Stav dvou lidí zraněných při požáru v Bohumíně je dál velmi vážný

foto Hasiči zasahují 8. srpna 2020 u požáru v 11. patře panelového domu v Bohumíně, při kterém zahynulo 11 lidí.

Bohumín (Karvinsko) - Po tragickém požáru v Bohumíně na Karvinsku, který v sobotu nepřežilo 11 lidí, zůstávají čtyři zranění v nemocnici. Stav dvou z nich je velmi vážný. ČTK to dnes řekla mluvčí ostravské fakultní nemocnice Petra Petlachová. Požár podle policie zapálil úmyslně čtyřiapadesátiletý muž, příbuzný několika obětí.

"Stav pacientů se nezměnil. Dva jsou umístěni na jednotce intenzivní péče ve velmi vážném stavu. Jeden z nich je napojen na plicní ventilaci," uvedla Petlachová. Zranění dalších dvou pacientů jsou méně závažná. "Nejsou v ohrožení života a jsou umístěni na běžném oddělení," uvedla. Zatím se podle ní ani u jednoho nepočítá s propuštěním do domácí péče.

S největší pravděpodobností za požárem stojí rodinné neshody. Uvedl to už dříve místostarosta Bohumína Igor Bruzl (ČSSD). Podle obyvatele domu Miroslava, který si v neděli s rodinou přišel pro své věci, jde o obrovskou tragédii. "Známe ty lidi, kterým se to neštěstí stalo," uvedl. Podle něj šlo o tříčlennou rodinu s asi osmiletým chlapcem. V bytě údajně byla narozeninová oslava, na kterou přišly i děti sousedů z nižšího patra. Chlapci si podle něj spolu hrávali.

Požár v 11. patře panelového domu v Nerudově ulici v části Nový Bohumín vypukl krátce před 18:00. Šest lidí, včetně tří dětí, zemřelo v bytě. Dalších pět lidí poté, kdy se snažili před ohněm uchránit skokem z domu. Zraněno bylo deset lidí včetně dvou hasičů a policisty.

Na pomoc obětem bohumínského požáru vyhlásil kraj sbírku 

Moravskoslezský kraj vyhlásil veřejnou sbírku na pomoc rodinám obětí a zraněným při sobotním tragickém požáru v Bohumíně. Hejtmanství pomůže sumou 100.000 korun za každého zemřelého a 50.000 korun za zraněného. ČTK to dnes řekla mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová.

Pomoc kraje musí schválit zastupitelé na zasedání 3. září. "Každý, kdo má rodinu nebo lidi, na kterých mu záleží, si umí možná aspoň trochu představit, kolik bolesti cítí všichni, kteří tady zůstali. Svého blízkého ztratili strašným způsobem a úplně zbytečně kvůli zlobě, vzteku a neschopnosti odpouštět," uvedl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Výše příspěvku, kterou Moravskoslezský kraj do sbírky vloží, je určena stejným způsobem jako v prosinci 2019 po střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava. Číslo účtu, na nějž budou lidé moci do 15. září posílat příspěvky a na který pošle svůj vklad v případě schválení zastupitelstvem také kraj, bude zveřejněno v nejbližších dnech.

"Vyhlášení veřejné sbírky podléhá zákonným postupům. Krajský úřad už poslal na Ministerstvo vnitra České republiky oznámení o jejím konání, které je k uskutečnění sbírky nutné. Bezprostředně poté, co nám ministerstvo sbírku schválí, zveřejníme číslo účtu, na který budou moci lidé své dobrovolné příspěvky posílat," řekl ředitel krajského úřadu Tomáš Kotyza.

Požár v sobotu úmyslně založil podle policie čtyřiapadesátiletý muž. policisté jej na místě zadrželi. Dnes si vyslechl obvinění z vraždy a obecného ohrožení. Hrozí mu výjimečný trest včetně doživotí. Muž se k činu přiznal. Uvedl, že důvodem jeho počínání byly rodinné spory.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je úterý 27. října 2020

Očekáváme v 21:00 6°C

Celá předpověď