V Bílině vybuchl muniční sklad, nikdo nebyl zraněn, požár uhašen

foto V Bílině na Teplicku došlo 15. září 2020 k výbuchu uskladněné munice v policejním areálu. Nařízena byla evakuace do vzdálenosti 500 metrů.

Bílina (Teplicko) - V Bílině na Teplicku odpoledne vybuchl muniční sklad, podle policie oběti na životech nejsou a nikdo nebyl zraněn. Hasiči požár uhasili po čtyřech hodinách, místo budou hlídat i přes noc. ČTK to řekli mluvčí policejního prezídia Ondřej Moravčík a mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf. Na místě bylo deset jednotek hasičů se čtrnácti vozidly.

Fotogalerie

Výbuchy se ze skladu v části Chudeřice, který má pronajatý Pyrotechnická služba Policie ČR k uskladnění munice, začaly ozývat krátce před 13:00. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ČTK řekl, že požár a následný výbuch se týkal muniční kobky o rozměrech 3x3 metry, od výbuchu se vznítilo dřevo, které bylo kolem. "Prověřování okolností příčin vzniku požáru si převzala Generální inspekce bezpečnostních sborů," uvedl Moravčík na twitteru policie. Podle něj pokračuje ohledávání místa, objekt je uzavřen a policisté jej budou nadále střežit.

Video: Hasiči zasahují u požáru s v výbuchy munice ve skladu v Bílině
15.09.2020, 16:50, autor: ČTK/Policie ČR, zdroj: Policie ČR

Výbuch byl rozsahem mnohem menší než událost ve Vrběticích v roce 2014. Starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO) ČTK dnes řekla, že město o existenci muničního skladu nemělo žádné zprávy. "Objekt, kde se to stalo, byl zkolaudován jako sklad munice, to znamená, v rámci toho kolaudačního procesu se toho účastnili i zástupci města," řekl večer ČTK Hamáček. Doplnil, že sklad má policie pronajatý od Mostecké uhelné. "Pokud paní starostka říká, že o tom nevěděla, tak jí pravděpodobně její úředníci v nějakém momentě nepředali informaci," uvedl ministr. Na dotaz ČTK, kolik obdobných skladů policie v republice má, Hamáček odpověděl, že takovou informaci není oprávněn sdělovat.

V Rádiu Impuls ministr vnitra řekl, že ve skladu byly výbušniny ze zneškodňovaných nábojů. V kobce, kde hořelo, bylo asi 150 kilogramů výbušniny. Trosky doletěly do vzdálenosti zhruba 300 metrů. Událost policie vyšetřuje jako zahoření munice. "Teoreticky mohlo jít o samovznícení, ale jsme na začátku. V této fázi se nedá vyloučit nic," uvedl Hamáček. Sklady munice v ČR jsou podle něj dobře zabezpečené.

Nařízena byla evakuace lidí do vzdálenosti 500 metrů od požáru. Evakuace lidí z Teplického předměstí a ulice Československé armády nakonec nutná nebyla. Omezena byla doprava na vjezdu do Bíliny ve směru od Teplic. V okolí se tvořily dlouhé kolony.

V Chudeřicích má výrobní závod mimo jiné sklárna AGC Automotive Czech. "Toho se událost nijak nedotkla, vyrábí bez jakéhokoliv omezení," řekl ČTK mluvčí společnosti Martin Jonáš. Evakuovat se muselo 65 lidí z odloučeného pracoviště. "Na tomto pracovišti jsme byli nuceni přerušit výrobu. Nyní čekáme na další informace záchranných složek. Omezení výroby se nijak nedotkne plynulosti našich dodávek zákazníkům," uvedl Jonáš.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je úterý 27. října 2020

Očekáváme v 1:00 5°C

Celá předpověď