Čína hlásí 35 nových případů koronaviru, v Íránu už 3160 obětí

foto Ilustrační foto - Cestující v respirátoru a pláštěnce na letišti v Pekingu 28. března 2020.

Peking - V Číně za středu přibylo 35 lidí nakažených koronavirem a šest dalších úmrtí na nemoc COVID-19, kterou virus způsobuje. Počet nově infikovaných je o jednoho nižší, než byl v úterý. Koronaviru v Íránu za uplynulých 24 hodin podlehlo 124 lidí, dohromady si v zemi onemocnění COVID-19 vyžádalo už 3160 obětí. Nákaza se zatím potvrdila u 50.468 lidí, z nichž se 16.711 vyléčilo.

Čína hlásí 35 nových případů nákazy koronavirem, šest obětí

V Číně za středu přibylo 35 lidí nakažených koronavirem a šest dalších úmrtí na nemoc COVID-19, kterou virus způsobuje. Počet nově infikovaných je o jednoho nižší, než byl v úterý. Všechny nové infekce byly zaznamenány u lidí, kteří se do Číny vrátili z ciziny. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na čínskou zdravotní komisi.

Čínské úřady se obávají importovaných případů a v minulých dnech zakázaly vstup do země cizincům. Výrazně omezily také mezinárodní lety; v současné době nesmí být příletů ze zahraničí do Číny více než 134 týdně. Těmito letadly se do země vracejí čínští občané a studenti, jichž v zahraničí podle agentury Reuters studuje 1,6 milionu.

Tento týden začaly čínské úřady rovněž zveřejňovat počty pacientů s koronavirem, kteří nejeví příznaky onemocnění. Až dosud do statistik tyto pacienty nezahrnovaly. To ale znepokojovalo veřejnost, protože i pacienti bez příznaků mohou koronavirus přenášet. Ve středu bylo na území pevninské Číny zaznamenáno 55 nových infikovaných bez příznaků onemocnění, zatímco v úterý jich bylo 130.

Pevninská Čína, nezahrnující Hongkong a Macao, registruje podle statistiky agentury Reuters celkem 81.554 případů nákazy a 3312 obětí nemoci COVID-19, způsobené koronavirem.

Koronavirus má v Íránu už 3160 obětí, za den přibylo 124 mrtvých

Koronaviru v Íránu za uplynulých 24 hodin podlehlo 124 lidí, dohromady si v zemi onemocnění COVID-19 vyžádalo už 3160 obětí. Nákaza se zatím potvrdila u 50.468 lidí, z nichž se 16.711 vyléčilo. S odvoláním na sdělení íránského ministerstva zdravotnictví o tom informovala íránská agentura IRNA. Mezi nově nakaženými je předseda parlamentu Alí Lárídžání. Je nejvýše postaveným Íráncem mezi nemocnými a je léčen v karanténě.

Mluvčí íránského ministerstva zdravotnictví v televizním vysílání uvedl, že 3956 nemocných je ve vážném stavu a doplnil, že 2875 nakažených přibylo za 24 hodin.

Na Blízkém východě je podle agentury AP nakaženo 82.000 lidí a nejvíce jich připadá na Írán, který má také nejvíc mrtvých. Úřady žádají občany, aby se zdržovali doma, a zakázaly až do 8. dubna cesty mezi jednotlivými městy. Mezi nakaženými je několik politiků včetně 23 poslanců.

Agentura Reuters dnes upozornila na zřejmě podhodnocené údaje, které o situaci vydává irácké ministerstvo zdravotnictví. Podle něj má Irák 772 nakažených lidí a 54 mrtvých. Reuters ale po rozhovorech se třemi iráckými lékaři uvedl, že nakažených může být až 9000. Jeden zdroj agentury řekl, že jenom ve východním Bagdádu je 2000 případů.

Irácké ministerstvo zdravotnictví, na něž se agentura obrátila se žádostí o komentář, nijak nereagovalo. Podle zdrojů Reuters se schůzek na ministerstvu zúčastnili i členové národní bezpečnostní rady a doporučili nezveřejňovat vysoká čísla. Bojí se nepokojů a také náporu zájmu o zdravotnické pomůcky. Jeden z oslovených lékařů řekl, že nepravdivý je zřejmě i údaj o úmrtích. V sobotu, kdy Irák ohlašoval 42 mrtvých, bylo pohřbeno 50 lidí, kteří zemřeli na COVID-19.

Irák oficiálně přiznává, že bylo provedeno málo testů a že skutečný počet pozitivních případů musí být vyšší.

Lékaři také poukazují na to, že se mnoho lidí odmítá podrobit testu a že občané nedodržují zákaz vycházení. K jedné ze šíitských svatyň v Bagdádu v březnu dorazily tisíce poutníků. Oslovení lékaři tvrdí, že mnoho případů nákazy pochází z východního Bagdádu, kde byli tito poutníci ubytováni.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 27. listopadu 2020

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď