Demonstrace pokračují, Lukašenko chce pomoc od Putina

foto Lidé v Minsku se přišli 15. srpna 2020 rozloučit s Aljaksandrem Tarajkouským, který zemřel v pondělí při zásahu policie proti protestujícím.

Minsk - V běloruské metropoli Minsku se dnes tisíce lidí přišly rozloučit s Aljaksandrem Tarajkouským, který zemřel v pondělí při zásahu policie proti demonstrantům. Prezident Alexander Lukašenko, který čelí protirežimním protestům, později prohlásil, že mu jeho ruský protějšek Vladimir Putin slíbil, že pomůže Bělorusku se zajištěním bezpečnosti, pokud o to Minsk požádá.

Další lidé se sešli také na náměstí Nezávislosti, kde již sedmý den v řadě pokračují protesty proti policejnímu násilí a falšování výsledků nedělních prezidentských voleb. V těch byl vítězem již pošesté v řadě prohlášen Lukašenko, zástupci opozice však tvrdí, že vláda s jejich výsledky manipulovala.

Běloruský prezident se dnes telefonicky spojil s Vladimirem Putinem, aby s ním projednal situaci v Bělorusku. Kreml poté uvedl, že obě hlavy státu vyjádřily naději, že současnou krizi se podaří brzy vyřešit. Lukašenko následně prohlásil, že Rusko slíbilo Minsku pomoc se zajištěním bezpečnosti, neuvedl však, jakou asistenci by Moskva zemi konkrétně poskytla. Kreml zatím nová vyjádření z Minsku nekomentoval.

Lukašenko také prohlásil, že jej znepokojují vojenská cvičení NATO v sousedním Polsku a Litvě, na něž pohlíží jako na zbrojení. Později ve státní televizi oznámil, že přesune leteckou útočnou brigádu na západní hranici země, kde Bělorusko sousední právě s těmito dvěma státy.

Záměr obrátit se na ruského prezidenta Lukašenko vysvětlil tím, že dění v Bělorusku se podle něho týká celého postsovětského prostoru a představuje nebezpečí přesahující hranice jedné země. Vyjádřil také obavy před vnější agresí. Už v pátek řekl, že do Běloruska v souvislosti s demonstracemi přijeli lidé z Polska, Nizozemska a Ukrajiny, stejně jako podporovatelé ruského opozičního představitele Alexeje Navalného.

Prezident přirovnal současné dění v zemi k barevným revolucím, což byla protestní hnutí, která v několika postsovětských státech vedla k pádu autoritářských nebo promoskevských vlád.

Štáb opoziční kandidátky Svjatlany Cichanouské, kterou demonstranti považují za pravou vítězku voleb a jež nedlouho po vyhlášení předběžných výsledků na nátlak úřadů odcestovala do Litvy, začíná organizovat koordinační radu, jejíž cílem bude umožnit předání moci v zemi. Agentuře TASS to potvrdil právník štábu.

Odpor proti Lukašenkovi přišly vyjádřit asi čtyři stovky lidí i v Praze.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 25. října 2020

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď