Maturity od 1. do 3. června, přijímací zkoušky na SŠ 8. a 9. června

foto Maturitní zkouška, čísla otázek - ilustrační foto.

Praha - Společná část maturitní zkoušky se letos uskuteční 1. a 2. června, didaktický test z matematiky v rozšířené verzi 3. června. Harmonogram maturit a přijímacích zkoušek na střední školy dnes zveřejnil ministr školství Robert Plaga (ANO). Termín podle něj odpovídá lhůtám, jak je vláda přijala ve stavu legislativní nouze v polovině dubna. Už dříve ministerstvo oznámilo, že letos nepočítá s písemnou částí maturit z českého jazyka a cizího jazyka. Přijímací zkoušky na čtyřleté obory se uskuteční 8. června, na víceletá gymnázia o den později - 9. června.

Didaktický test z matematiky, francouzštiny či angličtiny čeká maturanty 1. června, český jazyk a literatura plus němčina či španělština a ruština 2. června. O den později budou společnou část maturit skládat ti, kteří si vybrali rozšířený test z matematiky, vyplývá z tiskové zprávy ministerstva.

Profilovou část maturit doporučuje ministerstvo uspořádat od 10. června. "Praktické zkoušky, maturitní práce a obhajoba může být před didaktickými testy, ale je žádoucí, aby to nebylo okamžitě po návratu do školy, aby byla zachována příprava," uvedl Plaga.

Školám ministerstvo rozešle metodiku postupu v době epidemie, termín bude zveřejněn vyhláškou ve čtvrtek, uvedl na dnešní tiskové konferenci Plaga. K přípravě na maturity se studenti posledních ročníků budou moci vrátit do lavic ve skupinách po 15 v pondělí 11. května. Podle ministra budou moct žáci sundat roušky při písemné zkoušce, když rozestupy a další podmínky vyhoví obecně platným opatřením, stejně tak se za přísných hygienických podmínek budou moct odehrát i zkoušky ústní.

Stanovení termínu maturit a přijímacích zkoušek na střední školy ocenil místopředseda Senátu a ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN), protože od nich se podle něj odvíjí práce na každé škole. Stejně jako Plaga ale připustil, že školy budou mít s ohledem na termíny zkoušek hodně nabitý program. "Stihnout se to samozřejmě dá, bude to ale neuvěřitelný kvapík, nebude jediný den na zastavení," řekl dnes v České televizi senátor. Předpokládá, že školy stihnou maturity do 15. až 20. června a přijímací zkoušky podle něj uzavřou zřejmě až na začátku července.

Nabité období podle Růžičky budou mít i maturanti, kterým se mohou krýt termíny maturity a přijímacích zkoušek na vysoké školy. V této souvislosti apeloval na rektory vysokých škol, aby to vzali v úvahu a posunuli zkoušky až na závěr června, až bude po maturitách. Plaga zdůraznil, že termíny přijímacích zkoušek na vysoké školy ministerstvo nevyhlašuje. Vysoké školy nicméně podle něj chtěly větší flexibilitu, aby přijímačky mohly přizpůsobit situaci.

Samotnou maturitní zkoušku podle Růžičky ale zjednoduší a urychlí to, že se letos nepočítá s písemnou částí z českého jazyka a cizího jazyka. "Z mého pohledu maturita, pokud se nebudou písemné práce opravovat na školách, bude i objektivnější," doplnil.

Přijímací zkoušky na střední školy se odehrají 8. a 9. června

Jednotná přijímací zkouška na střední školy bude letos delší než obvykle, protože žáci mají kvůli epidemii koronaviru a zavřeným školám horší podmínky přípravy. Přijímací zkoušky na čtyřleté obory se uskuteční 8. června, na víceletá gymnázia o den později - 9. června. O termínu dnes informoval ministr školství Robert Plaga (ANO). Už dříve ministerstvo rozhodlo, že místo dvou termínů budou mít děti k dispozici pouze jeden.

Termín podle ministra odpovídá harmonogramu, jak ho ministerstvo nastínilo v polovině dubna. Díky dobrému vývoji epidemie se mohou deváťáci vrátit k přípravě na přijímací zkoušky 11. května do škol.  

"Přistoupili jsme k tomu, že bude jeden termín jednotné přijímací zkoušky," uvedl Plaga s tím, že úlevu může žákům přinést prodloužení času pro složení zkoušky o 15 minut u matematiky a o deset minut u českého jazyka.

Protože o týden před přijímacími zkouškami budou střední školy organizovat společné maturity, bude podle ministra program škol extrémně nahuštěný. Školy to tak vystaví zátěži, kterou ale podle Plagy zvládnou. Školy jsou kvůli epidemii koronaviru zavřené od 11. března. Výuka od té doby funguje na dálku, většinou přes internet. Do konce školního roku už vláda s obnovením prezenční výuky v plném rozsahu nepočítá. Školy se mají postupně otevřít už jen v omezeném režimu, prioritu mají právě závěrečné ročníky.

K přijímacím zkouškám na maturitní obory se podle statistik Cermatu přihlásilo přibližně 95.000 dětí, z toho zhruba 70.000 z devátých tříd na čtyřleté obory

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 18. ledna 2021

Očekáváme v 15:00 2°C

Celá předpověď