Čeští záchranáři odletěli do Bejrútu

foto Členové speciálního týmu hasičů USAR cvičeného na vyprošťování lidí zavalených v troskách nastupují do letadla 5. srpna 2020 na Letišti Václava Havla v Praze, odkud odletěli do Bejrútu. V hlavním městě Libanonu budou pomáhat po explozi patrně více než 2700 tun dusičnanu amonného, která zničila nebo poškodila velkou část města.

Praha - Čeští záchranáři odletěli z ruzyňského letiště do Libanonu, kde mají pomáhat s hledáním lidí v troskách po úterním výbuchu v bejrútském přístavu. Do Libanonu míří čtyři desítky specialistů z týmu USAR, kteří jsou cvičení na vyprošťování lidí z trosek, ve skupině jsou také kynologové se psy, statik či lékař. Odlet z Prahy se proti plánu opozdil o více než dvě hodiny kvůli nutnosti přeskládat v letadle kontejnery s vybavením.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) před 16:00, na kdy byl odlet původně naplánován, novinářům řekl, že český tým bude v Bejrútu druhou nebo třetí zahraniční skupinou. Zdůraznil, že při poskytnutí pomoci je nejdůležitější rychlost. Klíčové bude podle něj vyhledávání a vyprošťování lidí, kteří zůstali pod troskami a stále jsou naživu.

Do Libanonu už dorazili řečtí záchranáři a na cestě jsou Francouzi, řekl ministr. "(Český) tým si vybuduje základnu a podle pokynů libanonských záchranářů se zapojí do záchranných prací. Co se počítá, jsou hodiny a minuty," řekl Hamáček. Letadlo se záchranáři se nicméně v Praze zdrželo a odstartovalo kolem 18:15.

Přesný termín návratu českých specialistů zatím podle ministra nebyl určen. "Nestanovovali jsme zatím datum návratu. Uvidíme, do kdy budou naši hasiči potřeba," řekl Hamáček. Uvedl rovněž, že šestatřicetičlenný tým, který Česko posílá, patří mezi nejlepší na světě. "Pokud jsme v něčem nejlepší, je naše povinnost pomoci," zdůraznil.

Hamáček také řekl, že pokud bude Libanon potřebovat další pomoc, ČR její poskytnutí zváží. Česko už ohlásilo, že věnuje Libanonu také humanitární pomoc deset milionů korun, a nabídlo vyslání lékařského traumatýmu nebo péči o zraněné v českých nemocnicích.

Český tým odletěl do Libanonu letadlem soukromé společnosti Smartwings, protože do vládních airbusů by se podle Hamáčka vybavení záchranářů nevešlo a cesta letouny CASA by trvala výrazně delší dobu. Cena za dopravu činí podle Hamáčka 1,5 milionu korun a je pravděpodobné, že až tři čtvrtiny nákladů Česku zpětně proplatí Evropská unie.

Plán nasazení českého týmu je prozatím na pět dnů, řekl šéf pražských hasičů Luděk Pudil. "Samozřejmě může dojít jak ke zkrácení působení týmu, tak k prodloužení. Základní varianta je na pět dnů, protože po této době už je strašně malý předpoklad, že by v troskách budov mohly být ještě nalezeni živí lidé," dodal. Vedle pěti psů bude tým k hledání přeživších používat také technické prostředky, jako jsou echolokátory a kamery.

Podle informací hasičského sboru je tým složen z pražských hasičů, pěti kynologů z Pardubického, Libereckého a Ústeckého kraje a lékaře z Brna. Vybavení, které si tým veze, váží 4,5 tuny a zahrnuje vedle lezecké výstroje také motorové pily, rozbrušovačky na kovy, zdivo a beton, vrtačky, sbíječky, hydraulické stojky, hydraulické nářadí na vyprošťování zraněných z dopravních prostředků a přístroje na vyhledávání zavalených osob.

Česká velvyslankyně v Libanonu Michaela Froňková dnes v České televizi řekla, že libanonští představitelé uvítali českou pomoc i její rychlost. "Čím rychleji pomůžeme, tím ta pomoc bude efektivnější," řekla Froňková. Podle Hamáčka Praha pomoc nabídla v úterý večer, Libanon zájem potvrdil dnes časně ráno a záchranáře se podařilo vyslat osm a půl hodiny po potvrzení z libanonské strany.

Exploze v bejrútském přístavu, která v úterý poničila několik čtvrtí, si vyžádala podle libanonského ministra zdravotnictví 135 mrtvých a 5000 zraněných. Tlaková vlna způsobila rozsáhlé škody až pět kilometrů od místa výbuchu a podle bejrútského guvernéra ztratilo domov až 300.000 lidí. Jako o příčině výbuchu se spekuluje o špatném uskladnění nebezpečného materiálu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je neděle 11. dubna 2021

Očekáváme v 17:00 18°C

Celá předpověď