Odklad splátek chce podle průzkumu využít třetina lidí

foto V ulicích Prahy se objevují transparenty vyzývající k neplacení nájmu a solidaritě s těmi, kteří kvůli epidemii koronaviru na nájem nemají. Snímek z 31. března 2020 je z nábřeží Edvarda Beneše.

Praha - Třetina lidí s hypotékou nebo spotřebitelským úvěrem chce využít možnosti odložit splátky na tři měsíce. Vyplývá to z průzkumu, které pro Komerční banku zpracovala agentura IPSOS. Z průzkumu z konce minulého týden také vyplynulo, že dostatek financí pro nečekaný výpadek příjmů má 51 procent dotázaných. Ministerstvo financí chce vládě navrhnout moratorium na splácení hypoték a úvěrů na půl roku.

Nejvíce lidí plánuje o odklad žádat v Karlovarském kraji (47 procent), nejméně v Libereckém (16 procent). V Praze chce o odložení splátek požádat 42 procent dlužníků. Dostatečnou finanční rezervu mají zejména lidé v Olomouckém kraji (62,7 procenta).

"Průzkum potvrdil naše očekávání, že odklad splátek nyní využije jen menší část klientů bank. Ostatní lidé buď stále pracují, nebo mají dostatečnou finanční rezervu na to, aby byli schopni své závazky nadále plnit," uvedl Jan Kubálek z Komerční banky.

Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru umožňují, zatím přijaly desítky tisíc žádostí. Komerční banka eviduje 11.000 požadavků fyzických osob o odklad splátek, u podnikatelů a firem jsou to nižší tisíce žádostí. Například Českou spořitelnu požádalo o odložení splátek 18.600 individuálních a 1700 firemních klientů.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v neděli uvedla, že chce vládě navrhnout moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i podnikatelských úvěrů na půl roku. Zároveň by podle ní měl být po dobu přerušení splácení snížený i úrok u těchto úvěrů o "nějakou symbolickou výši". Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka je opatření nyní ekonomicky nutné. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly by moratorium na splácení úvěrů mělo trvat rok.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 18. ledna 2021

Očekáváme v 17:00 1°C

Celá předpověď