Krčmář toužil střílet ve štafetě o medaili, tak se ukázal

foto Český biatlonista Michal Krčmář se raduje ze zisku bronzové medaile v cíli smíšené štafety na MS v Anterselvě.

Anterselva (Itálie) - Biatlonista Michal Krčmář toužil jednou jet ve štafetě o medaili. Dnes se mu sen splnil a náročnou roli zvládl. Jako finišman dovezl na mistrovství světa v italské Anterselvě českou smíšenou štafetu k bronzu.

Po Evě Kristejn Puskarčíkové, Markétě Davidové a Ondřeji Moravcovi převzal štafetu na třetím místě. Na krátkých dvoukilometrových okruzích bylo jasné, že musí jako jeho předchůdci perfektně střílet, aby pozici udržel, což dokázal.

"Říkal jsem si: Celou dobu chceš závodit o medaile, tak teď to tady máš, tak se ukaž! Ve finále jsem za to rád, i když jsem byl v opravdu velkém presu. Poprvé jsem ve štafetě střílel o medaili a ten stres tam byl fakt velký," řekl Krčmář novinářům.

Vleže mířil přesně a komplikace přišla až vstoje. Minul poslední ránu a musel dobíjet. "Dvakrát jsem si prodýchnul, abych měl jistotu, že ji hned napoprvé dobiju, a vyplatilo se," řekl.

Vzpomněl si i na smíšenou štafetu ve Světovém poháru letos v lednu v Pokljuce, kde musel na trestné kolo. "Možná jsem tady zužitkoval, že jsem si tam tím prošel. Přesně tyhle situace jsem si přemítal, že můžou přijít."

Soupeři za ním chybovali ještě víc, do posledního kola vyjel s náskokem půl minuty. Na velké obrazovce na stadionu si pohledem kontroloval, jak na tom je. "Věděl jsem, že pokud nespadnu, tak že to určitě dopadne dobře," řekl.

Závěrečné kolo rozjel trochu rychleji, než bylo třeba, a musel se uklidňovat. "Abych dojel. Hlídal jsem si sjezdy, abych nespadl a poslední kopec vyjel rychle. Když jsem se ohlídnul, tak jsem viděl, že se za mnou nic neděje. Pak už jsem si to užíval," řekl.

Cílem projel sám a mohl radostně gestikulovat. "Chtěl jsem ukázat na českou vlajku na čepici, ale jinak vůbec nevím, co jsem tam dělal," smál se Krčmář.

Úspěch ze štafetového závodu si už dlouho přál. Když se jako mladík dostal do reprezentačního áčka, doplnil hvězdy Moravce, Michala Šlesingra a Jaroslava Soukupa. "Měl jsem tajné přání stoupnout si s nimi na stupně vítězů. Tak mám splněno aspoň s Ondrou," usmíval se devětadvacetiletý rodák z Vrchlabí.

Češi získali v historii mistrovství světa třetí cenný kov ze smíšených štafet, další přidali na ZOH 2014 v Soči. A znovu ukázali, že se na vrchol sezony dokážou připravit. "Může v tom být naše kouzlo, až na výjimky to vždycky vyjde," přikývl Krčmář. V závěrečné přípravě mu pomohly i výkony dorostenců a juniorů. "Když jsem viděl, jak sbírají medaile, jak se jim tam daří, tak to nakopne. Hned se mi líp trénovalo v Ridnaun," uvedl.

Bronz ze smíšené štafety je jeho druhým velkým úspěchem. První slavil předloni na olympiádě v Pchjongčchangu, kde dojel ve sprintu stříbrný. "Nechci ponižovat týmový výkon, ale olympiáda je jednou za čtyři roky. To pro mě znamená něco víc. Tam je ten stres přece jen ještě o něco větší," porovnával Krčmář a dodal: "Jinak prožívání emocí a pocit štěstí je úplně stejný jako při stříbru. A ten se nikdy neomrzí."

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je sobota 26. září 2020

Očekáváme v 11:00 8°C

Celá předpověď