Rakousko má otevření hranic za prioritu, Německo uvolní kontroly

foto Uzavřená rakousko-česká hranice u Reinthalu, 13. května 2020.

Vídeň/Berlín/Varšava - V Evropské unii dnes v návaznosti na příznivý vývoj situace kolem nákazy koronavirem pokračovaly debaty o návratu volnějšího režimu na vnitřních hranicích. Kroky v tomto směru ohlásilo Rakousko a Německo, podle Evropské komise by členské země měly umožnit cesty za prací i rodinou.

Otevření hranic s Českem vnímá Rakousko jako prioritu

Pro Rakousko je prioritou otevřít hranice se sousedními státy. V rakouské rozhlasové stanici Ö1 to dnes prohlásila rakouská ministryně turistiky Elisabeth Köstingerová, která výslovně zmínila Česko a Slovensko. Plné otevření hranic s Německem země pod Alpami chystá od 15. června. Překračování hranic Rakousko podobně jako jiné státy výrazně omezilo kvůli pandemii nemoci covid-19.

"V první linii nyní vidíme východní země, například Česko a Slovensko," řekla Köstingerová o plánovaném uvolňování režimu na hranicích. Kancléř Sebastian Kurz a další rakouští představitelé v uplynulých dnech opakovaně hovořili o tom, že na otevření hranic s Českem mají velký zájem.

Veřejnoprávní stanice ORF dnes uvedla, že Kurz pověřil ministra vnitra Karla Nehammera a ministryni pro Evropskou unii Karoline Edtstadlerovou, aby připravili scénář liberalizace hraničního režimu se Švýcarskem, Lichtenštejnskem a východoevropskými sousedy, pokud tam rovněž infekce zůstane pod kontrolou.

Spolková země Horní Rakousy dnes ráno částečně otevřela jeden menší hraniční přechod do ČR a tři do Bavorska. Uvedla to agentura APA, podle níž se opatření zatím bude týkat pouze zemědělců a pracovníků v lesnictví. S Českem se otevřel hraniční přechod Weigetschlag/Studánky, a to denně od 07:00 do 20:00.

Rakousko od 15. června otevře plně hranice s Německem

Rakousko od 15. června plně otevře hranice s Německem a už od tohoto pátku bude hranice kontrolovat pouze namátkově. Dnes to oznámila agentura APA, které plány na změnu režimu na hranicích sdělil úřad rakouského kancléře Sebastiana Kurze. Nedávno Vídeň informovala, že o brzkém návratu k normálu na hranicích jedná také s Českem. Otevření hranic s Německem a Rakouskem dnes ohlásilo i Švýcarsko.

V rámci kroků, které měly zpomalit šíření nákazy koronavirem, uzavřelo Rakousko podobně jako jiné země hranice se sousedy a omezilo vstup jen na odůvodněné případy. Podle současných ustanovení platí v Rakousku zavedení hraničních kontrol s Německem, Itálií, Švýcarskem, Lichtenštejnskem, Českem a Slovenskem do 31. května a kontroly jsou i na hranicích s Maďarskem a Slovinskem.

Úmysl zvednout hraniční závory na trasách do Rakouska a Německa dnes ohlásilo také Švýcarsko. Tamní ministerstvo spravedlnosti sdělilo, že uvolnění zákazu nastane rovněž k 15. červnu. Předpokladem ovšem je, že potrvá současná příznivá epidemiologická situace.

Ve švýcarské televizi SRF Kurz v úterý večer prohlásil, že Švýcarsko s Rakouskem by chtěly hranice s Německem uvolnit rychleji, ale tento záměr brzdí německá spolková země Bavorsko.

Uzavření podobných dohod jako s Německem a Švýcarskem očekává Kurz v nejbližších dnech i s dalšími sousedy, tedy včetně Česka. Kancléř a další rakouští představitelé v uplynulých dnech opakovaně hovořili o tom, že na otevření hranic s Českem mají velký zájem. Rakouská ministryně turistiky Elisabeth Köstingerová dnes v rozhlasové stanici Ö1 prohlásila, že Česko by mohlo být spolu se Slovenskem "v první linii" příštího otevírání.

Hranice s Itálií, která patří k zemím nejvíce postiženým koronavirovou epidemií v Evropě, zůstane podle Kurze prozatím uzavřená. "Momentálně nejsou vytvořeny podmínky pro to, abychom přemýšleli o otevření hranice s Itálií," řekl Kurz s odkazem na stále relativně vysoké počty infikovaných v jihoevropské zemi.

Německo od soboty ruší, nebo aspoň uvolňuje kontroly na hranicích

Německo od soboty zruší, nebo aspoň uvolní kontroly na svých hranicích zavedené kvůli koronaviru. Na tiskové konferenci v Berlíně to dnes oznámil ministr vnitra Horst Seehofer. Pomezí s Lucemburskem přestane Německo kontrolovat zcela, stejný krok se brzy chystá učinit i v případě Dánska. Kontroly hranic s Francií, Rakouskem a Švýcarskem sice budou pokračovat do 15. června, ale v uvolněném režimu. Hraniční přechody s Českem Němci nehlídali ani dosud. O návrat k normálu však usilují i zde. Bavorsko, jež sousedí s ČR a Rakouskem, ale oznámilo, že zatím bude pokračovat v uplatňování karantény u příchozích osob.

Změny hraničního režimu podle Seehofera, který dnes o svých záměrech informoval vládu, umožňuje aktuální vývoj pandemie. Počet nově nakažených se v Německu i v sousedních zemích výrazně snižuje. Když tento trend bude pokračovat, bude podle ministra v polovině června možné úplně otevřít i hranice s Francií, Rakouskem a Švýcarskem.

Do té doby zde sice Berlín počítá s pokračováním kontrol, které však už nebudou systematické, ale pouze namátkové. Nově také budou otevřené všechny hraniční přechody s těmito státy.

Česka se sice dnešní německé rozhodnutí bezprostředně netýká, také s ním chce ale Německo mluvit o dalším uvolňování režimu na společných hranicích, které jsou z české strany kontrolované. "Budeme dělat všechno, co je v naší moci, aby i u dalších zemí došlo k uvolnění v karanténě a v hraničních kontrolách," poznamenal Seehofer s odkazem na Česko a Polsko. Německá vláda podle něj nyní spolkovým zemím doporučuje, aby zrušily dosud povinnou 14denní karanténu pro občany EU, kteří do spolkové republiky přicestují z jiné unijní země.

Největší země Bavorsko v reakci výslovně potvrdila, že karanténní pravidla pro cestující do Německa zatím ještě rušit nebude. "Nyní jde o perspektivu 15. června. To znamená, že máme ještě čtyři týdny času a doufáme, že se dění kolem infekce ještě více uklidní," řekl bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann.

Nynější karanténní nařízení platí do 17. května a má být prodlouženo podle délky trvání hraničních kontrol, uvedla DPA. Podle agentury však zatím není jasné, jak bude Bavorsko konkrétně ustanovení provádět nebo upravovat. Karanténní opatření jsou v kompetenci spolkových zemí.

Herrmann zdůraznil, že karanténní nařízení pro lidi, kteří přijíždějí ze zahraničí, se ukázalo jako smysluplné. Zároveň je podle zemského ministra správné pracovat na ulehčení návratu do vlasti pro německé občany.

Spolkový ministr vnitra Seehofer ocenil, že v případě Česka a Polska se už dříve podařilo dosáhnout například uvolnění některých opatření pro pendlery. "Ale chceme teď ještě o kousek víc, abychom i tady - stále za předpokladu, že infekční vývoj zůstane příznivý nebo bude ještě příznivější - došli k další normalizaci," podotkl.

Kontroly na hranicích s Francií, Rakouskem, Švýcarskem, Lucemburskem a Dánskem spolková republika zavedla 16. března. Prodlouženy byly dosud dvakrát. Hraniční přechody s Českem a trojicí dalších sousedních zemí Německo nekontroluje, také zde jsou ale v pohraničí četnější hlídky.

V posledních dnech na vládu kancléřky Angely Merkelové stoupal tlak ze strany řady německých politiků, aby hraniční kontroly zrušila a vrátila se k běžnému režimu v rámci schengenského prostoru, který umožňuje volný pohyb.

Polsko ponechá hranice zavřené do 12. června

Polsko prodloužilo faktické uzavření hranic o další měsíc, oznámily dnes tiskové agentury s odvoláním na polské ministerstvo vnitra. Varšava v březnu uzavřela hranice cizincům, aby zastavila šíření nákazy koronavirem. Od té doby bylo omezení čtyřikrát prodlouženo, připomněla agentura Reuters.

Hranice smějí překračovat jen polští občané, diplomaté, cizinci s povolením k pobytu či profesionální řidiči, a to jen na vybraných hraničních přechodech. Takových je na hranicích s Českem 18, s Německem 16, se Slovenskem pět a s Litvou tři, připomněla agentura PAP.

I přes stále platé uzavření hranic nyní Polsko zmírnilo některá jiná dříve zavedená omezení. Znovu se kupříkladu otevřela nákupní centra, hotely, sportoviště pod širým nebem či mateřské školky. Očekává se, že vláda dnes ještě zruší další omezení pro školy, restaurace či kadeřnictví.

Polsko, které má 38 milionů obyvatel, od začátku pandemie zaznamenalo 17.062 potvrzených případů nákazy koronavirem a 847 úmrtí. V úterý země ohlásila největší nárůst nových případů infekce za jeden den kvůli rychlému šíření nákazy ve slezských uhelných dolech. Celkem šlo o 595 nových případů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 6. března 2021

Očekáváme v 3:00 -4°C

Celá předpověď