Slovensko zařadí Česko mezi rizikové země

foto Ilustrační foto - Slovenská policie kontrolovala 27. května 2020 na hraničním přechodu Střelná - Lysá pod Makytou na Vsetínsku řidiče a cestující. Češi a Slováci mohou od 26. května 2020 mezi oběma státy cestovat bez nutnosti předložení negativního testu na onemocnění covid-19 a bez karantény, pokud se vrátí do své země do 48 hodin.

Bratislava - Slovensko od nadcházejícího pátku zařadí Českou republiku kvůli šíření koronaviru mezi rizikové země, rozhodl dnes slovenský ústřední krizový štáb. Informoval o tom na sociální síti státní tajemník slovenského ministerstva zahraničí Martin Klus a později před novináři to potvrdil slovenský premiér Igor Matovič. Rozhodnutí Bratislavy, která tak reagovala na nárůst počtu koronavirem nově infikovaných lidí v Česku, se v praxi projeví v omezeních při cestování. Češi v uplynulých letech tvořili nejpočetnější zahraniční klientelu v ubytovacích zařízeních na Slovensku. Slovenský krok podle opozice ukazuje vážnost situace v Česku.

Při cestě z Česka na Slovensko budou muset lidé až na výjimky předložit negativní výsledek testu na koronavirus ne starší 72 hodin nebo na Slovensku nastoupit do pětidenní karantény a následně podstoupit test.

Povinnost předložit výsledek testu či nastoupit do karantény se podle Kluse nebude vztahovat na pendlery do vzdálenosti 30 kilometrů od nejbližšího hraničního přechodu, dále na studenty, pedagogy, výzkumníky, zdravotníky, zemědělce, pracovníky v sociální oblasti či v takzvané kritické infrastruktuře a ani na některé sportovce a umělce.

Státní tajemník také na internetu napsal, že dodržování nařízení bude prověřováno namátkovými kontrolami a sledováním pohybu mobilních telefonů.

"Česko se nachází ve špatné situaci. Držme jim palce, aby se co nejdříve dostali na náš zelený seznam," řekl novinářům Matovič. Dodal, že vazby mezi Českem a Slovenskem jsou velké, proto navrhl řadu výjimek ze zmíněných omezení při cestování mezi oběma republikami někdejší československé federace. Slovenský premiér současně kritizoval Kluse za to, že výsledek jednání slovenského štábu zveřejnil ještě předtím, než mohl Matovič závěry oznámit svému českému kolegovi Andreji Babišovi.

Babiš po jednání s českým prezidentem Milošem Zemanem novinářům řekl, že Česko není riziková země. Slovensko podle něj testuje až pětkrát méně než Česko. Chápe ale pozici svého slovenského protějšku, který má křehkou koalici. Opatření ze strany Slovenska se podle Babiše týká především turistů a doufá proto, že se jím zásadně nenaruší ekonomické vztahy.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček na dotaz ČTK uvedl, že slovenské rozhodnutí očekával. "Výsledky jednání slovenského krizového štábu nyní bude řešit hlavní slovenský hygienik, který v následujících dnech stanoví i přesné podmínky pro výjimky," dodal s tím, že ze slovenské strany jsou zatím k dispozici pouze již zveřejněné obecné informace o povinnosti negativního testu nebo pětidenní karantény s platností od tohoto pátku.

Dnešní krok Slovenska není překvapivý. Již minulý týden ho navrhla pandemická komise slovenské vlády, jejímiž členy jsou kromě politiků například hlavní hygienik či odborníci v oblasti epidemiologie a infektologie.

Také při cestách z jiných rizikových zemí EU na Slovensko budou moci cestující nově předložit výsledek negativního testu na koronavirus, aby se v zemi pod Tatrami vyhnuli karanténě. Bratislava dosud měla na svém seznamu takzvaných bezpečných zemí ohledně koronaviru 26 států. Nově do něj zařadila Švédsko, Bulharsko a Kanadu.

Mezi "červené" země na koronavirovém semaforu Slovenska úřady zatím nezařadily Rakousko ani Maďarsko, byť k jejich přesunu může podle Kluse dojít kdykoli. Klus také napsal, že pravidla cestování na Ukrajinu budou zpřísněna v příštích dnech; pandemická komise navrhla úplné uzavření hranic Slovenska s touto východoevropskou zemí.

Také pětimilionové Slovensko v posledních týdnech čelí nárůstu počtu infikovaných. Vůbec nejvyšší přírůstek, 226 nakažených, země zaznamenala na začátku září. Podle premiéra Matoviče zatím Bratislava nebude snižovat počty diváků či účastníků kulturních nebo sportovních akcích, jak to navrhovali odborníci a mezitím například pro Bratislavu nařídili hygienici. Nadále tak v interiérech budou povoleny akce s maximálně 500 účastníky, pro exteriéry zůstane horní limit 1000 lidí.

Slovenský krok podle opozice ukazuje vážnost situace v Česku

Rozhodnutí Slovenska zařadit Česko kvůli šíření koronaviru mezi rizikové země ukazuje, že situace je vážná a je potřeba ji řešit, sdělil ČTK předseda opoziční ODS Petr Fiala. Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové za to může především podcenění přípravy na druhou vlnu nákazy ze strany ministerstva zdravotnictví a celé vlády. Opozice vybízí ke svolání Ústředního krizového štábu či respektování názorů odborníků na úkor PR.

Kabinet strávil měsíce, které měl v létě na přípravu, nicneděláním a sebechválou, sdělil ČTK Fiala. "Premiér se nám snažil namluvit, že jsme mistři světa v boji proti covidu-19, ministr zdravotnictví nedokázal řídit resort a teď sklízíme plody jejich neschopnosti," uvedl.

Další činy vlády podle něj musí vycházet z doporučení epidemiologů, ne od "marketérů z Babišova týmu". "Jde opravdu o hodně. První, co by měl premiér udělat, je odvolat ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). "Zdravotnictví potřebuje kompetentní řízení a konečně svolat krizový štáb a naslouchat odborníkům," dodal.

Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík ČTK napsal, že vláda by měla urychleně svolat Ústřední krizový štáb. K obnovení jeho činnosti v posledních dnech vybízí ČSSD, premiér Andrej Babiš (ANO) je proti. "Premiér se musí přestat tvářit, že situace je nadmíru výtečná. Hrozí nám vážný zdravotní i ekonomický průšvih," uvedl.

Adamová ČTK napsala, že se Slovákům nelze divit. "Slovenští experti a politici se oprávněně nenechají konejšit slovy premiéra, že se v Česku nic neděje, ale realisticky nahlížejí situaci. A ta je už několik týdnů závažná a bude se ještě zhoršovat," varovala. Česko se podle ní z role premianta Evropy rychle stalo jednou z nejrizikovějších zemí. "Kvůli podcenění přípravy na druhou vlnu ze strany ministerstva zdravotnictví a celé vlády," dodala.

Na twitteru Adamová uvedla, že ze slovenského kroku plynou dvě informace. "Premiér lhal, když říkal, že to nehrozí. A Slováci na rozdíl od nás mají aktivovaný krizový štáb, protože nechtějí dopadnout jako my," napsala. K obnovení činnosti Ústředního krizového štábu vyzývají některé opoziční strany či koaliční ČSSD, Babiš je však proti. Roli štábu podle něj zastává vládní rada pro zdravotní rizika.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je úterý 27. července 2021

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď