Prymula oznámil vnik pevných míst pro odběr vzorků na testy

foto Biologický materiál odebraný v jedné z domácností ve Zlíně, 12. března 2020.

Praha - Postupně by měla vzniknout síť stacionárních odběrových míst, kam budou odesílání pacienti pro odběr vzorků k testování na nákazu novým typem koronaviru. První čtyři vzniknout v Praze, další v krajích, řekl večer na tiskové konferenci náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Do dnešního rána bylo v Česku testováno na nemoc COVID-19 více než 1800 osob, pozitivních je 112 z nich.

"Protestovanost je zásadní pro to, abychom epidemii zvládli, mohli zachytit pacienty a umístit je do domácí karantény," řekl k tomu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Stacionární odběrová místa, kam si budou moci lidé přijít sami poté, co se k testům určí krajská hygienická stanice, budou vznikat nejdříve v Praze. Od pátku jimi budou Nemocnice Na Bulovce, Thomayerova nemocnici v Praze, Fakultní nemocnici v Motole, a pro Středočeský kraj Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích.

Dosud vzorky odebírali pro Prahu v Nemocnici Na Bulovce, pokud tam byl pacient s podezřením na nákazu převezen. Druhou možností bylo testování v domácnostech, kam dojížděla speciální sanitka se zdravotníkem z Bulovky, který v ochranném obleku vzorky odebíral. Kapacita v Praze současné době není dostatečná a zdravotnická záchranná služba jedná s krajskou hygienickou stanicí, že by byla vyslána druhá sanitka. Záchranáři společně se zdravotníky z infekčních oddělení zajišťují domácí odběry ve všech krajích.

Ministerstvo zdravotnictví dnes informovalo, že lidé se mohou nechat testovat i soukromě, pokud si test sami uhradí. Laboratoří, které vzorky testují, je v současné době 18, kromě zdravotních ústavů také některé nemocnice a několik soukromých laboratoří. Některé ale vzorky neodebírají, seznam laboratoří i s odběry ministerstvo zveřejní na webu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 6. července 2020

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď