Chytrá karanténa ode dneška patří pod resort zdravotnictví

foto Ilustrační foto - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vystoupil 21. května 2020 na tiskové konferenci v Praze na Gynekologicko-porodnické klinice Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Praha - Projekt takzvané chytré karantény ode dneška formálně náleží pod ministerstvo zdravotnictví. Vláda dnes schválila začlenění projektu do struktury resortu a plán, jak ji dále rozvíjet, uvedl na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Dosud chytrou karanténu vedl devadesátičlenný centrální řídící tým zřízený pod armádou jako poradní orgán vlády, který vedl náměstek Roman Prymula. Tým bude zrušen k 30. červnu, řekl Vojtěch na tiskové konferenci po jednání vlády.

Na financování projektu bylo vyčleněno 148 milionů korun. Část je určena na personální podporu ministerstva zdravotnictví a krajských hygienických stanic, dohromady půjde o 167 nových pracovníků. Na ministerstvu také podle Vojtěcha vznikne speciální odbor, který bude řešit kromě aktuální epidemie nového koronaviru i další hrozby pro veřejné zdraví. Chytré karanténě se v něm podle nedělního vyjádření Vojtěcha v České televizi bude věnovat 17 lidí a celý projekt bude mít pod sebou hlavní hygienik.

Druhá část rozpočtu bude určena na podporu IT infrastruktury a technologických řešení, které bude pro ministerstvo zdravotnictví připravovat Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT).

Prvním cílem projektu chytrá karanténa bylo zrychlit a zautomatizovat dohledání kontaktů každého nakaženého, případně místo jeho nákazy. Jde o rozhovor, který vede s nakaženým pracovník krajské hygienické stanice. Nově například může údaje od pacienta při telefonátu rovnou zanášet do informačního systému. Pomocí může být i takzvaná vzpomínková mapa pohybu za poslední dva týdny, která vznikne po souhlasu nakaženého z dat z jeho mobilu a bankovních karet. Za šest hodin se pak data smažou. Na rozdíl od sdílení dat z mobilů je rozhovor s hygienikem ze zákona povinný, lidé musí říct, s kým se setkali.

První část projektu se tak zaměřovala zejména na komunikaci a předávání dat mezi hygienickými stanicemi, nemocnicemi nebo laboratořemi testujícími na covid-19. Všechny složky měly také pravidelně ohlašovat data, která se každý den vyhodnocovala. Cílem bylo najít všechny rizikové kontakty nakaženého do tří dnů, poslat je do karantény a postupně otestovat.

Druhá fáze projektu, takzvaná Chytrá karatnéna 2.0, počítá se zapojením dalších součástí, například mobilní aplikace eRouška nebo dobrovolného sledování pohybu aplikací Mapy.cz.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 18. ledna 2021

Očekáváme v 19:00 0°C

Celá předpověď