Bohoslužby v kostelích jsou zrušeny, chrámy se ale nezavřou

foto Kostel, bazilika, církev - ilustrační foto.

Praha - Kvůli nouzovému stavu vyhlášenému vládou čeští a moravští biskupové ruší společné bohoslužby. Věřícím udělují dispens, tedy výjimku z jinak povinné účasti na nedělních bohoslužbách. Lidé je mohou sledovat v médiích a neděli slavit v rodinném kruhu. Kostely budou pro jednotlivce nadále otevřeny. Česká biskupská konference to dnes uvedla v prohlášení zaslaném ČTK. Biskupové vyzývají k zachování klidu, k připravenosti pomoci potřebným a k modlitbě.

Vláda dnes jako preventivní opatření proti šíření koronaviru vyhlásila nouzový stav. Mimo jiné omezila počet účastníků shromáždění, včetně náboženských, na 30 osob.

Jan Graubner, arcibiskup olomoucký, místopředseda České biskupské konference vyzval další, aby se připojili k těm, kdo se každý večer ve 20:00 společně modlí za ukončení epidemie, za nemocné i jejich ošetřovatele, i za ty, kdo v současné tíživé situaci rozhodují o osudech lidí, za překonání strachu i za pomoc pro všechny zasažené.

Česká biskupská konference již dříve vydala doporučení pro kněze ve farnostech. Kostely mají nechat otevřené k individuální modlitbě, mohou také věřící navštěvovat doma. Z kropenek kostela se má odstranit svěcená voda.

Předseda rady ČBK pro duchovní službu ve zdravotnictví biskup Zdenek Wasserbauer vybídl nemocniční kaplany a kněze, aby nemocné a seniory navštívili vždy, kdy je ohrožen život a je třeba udílet svátosti. Ostatní návštěvy mají zvážit. Zákaz návštěv v nemocnicích a zdravotnických zařízeních by se na ně ale obecně neměl vztahovat, protože by měli být vnímáni v režimu nemocničního personálu, uvedl biskup.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 6. července 2020

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď