Nezvat Vystrčila na schůzky k diplomacii je chyba, zní z pravice

foto Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) hovoří s novináři 29. srpna 2020 v Praze před svým odletem na návštěvu Tchaj-wanu.

Praha - Za velkou chybu označil šéf ODS Petr Fiala rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana nezvat na schůzky nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Prezident tím podle Fialy škodí politické kultuře. Postoj hlavy státu kritizovali i další představitelé středopravicové opozice. Naopak předseda KSČM Vojtěch Filip míní, že Zeman postupuje správně a podle předsedy SPD Tomia Okamury je na prezidentovi, koho si zve.

Zemanovi vadí to, že Vystrčil nerespektoval odmítavý postoj prezidenta, premiéra, šéfa Sněmovny i ministra zahraničí k cestě na Tchaj-wan. V rozhovoru pro televizi Prima Zeman označil Vystrčilovu cestu za "klukovskou provokaci".

Fiala soudí, že už nepůjde o schůzky nejvyšších ústavních činitelů, ale o schůzky Zemanových přátel. Nemluvit s předsedou Senátu, druhým nejvyšším ústavním činitelem, to už je "silná káva", napsal na svém facebookovém profilu.

Předseda opozičních Pirátů Ivan Bartoš soudí, že ostatní ústavní činitelé by měli respektovat rozhodnutí Senátu jako autonomní komory Parlamentu. Vystrčil podle něj cestou na Tchaj-wan neporušil žádný zákon ani usnesení. "Vzhledem k tomu, že objem investic Tchaj-wanu v Česku je větší než investice Číny, považujeme jeho cestu za naprosto legitimní. Je to také obrovská příležitost pro české firmy a školy," napsal ČTK Bartoš.

Naopak komunisté Vystrčilovu cestu kritizují. "Hodnocení, že jde o klukovinu je příliš smířlivé," napsal ČTK šéf KSČM Filip. Podotkl, že pozvánky na schůzky politiků k diplomacii jsou věcí prezidenta. "Vzhledem k tomu, že pan Vystrčil si hraje na individuální akce a nerespektuje ostatní ústavní činitele, tak si myslím, že je to správné," uvedl Filip.

"Faktem je, ze cesta na Tchaj-wan byla Vystrčilovou demonstrací s cílem oslovit před krajskými volbami voliče s protičínskými názory, které ODS přebírají Piráti a další partaje," napsal ČTK Okamura. Míní ale, že Vystrčilova mise se nelíbila ani mnohým podnikatelům a voličům občanských demokratů.

"Na základní škole bych takové chování pochopil, že kluci někoho vyloučí z party, ale na této úrovni toto fakt nechápu," sdělil předseda lidovců Marián Jurečka. Prezident podle něj nyní "nekope" za české zájmy, ale za zájmy čínských komunistů. Také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že prezident se chová dlouhodobě jako advokát zájmů Číny, a nikoliv jako prezident suverénní republiky. Věří tomu, že cesta na Tchaj-wan bude mít pro Česko ekonomický přínos, na rozdíl od mnoha dřívějších cest prezidenta Zemana do Číny.

Předseda Starostů Vít Rakušan se pozastavil nad prezidentovým hodnocením Vystrčilovy návštěvy Tchaj-wanu jako klukovské provokace. "Zatímco nepozvat druhého nejvyššího ústavního činitele, kterému je ze strany Číny drsně vyhrožováno, na setkání dalších ústavních činitelů, to je zcela dospělá reakce velkého českého státníka," napsal ironicky na facebooku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 11. května 2021

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď