Počet případů COVID-19 v ČR stoupl na 1925, mrtvých je devět

foto Zleva ministr obrany Lubomír Metnar, vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček, ministryně financí Alena Schillerová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a jeho náměstek a předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula vystoupili 26. března 2020 v Praze na tiskové videokonferenci po mimořádném jednání vlády k opatřením k omezení dopadů koronavirové krize.

Praha - Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku stoupl za dnešek do 18:00 o 162 na 1925. Nárůst počtu případů je tak dnes výrazně menší než ve středu, kdy za celý den přibylo 291 nových případů. Dnes se také zvýšil počet úmrtí mezi lidmi nakaženými koronavirem ze středečních šesti na devět. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví ke koronaviru. Počet lidí v Česku, kteří se z nákazy koronavirem vyléčili, zůstává zatím stejný jako ve středu. Uzdravilo se deset z nakažených lidí.

Jedním z dnes nově oznámených zemřelých je osmdesátiletý pacient Fakultní nemocnice Hradec Králové. Trpěl podle nemocnice velmi vážným onemocněním, a před několika dny byl navíc pozitivně testován na nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Další oběti jsou dvě ženy z domova pro seniory v Praze-Michli, řekl ČTK náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Ženy byly podle něj ve vysokém věku a měly další vážná onemocnění. Také další zemřelí trpěli většinou několika dalšími chorobami nebo nějakou vážnou nemocí.

Během středy zemřeli tři pacienti s nemocí COVID-19. Všichni měli chronické zdravotní potíže. Nemocnice na Bulovce informovala o úmrtí třiaosmdesátiletého pacienta z Prahy a středočeská hygienická stanice o dalším zemřelém pacientovi z Kladenska, který byl v domácím léčení. Třetí pacient zemřel v Thomayerově nemocnici v Praze, kde je na oddělení následné péče 13 seniorů nakažených novým koronavirem. Minulý týden se tam nemoc prokázala u tří zdravotních sester, před nimi u dvou dalších na plicní klinice.

Počet nových případů nákazy koronavirem je prozatím za dnešek nižší než za předchozí dva dny. V úterý i středu ale kromě počtu nakažených značně rostl i počet provedených testů. Zatímco v závěru minulého týdne bylo denně prováděno kolem dvou tisícovek testů, v pondělí už bylo testů přes 2200, v úterý skoro 3000 a ve středu zhruba 4100. Za dnešek zatím počet testů znám není.

Nakažených může být podle odborníků do konce března až kolem 3000 a následně může celkový počet případů růst až k 15.000. 

Denní počet provedených testů a nárůst pozitivních případů za poslední týden:

Počet provedených testů za den Počet potvrzených případů za den
19. března 2217 205
20. března 2085 124
21. března 1880 158
22. března 1793 114
23. března 2247 126
24. března 2976 185
25. března 4098 291
26. března* - 162

 

*Údaj o počtu případů k 18:00, počet testů zatím znám není.

 Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Dvě úmrtí na koronavirus souvisí s domovem pro seniory v Praze

Dnešní dva případy úmrtí na koronavirus v Česku jsou dvě ženy z domova pro seniory v Praze-Michli. Na dotaz ČTK to řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula po jednání Ústředního krizového štábu. Byly podle něj ve vysokém věku a měly další vážná chronická onemocnění.

"V domově se provádí šetření, aby se zabránilo dalšímu šíření. Bude tam provedena ohnisková dezinfekce," řekl náměstek. V domově je v současné době 70 klientů. O nákaze v zařízení informovala odpoledne Česká televize, počet nakažených neuvedla.

Ženy ročníku 1927 a 1928 zemřely ve Všeobecné fakultní nemocnici, krátce hospitalizované byly na tamní 1. klinice tuberkulózy a respiračních nemocí. "Bezprostřední příčinou jejich úmrtí nebyla nákaza COVID-19, byť ji vyšetření u nich potvrdilo. Obě ženy trpěly chronickou plicní obstrukční nemocí," sdělila ČTK mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

V Praze se novým typem koronaviru nakazili senioři také v domově na Chodově, kde měli pozitivní testy dva klienti. Byli rovněž převezeni do nemocnice. Z tohoto zařízení pocházel pětadevadesátiletý muž, který byl první obětí koronaviru v Česku ohlášenou v neděli.

Nakaženo je také 13 pacientů jedné části oddělení následné péče Thomayerovy nemocnice v Praze, u dalších se na výsledky testů čeká. Pozitivní pacienti byli izolováni, podle mluvčího nemocnice Petra Sulka nemá nikdo z nich významnější dechové potíže. Jeden nakažený z nemocnice, pětasedmdesátiletý muž, ve středu zemřel. Minulý týden se tam nemoc prokázala u tří zdravotních sester z oddělení následné péče a dvou z plicní kliniky, kde pobýval jeden z vážně nemocných, v současné době umístěný ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Vláda dá OSVČ kvúli viru 15.000 Kč měsíčně, dostanou i ošetřovné

Živnostníci, kteří jsou postiženi nařízeními vlády týkající se koronaviru, budou dostávat po dobu trvání opatření 15.000 korun měsíčně. Rozhodla o tom dnes vláda. Od pátku se budou moci otevřít opravárny strojů či myčky aut, zákaz už se na ně nebude vztahovat. Česká národní banka dnes opět snížila sazby, od kterých se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Banky zatím na pokles sazeb nereagují změnou úročení. Počet prokázaných případů nákazy novým typem koronaviru v Česku stále roste a přibližuje se 2000. Případů přibývá s rostoucím počtem testovaných, na devět ale také stoupl počet obětí.

Měsíční patnáctitisícový příspěvek by se měl týkat pouze živnostníků, kteří mají příjmy jen z podnikání. Živnostníci budou mít také jako zaměstnanci nárok na ošetřovné za péči o děti do 13 let bez určení spodní hranice věku dítěte. Bude jim náležet 424 korun denně, maximální částka bude 13.144 korun měsíčně. Vláda chce živnostníkům rovněž kompenzovat mzdy jejich zaměstnanců v rámci schváleného kurzarbeitu. Mohou žádat o dotaci řádově od 50 do 80 procent. Výplatu musí finanční správě umožnit Sněmovna, která by se měla sejít 7. dubna. Pokud o den později souhlas potvrdí i Senát a následně prezident, s výplatou by bylo možné začít v týdnu po Velikonocích.

Příspěvky na mzdy při kurzarbeitu budou od státu dostávat jen firmy, které neporušují zákoník práce. Úřad práce z kurzarbeitového programu Antivirus pak zaměstnavatelům poskytne náhradu vyplacených výdělků do určité výše. Přesná pravidla podpory by vláda měla schválit v pondělí.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) připraví i novelu zákona o spotřebitelském úvěru, který by měl pomoci podnikatelům například s odložením splátek. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) pak připravuje novelu insolvenčního zákona. Zahrne například úpravu lhůt či podmínek pro požádání o oddlužení. Vlastní návrh zaslal ministerstvu Vrchní soud v Praze, podle soudů je totiž důsledkem koronavirových opatření plošná platební neschopnost řady podnikatelů. Stát již odpustil drobným podnikatelům část sociálního pojištění, konkrétně jeho minimální zálohy za půl roku od března do srpna. Normu dnes podepsal prezident Miloš Zeman, stejně jako například pozastavení EET nebo změnu termínu maturit.

Zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách se od pátečních 06:00 nebude vztahovat na zámečnictví či opravu, údržbu a instalaci strojů a zařízení pro domácnost. Omezeny nebudou ani myčky automobilů. Ministerstvo zdravotnictví také nařídilo provozovatelům prodejen potravin, aby u vchodu bezplatně poskytovali zákazníkům jednorázové rukavice nebo jiný ochranný prostředek na ruce.

Počet potvrzených případů nákazy stoupl za dnešek do 18:00 o 162 na 1925. Nárůst je výrazně menší než ve středu, kdy za celý den přibylo 291 případů. Jen v Praze je přes 550 případů. Počet mrtvých se dnes zvýšil z šesti na devět, jedním z nich je osmdesátiletý pacient z Fakultní nemocnice Hradec Králové, následují dvě ženy z domova pro seniory v Praze-Michli. Počet vyléčených zůstává od úterý na deseti.

Podle předsedy Ústředního krizového štábu a náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly se stát chystá na to, že postupně bude uvolňovat přísná opatření za podmínky, že budou skutečně dodržována. Problémy jsou podle něj stále například v závodním stravování, v jídelnách bývá velká koncentrace lidí. Rezervy vidí i v domovech pro seniory, kde je podle něj potřeba omezit rizika shlukování lidí do skupin.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zatím nechce předjímat, jestli bude nutné prodloužit nouzový stav, který v Česku platí do 11. dubna. Upozornil ale na to, že data ohledně šíření epidemie zatím nejsou nejpříznivější. Podle Prymuly nepochybně k prodloužení dojde a neskončí uprostřed Velikonoc. O prodloužení by musela rozhodnout Sněmovna.

Itálii a Španělsku, dvěma nejhůře postiženým evropským státům, pošle Česko po 10.000 ochranných oblecích pro zdravotnický personál. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) jich má ČR aktuálně 250.000 a další jsou na cestě. Česko ale do Itálie nevyšle vojenské lékaře, podle ministra obrany Lubomíra Metnara jsou potřeba doma. Armáda připraví od příštího týdne 14 mobilních odběrových týmů, které budou po celé ČR odebírat vzorky od osob s podezřením nákazy.

Ministerstvo zahraničí dál organizuje speciální lety, při nichž se vracejí Češi z mimoevropských destinací, plánují se lety z Peru, Kanady nebo Thajska. Kromě toho diplomacie organizuje autobusové spoje z evropských měst. Před schválením nouzového stavu bylo v zahraničí zhruba 200.000 Čechů. Vláda dnes ministerstvu vyčlenila 111 milionů na organizování přepravy Čechů ze zahraničí do Česka.

Po zavedení nouzového stavu, kdy školáci zůstali doma a řada lidí přesunula práci domů, stoupl internetový provoz v pevných i mobilních sítích tuzemských operátorů zhruba o třetinu. Úřady dnes vyzvaly streamovací služby ke snížení rozlišení obrazu ve streamu, chtějí tak snížit zátěž datových sítí. Také z mobilů lidé volají o dvě pětiny více než před epidemií.

Příspěvky na mzdy dostanou jen firmy, co neporušují zákoník práce

Příspěvky na mzdy při kurzarbeitu budou od státu dostávat jen firmy, které neporušují zákoník práce. Úřad práce z kurzarbeitového programu Antivirus pak zaměstnavatelům poskytne náhradu vyplacených výdělků do určité výše. Přesná pravidla podpory by vláda měla schválit v pondělí. Na tiskové konferenci to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Ministerstvo se chystá zahájit kampaň na podporu práv zaměstnanců.

Kabinet už schválil obrysy programu Antivirus s pěti druhy náhrad a příspěvků pro zaměstnavatele na výdělky podle důvodu omezení výroby či služeb kvůli šíření nákazy. Ministerstvo práce teď připravilo návrh postupu podávání žádostí a jejich vyřizování.

"Stav nouze neznamená konec platnosti zákoníku práce. Naopak. O to více musíme dbát na dodržování práva," uvedla ministryně práce. Pokud podle ní firmy pravidla zákoníku práce dodržují a koronavirová krize je poškodila, mohou po vyplacení mezd požádat o "refundaci od státu".

Podle odborových předáků se už objevily případy porušování zákonných pravidel. Jedna z nadnárodních společností své zaměstnance vyzývá, aby si vzali neplacené volno, že je pak nepropustí, popsal předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. "Teď se ukazuje, jak jsou firmy společensky odpovědné, zda jsou schopny obstát," uvedl Středula. Dodal, že odbory budou případně zveřejňovat jména zaměstnavatelů, kteří pravidla nedodržují.

Náměstek ministerstva práce Petr Hůrka zmínil vedle nařizování neplaceného volna také zkrácení pracovního úvazku bez dohody se zaměstnancem, neposkytnutí mzdy a náhrady mzdy či nařízení dovolené ze dne na den bez pracovníkova souhlasu. "Zaměstnavatelé se k nynější situaci staví velice dobře, přesto se může stát, že někteří budou zaměstnance chtít ukrátit na jejich právech," uvedl Hůrka.

Ministerstvo práce připravilo kampaň pro posílení práv zaměstnanců. Nabídne návod, jak by se lidé případnému porušování pravidel měli bránit. Od soboty začnou rady vycházet v tisku. Do osvětové akce se pak zapojí i veřejnoprávní média. Ministryně vyzvala zaměstnavatele k dodržování zákoníku a pracovníky k tomu, aby se případně neváhali obracet na inspekci práce.

Program Antivirus ministerstvo práce vyhlásí 1. dubna. O příspěvky budou zaměstnavatelé podle Maláčové moci žádat elektronicky. Není jasné, do jaké částky by se podpora poskytovala. Podle návrhu se zatím vychází z mediánové mzdy. Zaměstnavatelé žádají, aby to byl 1,5násobek či dvojnásobek průměrné mzdy.

Pracoviště registru vozidel a řidičů v Praze byla přehlcena

Pracoviště registru vozidel a řidičů v Praze na Vyšehradě a Bohdalci, která jsou kvůli nouzovému stavu otevřená pouze v pondělí a ve středu vždy na tři hodiny, byla ve středu přehlcena. Magistrát dnes uvedl, že registr řidičů na Vyšehradě odbavil 324 žadatelů a registr vozidel na Bohdalci přijal 2291 žádostí k vyřízení. Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana není možné výdej řidičských průkazů řešit elektronicky. Fronty se ve středu tvořily i před pražskými pracovišti finančních úřadů.

Lidé podle mluvčího při čekání nedodržovali rozestupy a hygienická opatření a nerespektovali výzvy zaměstnanců. Úředníci museli zavolat městskou policii a úřední hodiny prodloužit. "Opakované apelujeme na občany, aby s úřadem komunikovali pokud možno elektronicky, například datovými schránkami nebo alespoň telefonicky nebo mailem. Online vyřízení řidičského průkazu však není ani ze strany ministerstva dopravy možné," řekl Hofman. Dodal, že v minulém týdnu pracoviště podobné problémy nezaznamenala.

Mezi úkony, které se dají odložit, podle magistrátu patří například právě prodloužení platnosti řidičského průkazu nebo registrace vozidla. Magistrát v reakci na středeční situaci upravil provoz pracovišť.

Pouze pro objednané klienty budou v pondělí mezi 8:00 a 11:00 a ve středu mezi 13:00 a 16:00 otevřena pracoviště registru vozidel na Jarově, ve Vysočanech a na Bohdalci. Hromadná podání bude možno bez objednání na Bohdalci podávat v pondělí, ve středu se budou hotové požadavky vydávat. Registr řidičů bude otevřen jako doposud v pondělí a ve středu ve stejné časy, stejně jako agenda správních řízení.

Situace na pracovištích registru byla podle Hofmana výjimečná, jinde magistrát problémy nezaznamenal. "Občané chodí do Škodova paláce jen s neodkladnými záležitostmi, popřípadě volají a píšou emaily jednotlivým úředníkům a doptávají se předem, jestli je nutné s jejich záležitostmi dojít přímo na přepážku osobně," uvedl. Nejvíce lidí podle něj v posledních týdnech řeší záležitosti kolem bydlení nebo sociálních služeb.

Dlouhé fronty se ve středu tvořily i na pražských pracovištích finanční správy, ve kterých stáli především lidé, kteří žádali o vrácení přeplatků daně z příjmu fyzických osob. Fronty se tvořily i dnes u finančních úřadů v Praze na Jižním Městě, na Pankráci nebo v Praze 2. Správa ujistila, že není důvod se obávat toho, že by lidé o přeplatky mohli přijít, a vyzvala veřejnost, aby využila elektronickou formu komunikace.

Podle nařízení vlády o vyhlášení nouzového stavu mohou být úřady otevřeny jen dvakrát týdně na tři hodiny. Omezení v tomto duchu zavedly i radnice městských částí, které také vyzývají obyvatele, aby fyzicky na úřady chodili jen ve skutečně nezbytných případech a po telefonickém objednání.

Česko má 1775 potvrzených případů nákazy koronavirem, deset nakažených se vyléčilo a sedm jich zemřelo. V zemi platí zákaz volného pohybu lidí s výjimkou cest do práce, pro základní životní potřeby nebo k lékaři, a to pouze s pokrývkou nosu a úst. Uzavřeny jsou hranice.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 21. září 2020

Očekáváme v 15:00 24°C

Celá předpověď