, šestileté a osmileté Gymnázium Nad Štolou v Praze 7, uvedla, že s možností uzavření jen vyšších čtyř ročníků gymnázií vůbec nepočítala. Škola podle ní už má připravený rozvrh na celkový přechod na distanční vzdělávání, který nyní bude muset změnit.

"Já si myslím, že to bude minimálně měsíc, protože za 14 dnů se nic nevyřeší a konec konců i pan Prymula v neděli říkal, že zlepšení situace po opatřeních je po třech až čtyřech týdnech," uvedla. Podivila se taky nad tím, proč střední školy nedostaly letos z rozpočtu na výuku na dálku žádné peníze navíc, když by nyní měly učit distančně, zatímco základní školy mají obdržet 1,3 miliardy korun na dovybavení, ač mají pokračovat v prezenční výuce.

Oba se také pozastavili nad tím, proč chtějí zástupci vlády upřesnit informace až ve středu. "Nechápu to otálení. Evidentně domluveni jsou, tak proč nám to nemohli říct," řekl Zajíček.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pátek 25. června 2021

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď