Počet nakažených v USA dál roste, New York se chystá na nejhorší

foto Liduprázdná ulice ve čtvrti Brooklyn v New Yorku, v pozadí Empire State Building, 2. dubna 2020.

Washington - Ve Spojených státech k dnešnímu dni podlehlo koronaviru 5316 lidí a nákaza byla potvrzena u víc než 217.000 osob. Uvádí to statistika americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj dlouhodobě sleduje. Nejhůře zasaženým státem zůstává New York, kde je přes 92.000 nakažených a 2373 mrtvých.

Vrchol epidemie nastane podle guvernéra státu New York Andrewa Cuoma zřejmě za sedm až 30 dní. Stávajícím tempem, jakým přibývá lidí na jednotkách intenzivní péče, dojdou státu plicní ventilátory za šest dní. Největší koncentrace nakažených je ve městě New York, kde se koronavirus prokázal již u téměř 52.000 lidí. Kritickým obdobím procházejí přetížená newyorská krematoria, nejhorší období je přitom nejspíš teprve čeká.

Zápas Ameriky s koronavirem podle serveru Politico ze zákulisí řídí hlavní poradce a zeť prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner, přestože na veřejnosti se prakticky neobjevuje. Získal dokonce rozhodující pravomoc v mocné Federální agentuře pro řešení krizových situací (FEMA), která řídí strategii boje s virem a plánuje protiepidemické operace. O pravomoc se dělí s viceprezidentem Mikem Pencem.

Sám Trump v boji proti koronaviru ztrácí podporu veřejnosti, jeho kroky nyní považuje za správné 40 procent Američanů. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Morning Consult, podle kterého si 47 procent respondentů myslí, že prezident nedělá dost k zastavení infekce.

Koronavirová krize byla dnes důvodem rozhodnutí vedení amerických demokratů, kteří odložili nominační sjezd strany, na němž se rozhodne o Trumpově protikandidátovi v listopadových prezidentských volbách. Místo v červenci delegáti sjezdu kvůli koronavirové krizi sejdou až 17. srpna. O týden později mají v plánu uspořádat nominační sjezd republikáni.

Dvě velké výletní lodi s desítkami nakažených pasažérů, které už několik dní čekají na možnost přistát na floridském pobřeží, se dnes dohodly s americkými úřady. Výletní lodě Zandaam a Rotterdam, na jejichž palubě je přes 2500 lidí, dostaly po dlouhém váhání od floridských úřadů povolení přistát v přístavu Port Everglades. Na lodích jsou čtyři mrtví a necelé dvě stovky lidí se necítí dobře. Celkem deset pasažérů potřebuje vzhledem ke zdravotnímu stavu okamžité ošetření.

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli koronaviru nejnižší od roku 2009. Vyplývá to z údajů amerického ministerstva obchodu. Obchodní schodek USA v únoru meziměsíčně klesl o 12 procent na 39,9 miliardy dolarů (zhruba bilion korun). Dostal se tak na nejnižší úroveň od září 2016 a jeho procentní pokles byl nejprudší od března 2018. Dovoz se snížil o 2,5 procenta na 247,5 miliardy dolarů, zatímco export klesl pouze o 0,4 procenta na 207,5 miliardy dolarů.

Ve Spojených státech minulý týden požádalo o podporu v nezaměstnanosti zhruba 6,65 milionu lidí. Je to rekord a zhruba dvojnásobek počtu z předchozího týdne. Americké podniky začaly propouštět kvůli šíření koronaviru, v jehož důsledku musela řada firem zavřít.

Peking se dnes ohradil proti středečním Trumpovým výrokům o tom, že čínské statistiky nakažených koronavirem se zdají přikrášlené. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí zdůraznil, že Čína je ve zveřejňování informací o koronaviru transparentní. Trump ve středu na pravidelném jednání o koronaviru řekl, že o korektnosti statistik z Číny pochybuje.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 27. listopadu 2020

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď