V květnu bylo v ČR 266.144 nezaměstnaných, nejvíc od února 2018

foto Vývoj míry nezaměstnaných od května 2019 do května 2020.

Praha - V Česku bylo na konci května 266.144 lidí bez práce, což bylo o 12.104 víc než v dubnu. Nezaměstnanost se zvedla z dubnových 3,4 procenta na 3,6 procenta v květnu. Na tiskové konferenci to dnes oznámila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Květnový počet nezaměstnaných byl podle Úřadu práce ČR nejvyšší od února 2018. Zaměstnavatelé nabízeli zhruba 331.000 volných míst, o 2000 méně než v dubnu, uvedl úřad. Podle analytiků se recese na trhu práce projeví až řádu měsíců.

"Nezaměstnanost v České republice neroste tak skokově, jsou to stále slušná čísla, máme stále jednu z nejlepších zaměstnaností v Evropě," řekla Maláčová. Procentní míru nezaměstnanosti oznámila už ve čtvrtek ve Sněmovně. Zaměstnavatelé podle ní nepropouštějí tolik, kolik se očekávalo, díky státní pomoci. Vláda zavedla programy podpory pro podniky, na něž dolehla opatření zavedená proti šíření nového typu koronaviru.

Nejvíc nových uchazečů o práci bylo z oborů služeb, stravovaní, obchodu, hotelnictví a dopravy, hlásili se také pracovníci z agentur, uvedla Maláčová. Podle úřadu práce do evidence nezaměstnaných přibývali také lidé, kteří v těchto oborech pracovali v zahraničí, dále přeshraniční pracovníci a v menší míře osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), většinou řemeslníci, kosmetičky nebo kadeřnice.

Podíl nezaměstnaných osob ve věku 15 - 64 let v květnu 2020 v krajích.
Do evidence úřadů práce se ke konci května nově přihlásilo téměř 38.400 uchazečů o zaměstnání, zároveň z ní odešlo téměř 26.300 lidí. "I když letos v květnu, na rozdíl od předchozích let, nezaměstnanost vzrostla, nejedná se o nárůst nijak razantní. Bude pravděpodobně pokračovat i v dalších měsících, ale bude stále spíše pozvolný," shrnul ředitel odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství Úřadu práce ČR Jan Karmazín.

Podle Maláčové budou čísla o nezaměstnanosti za červen zlomová, protože někteří lidé zůstávají na ošetřovném poté, co dostali výpověď. Ošetřovné na děti, které kvůli koronaviru nenavštěvují školu, je možné čerpat právě do konce června. "Také máme indikace o tom, že běží výpovědi v četných firmách," dodala. Zároveň jsou ale požadavky na sezonní zaměstnance, což bude působit proti růstu nezaměstnanosti. Další rozhodující čísla podle Maláčové budou v září, až se všichni z dovolených vrátí do práce.

Podíl nezaměstnaných osob ve věku 15 - 64 let v květnu 2020 v okresech.
Nejnižší míra nezaměstnanosti byla v květnu v Pardubickém kraji, konkrétně 2,6 procenta. Naproti tomu v Moravskoslezském kraji bylo bez práce 5,3 procenta obyvatel. Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo v květnu 63 ze 77 okresů. Růst byl nejvýraznější na Chebsku o 17,1 procenta, na Karlovarsku o 14,8 procenta a Mladoboleslavsku o 14,5 procenta. O 6,1 procenta klesla nezaměstnanost na Jesenicku, snížila se třeba i na Svitavsku, Třebíčsku a Chrudimsku. Nejvyšší podíl nezaměstnaných byl na Karvinsku 7,8 procenta, nejnižší na Rychnovsku 1,8 procenta.

Na jedno volné pracovní místo připadá v průměru nadále 0,8 uchazeče. Zaměstnavatelé měli v květnu největší zájem o stavební a montážní dělníky a pomocníky ve výrobě, uklízeče, řidiče vysokozdvižných vozíků a nákladních aut, kuchaře, zedníky nebo svářeče. Pro více než 71 procent volných míst stačí základní či nižší vzdělání. Firmám podle úřadu práce dlouhodobě chybí kvalifikovaní řemeslníci nebo odborníci v informačních technologiích.

V evidenci úřadů práce byli nejčastěji uchazeči s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Průměrný věk nezaměstnaných činil v květnu 42,2 roku. Mezi evidovanými bylo 89.644 lidí nad 50 let, což je více než třetina všech nezaměstnaných. Téměř pětina nezaměstnaných je bez práce víc než rok.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 96.914 lidí, tedy téměř 37 procent všech uchazečů vedených v evidenci. V průměru to bylo 8649 Kč.

Analytici: Recese se na trhu práce plně projeví až v řádu měsíců

Česká ekonomika se letos propadá do recese, což se na trhu práce v plné míře negativně projeví v horizontu několika dalších měsíců až čtvrtletí, komentovali analytici květnový vývoj nezaměstnanosti.

"Nárůst míry nezaměstnanosti je pro květen atypický, neboť nezaměstnanost na jaře obvykle klesá s rozjezdem prací v zemědělství, stavebnictví či cestovním ruchu. Celá ekonomika včetně trhu práce je ale nyní postižena omezeními souvisejícími s koronavirem," uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Služby, zejména veřejné stravování, hotelnictví, obchod a doprava, jsou podle něj odvětví, kde se dopady koronaviru projevují nejvíce. Růst nezaměstnanosti čeká obecně jak po zbytek letošního roku, tak, velmi pravděpodobně, i roce následujícím.

Nárůst nezaměstnanosti v tuzemské ekonomice je ve srovnání s okolními zeměmi stále relativně nízký, vedle vládních programů na udržení zaměstnanosti a přehřátý trh práce před příchodem koronaviru však v tom podle analytika ING Bank Jakuba Seidlera hrají roli také výpovědní lhůty. Růst nezaměstnanosti tak bude pokračovat patrně po zbytek letošního roku a dosavadní relativně nízký růst nezaměstnanosti neznamená, že je tuzemský trh práce z nejhoršího venku, podotkl.

Část pracovních míst dosud podpírají vládní záchranné programy, které však budou postupně končit, čímž se ve firmách zvýší tlak na propuštění nadbytečných lidí, míní analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. Pokles HDP ve druhém čtvrtletí bude ještě mnohem výraznější a teprve poté začnou firmy sčítat ztráty a reagovat na situaci optimalizací nákladů. Pokud se bude vývoj ubírat tímto směrem, očekává výraznější nárůsty lidí bez práce až během druhé poloviny roku. "Proto předpokládáme, že i přes aktuální příznivější výsledky z trhu práce může míra nezaměstnanosti v závěru roku přesáhnout šest procent a počet lidí bez práce se tak přiblíží půl milionu," odhadl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď