Když se situace do středy nezmění, chce MZ zmírnit opatření

foto Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vystoupil 6. dubna 2020 v Praze na tiskové konferenci k aktuální situaci související s koronavirem, nákupům ochranných pomůcek a testování pracovníků v sociálních službách.

Praha - Pokud se situace do středy nezmění, půjde podle ministra zdravotnictví Adam Vojtěcha omezení zmírnit. Mohly by se otevřít některé prodejny, například stavebniny nebo papírnictví. Pouštět budou muset málo zákazníků. Resort zdravotnictví dosud objednal 88,5 milionu kusů ochranného materiálu za šest miliard korun, doručeno bylo 19,5 milionu kusů, distribuováno už je 11,1 milionu. Vojtěch také oznámil plán na plošné testování zaměstnanců domovů pro seniory.

Když se situace do středy nezmění, chce MZ zmírnit opatření

Pokud se situace do středy nezmění, půjde podle ministra Vojtěcha (za ANO) omezení přijatá kvůli pandemii nového koronaviru zmírnit. Mohly by se otevřít některé prodejny, například stavebniny nebo papírnictví. Řekl to na tiskové konferenci. Postupně se podle něj populace virem promoří, nesmí to být ale nekontrolované.

"Opatření nesmí být zavedena na půl roku či na rok. Nejsme schopní v sevřených podmínkách karantény vydržet další měsíce. Zároveň s tím musí jít chytrá karanténa," řekl ministr. Prodejny podle něj budou muset pouštět málo zákazníků, aby se netvořily fronty, dezinfikovat a zaměstnancům měřit každý den teplotu. Otevřít by se měla také sportoviště pro individuální sporty. Velké akce budou bezesporu jedno z posledních rušených opatření, dodal. I pokud se otevřou restaurace a obchody, bude podle něj nutné dodržovat mezi zákazníky nejméně dvoumetrové rozestupy i v následujících měsících.

Nikdo podle něj nemůže čekat, že během měsíce se všechno vrátí do normálu. "Po otevření obchodů bude asi 14 dní na vyhodnocení, pak by mohly přijít další kroky," řekl ministr s tím, že zřejmě mezi nimi vždy bude dvoutýdenní odstup.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v neděli v médiích řekl, že bude potřeba, aby se populace postupně promořila, tedy aby si její významná část vytvořila si proti viru protilátky. S tím souhlasí i Vojtěch, podle něj ale nejde o žádný názorový obrat. "Od začátku říkáme, že bude docházet i k určitému promořování populace. Cílem je pokusit se ho řídit tak, aby nedocházelo k nekontrolovanému šíření viru," řekl Vojtěch. Nadále budou podle něj striktní omezení pro ochranu rizikových skupin, zejména seniorů.

Kolik lidí v populaci onemocnění prodělalo, třeba i úplně bez příznaků, podle ministra není možné odhadovat. Některé země uvádějí jednotky procent, ministr zmínil i 40 procent. "Nikdo to nedokáže odhadnout, uvidíme to na základě připraveného testu reprezentativního vzorku populace," řekl. Vybraných pět tisíc lidí chce stát otestovat v Praze a také na Olomoucku, kde byly na počátku epidemie uzavřené obce. Začít by se mělo v řádu dní.

Prozatím bylo v Česku vyšetřeno více než 85.000 vzorků a pozitivně vyšel test téměř 4600 osobám. Reálně to podle ministra znamená přepočteno na testované osoby asi o 10 až 15 procent méně. Jde tedy asi o 72.000 až 76.000 otestovaných lidí. "I v jiných státech se reportuje počet otestovaných vzorků, aby to bylo mezinárodně srovnatelné. Data o testech se ale očisťují, měla by být tento týden," doplnil ministr. V posledních dnech se v Česku, vyjma neděle, testovalo přes 6000 vzorků. Cílem je podle Vojtěcha 15.000 vzorků za den.

MZ dosud objednalo 88,5 milionu kusů ochranných pomůcek za 6 miliard

Ministerstvo zdravotnictví dosud objednalo 88,5 milionu kusů ochranného materiálu za šest miliard korun. Doručeno bylo 19,5 milionu kusů, distribuováno už je zhruba 11,1 milionu. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Jeho úřad zásobuje primárně přímo řízené nemocnice, krajské hygienické stanice a laboratoře, které testují vzorky na nový typ koronaviru.

Fakultní a velké nemocnice, které ministerstvo spravuje, dostaly 4,8 milionu kusů různého ochranného materiálu typu roušek, respirátorů či rukavic. "Zároveň jsme již distribuovali i na základě žádosti ochranné prostředky příslušným profesním komorám, sdružením lékařů a lékárníků, celkově 617.000 kusů, a rovněž i určitou část do sociálních služeb, 300.000 kusů," poznamenal Vojtěch.

Ministerstvo se nyní chce zaměřit zejména na nákup respirátorů nejvyšší třídy FFP3 a na laboratoře, v nichž se testují vzorky. Podle Vojtěcha úřad nepořizuje pomůcky jen v Číně a dalších zemích, ale také od 16 českých firem. "Jsou to výrobci nejrůznějších prostředků od ochranných brýlí, přes respirátory, ústenky a další. Takto se snažíme podporovat i české dodavatele," řekl ministr. Podle něj jsou zásoby na následující týdny dostatečné.

Ceny za ochranné prostředky byly podle Vojtěcha v první fázi poměrně vysoké, postupně se ale snižují a resort nyní nakupuje za velmi dobré ceny. Ministerstvo chce o stavu nákupu prostředků dnes informovat vládu a následně informace vložit na svůj web včetně průměrné ceny pomůcek.

Není možné srovnávat cenu respirátorů nejvyšší třídy pro medicínské použití s cenou masek třídy FFP2 určených pro industriální využití, řekl dále Vojtěch. Reagoval tak na dnešní informaci serveru Seznam Zprávy, podle kterého ministerstvo zdravotnictví v Číně za respirátory zaplatilo dvojnásobnou cenu oproti vnitru. Vnitro podle serveru za jednu masku zaplatilo v přepočtu 2,79 dolaru (zhruba 70 korun), resort zdravotnictví minimálně 5,7 dolaru (zhruba 145 korun). Podle Vojtěcha srovnání nebylo korektní.

"My jsme nechali tyto výrobky několikrát testovat v několika vzorcích a skutečně z toho vyplynulo, že ministerstvo zdravotnictví má respirátory, které splňují parametry třídy FFP3, to znamená, že ta propustnost je velmi nízká. Testovali jsme to i na poloviční velikosti částic, a i tak vyšla z toho třída FFP3," řekl Vojtěch. Cena uvedená ministerstvem vnitra je podle něj bez zahrnutí nákladů na dopravu.

Ministerstvo vnitra podle údajů na svých webových stránkách dosud v zemi distribuovalo zhruba 33,3 milionů roušek, 5,4 milionů respirátorů, devět milionů rukavic a další statisíce ochranných prostředků, jako jsou brýle, obleky nebo návleky. Nejvíce prostředků bylo distribuováno do jednotlivých krajů. Vnitro k neděli objednalo asi 216 milionů kusů ochranných prostředků, dodáno bylo 61,9 milionu z nich. Ministerstvo má za ně uhradit 2,8 miliardy korun, z toho mu zbývá uhradit 1,9 miliardy. V údajích jsou již zahrnuty objednávky od českých firem, například od Gumáren Zubří, které mají vnitru dodat celoobličejové masky.

Týdenní spotřeba ochranných prostředků v Česku podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) činí asi tři miliony respirátorů, 20 milionů roušek a statisíce dalších prostředků.

Distribuce pomůcek i měsíc po výskytu prvních případů nákazy v Česku doprovázely spory ve vládě a kritika kabinetu ze strany opozice či samospráv. Ještě na konci března uváděly nemocnice, že mají zásoby ochranných prostředků jen na několik dní. Na nedostatek pomůcek upozorňovala také Asociace poskytovatelů sociálních služeb.

Zaměstnanci domovů pro seniory budou plošně testovaní

Pracovníci domovů pro seniory a podobných zařízení se budou podle ministra Vojtěcha kvůli možné nákaze koronavirem plošně testovat, a to pravidelně každých deset či 14 dní. Poslouží k tomu rychlotesty. Každý kraj jich má dostat 20.000. Testování provedou praktičtí lékaři či zdravotníci, kteří docházejí do domovů. Po plošném testování volali zástupci organizací na pomoc seniorům i akademických pracovišť.

"Zpracováváme metodiku i na základě dnešního jednání s kraji a chtěli bychom rychlotesty distribuovat do krajů, aby testování mohlo začít," řekl Vojtěch. "Měli bychom zajistit, že pokud by tam byl nějaký pozitivní případ, tak takový pracovník bude okamžitě izolován a řešen dále hygienickou stanicí," doplnil.

Podle expertů nemusí rychlotesty ale nákazu v rané fázi odhalit. Podle manuálu Státního zdravotního ústavu k rychlotestům se protilátky objevují dostatečně až tři dny po prvních příznacích.

O plošném testování personálu mluvil v České televizi v sobotu náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) už dřív řekla, že by se měli přednostně plošně testovat jak zaměstnanci, tak obyvatelé domovů.

"V tuto chvíli, kdy se budou uvolňovat opatření, si myslím, že bychom měli seniory radikálně chránit a měli bychom jim věnovat speciální pozornost," uvedla dnes ministryně.

Podle Prymuly na plošné testování klientů nejsou kapacity. Zmínil také, že zaměstnanci by mohli zůstávat v izolaci přímo v domovech, například v karavanech nebo v jiném provizorním ubytování. Stejný názor zastává i premiér Andrej Babiš (ANO).

Nákaza se začala šířit v zařízeních pro seniory, kteří jsou spolu s chronicky nemocnými nerizikovější skupinou. Zatím stát zavedl testování nových klientů a obyvatel domovů, kteří se vrací po pobytu v nemocnici. Ministerstvo zdravotnictví přikázalo krajům, aby pro nakažené seniory vyhradily 60 lůžek na 100.000 obyvatel, nemusí to být přímo místa v nemocnicích. Stát pro starší pacienty s lehkým průběhem vyčlenil 329 lůžek v pražských nemocnicích Na Bulovce a Na Františku, v Lázních Toušeň u Prahy a v Těchoníně na Orlickoústecku.

Maláčová ale míní, že i senioři s lehkým průběhem nemoci by měli být pod dohledem v nemocnicích. Reagovala tak na zprávy o tom, že zemřel klient zařízení s lehkými příznaky. Babiš umisťování všech nakažených seniorů do nemocnic odmítl.

"Budu chtít vysvětlit, proč to není dobrý nápad, aby senioři dostali kvalitní péči, pokud jsou nemocní... Budu chtít zdůvodnění, proč nechráníme víc české seniory," řekla ministryně. Vláda podle ní bude o postupu dnes jedna.

Jak by stát chtěl ochránit seniory v domácnostech, šéfka resortu neupřesnila. Podle ní je situace nejrizikovější v domovech. Pečovatelé a pečovatelky docházejí ale za lidmi vyššího věku i k nim domů. "Pevně doufám, že v tuto chvíli pečovatelský personál bývá plně vybaven ochrannými pomůckami," dodala ministryně. Nezmínila, zda by se testování mělo týkat i těchto pracovníků. Na nedostatek pomůcek si koncem minulého týdne stěžovaly asociace poskytovatelů sociálních služeb a asociace pečovatelských služeb.

Organizace na pomoc seniorům i expertky a experti z vysokých škol před týdnem vyzvali vládu, aby zajistila plošné testování klientů a personálu v domovech pro seniory a podobných zařízeních. Na nedostatečnou ochranu klientů i pečovatelů opakovaně upozorňovala Česká gerontologická a geriatrická společnost.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-3°C

Dnes je neděle 17. ledna 2021

Očekáváme v 9:00 -6°C

Celá předpověď