Milníky koronavirové krize v Česku

foto Odběr na testování nákazy koronavirem - ilustrační foto.

Výběr hlavních milníků koronavirové krize v České republice:

1. března - Testy v ČR odhalily první tři případy nákazy. Všichni nakažení přicestovali z Itálie. V dalších dnech počet pozitivně testovaných stoupal.

10. března - Bezpečnostní rada státu zrušila od 11. března na neurčitou dobu výuku na základních, středních, vyšších odborných i vysokých školách.

12. března - Vláda vyhlásila od 14:00 na 30 dnů nouzový stav na celém území ČR. Od 13. března byly zakázány akce s účastí nad 30 osob (již od 10. března platil zákaz pro akce nad 100 osob), začal platit i zákaz vstupu na sportoviště. Byl také zakázán vstup do provozoven stravovacích služeb mezi 20:00 a 06:00.

13. března - Vláda s platností od půlnoci na 16. března zakázala cizincům vstup do ČR a Čechům cestování do zahraničí. Češi po návratu z 15 rizikových zemí museli do karantény.

14. března - Vláda od 06:00 zpřísnila opatření, uzavřela obchody s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a několika dalších. Uzavřeny byly i restaurace, mohly nabízet jen prodej z okénka nebo rozvoz.

15. března - Vláda rozhodla o aktivaci Ústředního krizového štábu. V jeho čele stanul náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Krátce před půlnocí vláda zakázala s účinností od půlnoci na 16. března volný pohyb lidí po celé ČR.

16. března - Byly ohlášeny první tři vyléčení z covid-19. Pacienti byli z Děčína a patřili mezi první nakažené v ČR.

18. března - Kabinet schválil zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, který začal platit od půlnoci na 19. března. Vláda též vymezila dvě hodiny pro nákupy pro lidi starší 65 let.

21. března - Počet případů nákazy překročil tisícovku.

22. března - V ČR zemřel první člověk nakažený koronavirem. Pětadevadesátiletý muž trpěl řadou zdravotních problémů.

23. března - Vláda prodloužila omezení volného pohybu do 1. dubna, změnilo se ale zakotvení zákazu, nově byl vydán jako opatření ministerstva zdravotnictví na základě zákona na ochranu veřejného zdraví. Podobně postupovala vláda i o tři dny později u prodloužení omezení maloobchodního prodeje.

24. března - Sněmovna ve stavu legislativní nouze schválila řadu zákonů. Mimo jiné zvýšila schodek státního rozpočtu pro letošní rok z původních 40 miliard na 200 miliard korun.

30. března - Vláda opět prodloužila omezení volného pohybu i omezení prodeje, a to do 11. dubna. Kabinet také schválil změnu v čele Ústředního krizového štábu, jeho vedení po Prymulovi převzal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

7. dubna - Sněmovna vládě umožnila prodloužit nouzový stav do 30. dubna. Kabinet původně žádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do pondělí 11. května.

9. dubna - Vláda prodloužila nouzový stav. Schválila, že živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci od státu dostat 25.000 korun. Počet zemřelých, u nichž se prokázal koronavirus, přesáhl 100.

14. dubna - Vláda představila plán pro otevírání obchodů a provozoven. Rozdělila ho do pěti etap od pondělí 20. dubna do pondělí 8. června, později byl upraven.

22. dubna - Sněmovna schválila zvýšení letošního schodku státního rozpočtu na 300 miliard korun.

23. dubna - Soud zrušil s účinností od 27. dubna opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb a maloobchod. Kabinet večer schválil soudem zrušená opatření jako krizová opatření vlády podle krizového zákona.

- Vláda uspíšila harmonogram otevírání obchodů a dalších provozoven. Místo 8. června by nově měl skončit 25. května. Od 24. dubna také zrušila zákaz volného pohybu, skončily i zákazy pro cestování z a do ciziny. Pro ně ale platí zvláštní pravidla.

28. dubna - Sněmovna souhlasila s návrhem KSČM na prodloužení nouzového stavu do 17. května. Vláda chtěla o týden delší dobu.

30. dubna - Vláda prodloužila nouzový stav do 17. května.

3. května - V Praze přistálo poslední letadlo s materiálem pořízeným v Číně. Od 20. března přepravilo pět desítek letadel kolem 2000 tun roušek, respirátorů a dalších pomůcek. Poslední dodávku přiveze do ČR vlak na začátku června.

7. května - Vláda schválila zákon o mimořádných opatřeních, který rozšiřuje a zpřesňuje pravomoci ministerstva zdravotnictví při epidemii. Měl by platit jen do konce roku a vyřešit platnost opatření i po konci nouzového stavu.

10. května - Premiér Babiš a vicepremiér Hamáček shodli, že vláda už nebude žádat o prodloužení nouzového stavu.

17. května - Po 66 dnech přestal v ČR platit nouzový stav. 

19. května - Počet mrtvých přesáhl hranici 300.

25. května - Druhá velká vlna uvolňování, skončila povinnost nosit venku roušku (s výjimkami), otevřely se vnitřní prostory restaurací nebo koupaliště a bazény. Do škol se v omezeném rozsahu vrátili žáci prvního stupně ZŠ.

26. května - Počet potvrzených případů nákazy překročil 9000.

27. května - V rámci uvolnění začali Češi, Slováci a Maďaři moci mezi svými zeměmi cestovat bez nutnosti negativního testu, pokud se vrátí domů do 48 hodin.

1. června - Vláda schválila systém označující bezpečné země pro cestování platný od 15. června. Češi se budou muset prokazovat negativními testy na onemocnění covid-19 při návratu z Velké Británie a Švédska. Z dalších zemí EU budou moci přicestovat bez omezení, týká se to všech sousedních zemí včetně Polska i turistických destinací, jako jsou Řecko, Chorvatsko či Bulharsko.

8. června - Budou se moci konat akce pro 500 lidí, vláda navýší i limity pro zoo. Zrušena budou i omezení pro venkovní restaurační zahrádky a povinnost používat roušku v prostorách u bazénů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď