V domově důchodců u H.Brodu se nakazilo 26 lidí, většinou klientů

foto Testy na koronavirus - ilustrační foto.

Havlíčkův Brod - V domově důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu se podle hygieniků potvrdila nákaza koronavirem celkem u 26 lidí, dvaceti klientů domova a šesti jeho zaměstnanců. K 12 případům zjištěným do dnešního rána přibylo na základě dalších testů 14 osob s potvrzenou nákazou. ČTK to řekla ředitelka protiepidemického odboru krajské hygieny Alena Dvořáková.

V domově dnes ráno bylo 22 klientů. Zařízení je v karanténě. Hygienici se teď budou s ředitelkou domlouvat na jeho dalším chodu.

Vedení domova v dnešní tiskové zprávě informovalo o tom, že u většiny pozitivních seniorů bylo zatím onemocnění doprovázené celkem mírnými příznaky, s výjimkou dvou klientek, u nichž se chystala hospitalizace. Dnes ráno záchranáři podle zprávy odebrali k testování vzorky zbývajících obyvatel domova a 22 zaměstnanců.

Mimořádná hygienická opatření podle zprávy domov přijal počátkem měsíce a zpřísňoval je. Způsob zavlečení nákazy je nejasný. "Není vyloučeno, že příčinou může být kontakt s rodinnými příslušníky nebo návštěvami v období před úplným zákazem návštěv. Inkubační doba a aktuální průběh nemoci by tomu nasvědčovaly," stojí ve zprávě.

V Břevnici je zařízení se zvláštním režimem, stará se o lidi s demencemi. Je součástí havlíčkobrodského domova pro seniory, který je spravovaný krajem. Budova stojí samostatně u vsi. Ředitelka domova Hana Hlaváčková ČTK dopoledne řekla, že ochranných pomůcek má domov poměrně dost. "Nemáme respirátory trojky, ale jednáme s krajem o jejich zajištění," uvedla.

Nějaké respirátory nejvyšší třídy FFP3 by podle předpokladu náměstka hejtmana Vladimíra Novotného (ČSSD) mohlo zařízení dostat během víkendu. Uvedl, že kraj je s ředitelkou domova v kontaktu a ochranné prostředky, například respirátory a obleky, jí poskytl. "Nemocnice je také připravená na případné přijetí pacientů s respiračními problémy," řekl dnes Novotný.

Na Vysočině byla podle krajské hygienické stanice zatím nákaza COVID-19 potvrzená u 91 lidí. Nejvíc případů, 50, je Havlíčkobrodsku. V jiných sociálních zařízeních v kraji zatím podle hygieniků nebylo šíření nákazy zjištěné.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je sobota 4. července 2020

Očekáváme v 19:00 25°C

Celá předpověď