STAN: Nouzový stav je přiznáním selhání vlády

foto Ilustrační foto - Předseda hnutí STAN Vít Rakušan s rouškou hovoří s novináři 17. března 2020 v Praze po schůzce zástupců vlády s předsedy sněmovních stran kvůli situaci kolem nákazy koronavirem.

Praha - Chystané vyhlášení nouzového stavu je podle hnutí Starostové a nezávislí (STAN) přiznáním selhání vlády v boji s koronavirem. Před dnešním zasedáním Sněmovny to novinářům řekl předseda STAN Vít Rakušan. Kabinet bude o návrhu ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) mimořádně jednat ve středu ráno. Podle Rakušana chybí jasné zdůvodnění, proč kabinet stav nouze chce vyhlásit.

Rakušan kritizoval, jak vládní komunikace ohledně koronavirové krize včetně nouzového stavu vypadá. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se o chystaném návrhu ministra dozvěděli v televizní debatě a slíbili mu podporu, i když neznali jeho důvody, uvedl. "Takto se bavíme o instrumentu, který se má dotknout ústavních práv lidí?" řekl.

Pravděpodobné zavedení nouzového stavu podle Rakušana ukazuje na to, že vláda selhala. "Nezvládla trasování, v dostatečném počtu testovat a nezvládla komunikaci. Potom se musíme vracet k instrumentům, které omezují ústavní práva občanů," uvedl. Řešení podle něj nabízejí i současné krizové předpisy, které dávají lokální pravomoci k opatřením hejtmanům.

STAN dnes představil plán nazvaný "4R", kterým o jednu položku rozšířil obecné zásady prevence proti koronaviru. Vedle roušek, mytí rukou a dodržování rozestupů přibyl ještě rozum. Ten podle Rakušana v současném počínání vlády chybí, kabinet zvládá doporučovat jen tři zbývající opatření.

Starostové doporučují plošná omezení u barů, diskoték, večírků, sportovních šaten a konferencí. Posílit by se měla kapacita testování a vzniknout by mělo centrální call centrum na podporu trasování. V něm by podle STAN mohli pomáhat státní úředníci, kteří kvůli covidu-19 momentálně nemají urgentní práci. Dlouhodobě hnutí požaduje mimo jiné reformu hygienické služby, pomoci by měl i vznik plnohodnotné lékařské fakulty hygieny.

Vláda by ve středu měla Sněmovnu informovat o nouzovém stavu

Ve středu by před projednáváním nových pravidel takzvaného kurzarbeitu měla vláda informovat Sněmovnu o dopadech zavedení nouzového stavu. Na dnešní tiskové konferenci před schůzí dolní komory to řekl lidovecký poslanec Marek Výborný. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka také vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO), aby svolal schůzku šéfů všech sněmovních stran k plánovaným opatřením kvůli koronaviru a avizovanému zrušení superhrubé mzdy.

KDU-ČSL podle Výborného zařazení mimořádného bodu k informacím kabinetu o dopadech zavedení nouzového stavu navrhla na dnešním jednání grémia Poslanecké sněmovny, které návrh přijalo. Kabinet bude o návrhu ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) mimořádně jednat ve středu ráno.

Podle Jurečky chce KDU-ČSL také zařadit na nynější jednání dolní komory body k situaci na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a k ekologické katastrofě na řece Bečvě, kde únik kyanidu z dosud neznámého zdroje zabil desítky tun ryb. Předseda nejpočetnějšího klubu ANO Jaroslav Faltýnek podporu zařazení bodů vyloučil.

Jurečka rovněž vyzval Babiše ke svolání schůzky s předsedy parlamentních stran, a to i k dopadům na státní rozpočet. Zmínil v této souvislosti plánované zrušení superhrubé mzdy. Premiér v sobotu řekl, že vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky, jak o tom dříve mluvil prezident Miloš Zeman. Předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček v neděli v České televizi poznamenal, že sociální demokraté nepodpoří zákon, který by superhrubou mzdu zrušil a za dva roky znovu zavedl. Později Babiš uvedl, že chce zrušit superhrubou mzdu navždy, efektivní zdanění ale snížit pouze na dva roky.

Senátorka a první místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková uvedla, že lidovci podají návrh na úpravu ošetřovného tak, aby se vyplácelo po celou dobu karantény ve výši 80 procent základu výdělku. Novela zákona by podle opoziční strany měla platit po celý školní rok, a to zpětně od 1. září do 30. června 2021.

Ministerstvo práce navrhlo, aby se ošetřovné vyplácelo po celou dobu karantény či výuky na dálku na děti do 13 let. Nyní se poskytuje zaměstnancům z nemocenského pojištění 60 procent základu příjmu na děti do deseti let po devět dnů, samoživitelkám a samoživitelům na školáky do 16 let pak až 16 dnů. Od jara do konce června v první vlně epidemie rodiče pobírali na děti do 13 let 80 procent základu výdělku. Zvýšení dávky ministryně Jana Maláčová (ČSSD) teď nenavrhuje.

ODS: Nevysvětlit důvod pro nouzový stav by bylo nezodpovědné

Vyhlášení nouzového stavu, jak by o něm měla vláda rozhodovat ve středu, by bez vysvětlení důvodů bylo podle opoziční ODS vrcholnou nezodpovědností. Předseda strany Petr Fiala dnes na tiskové konferenci také uvedl, že vláda hnutí ANO a ČSSD na jaře slibovala najít nástroj, který by umožnil přistoupit k opatřením proti epidemii koronaviru bez využití nouzového stavu. S žádnou normou ale kabinet podle něho nepřišel.  

Občanští demokraté zavedení nouzového stavu proto nepodpoří. "Nejde o nás, jde o občany, všichni se zaklínali, že už se nebudou dělat žádná plošná opatření," uvedl. Na dotaz novinářů uvedl, že nemůže vyloučit, že ODS bude přemýšlet nad dohodou, že by se pokusila nouzový stav zrušit po dohodě s dalšími opozičními stranami. Nyní je ale podle něj na vládě, aby důvody pro zavedení nouzového stavu vysvětlila. Poukázal na podobný požadavek i od koaličních poslanců.

"ODS není oslík, který na vše zakývá," uvedl Fiala s tím, že k vyhlášení takového opatření není důvod.

Vláda bude o znovuzavedení nouzového stavu jednat ve středu odpoledne. Původně měla v plánu zasednout už v 07:00. Po kritice ze Sněmovny se ale rozhodla dopoledne věc prodiskutovat na plénu dolní komory.

Nouzový stav vyhlašuje vláda, v případě nebezpečí z prodlení premiér, jehož rozhodnutí pak vláda může schválit, či zrušit. Vláda o vyhlášení nouzového stavu musí neprodleně informovat Sněmovnu, která může vyhlášení zrušit. Naposledy vyhlásila vláda nouzový stav kvůli šíření koronaviru 12. března. Poté byl opakovaně prodlužován a skončil 17. května.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je pátek 25. června 2021

Očekáváme v 15:00 20°C

Celá předpověď