Politici vyjadřují lítost nad smrtí předsedy Senátu Kubery

foto Květiny a fotografie předsedy Senátu Jaroslava Kubery, který zemřel náhle ve věku 72 let, byly umístěny 20. ledna 2020 v prostorách teplického magistrátu, kde byl dlouholetým primátorem.

Praha - Politici vyjadřují lítost nad smrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery ODS). Na sociálních sítích a ve vyjádřeních médiím kondolují jeho rodině a často připomínají, že i když byli Kuberovými politickými oponenty, vážili si jeho přístupu, názorů či smyslu pro humor. Premiéra Andrej Babiš (ANO) označil zprávu za šokující. Kuberu měl za fajn chlapa a úžasně vtipného člověka. Ohledně pohřbu předsedy horní komory Parlamentu premiér řekl, že bude respektovat přání rodiny. Kubera zemřel náhle dnes dopoledne ve věku 72 let.

Babiš novinářům na úřadu vlády řekl, že zprávu dostal neoficiálně dnes dopoledne. "Nechtěl jsem tomu věřit, je to obrovský šok," uvedl. Připomněl, že ještě v sobotu byl Kubera na kongresu ODS. "Byl to člověk, kterého jsem měl rád, měli jsme dobrý vztah, rozuměli jsme si, byl neskutečně vtipný, jeho příchodem do pozice předsedy Senátu získal Senát jinou dynamiku," řekl. Dodal, že o úmrtí již mluvil s prezidentem Milošem Zemanem. Očekává, že se nyní mimořádně sejde Senát. "Měl by teď rozhodnout, jakým způsobem bude ve funkci nahrazen," dodal.

Předseda ODS Petr Fiala přijal zprávu s velkým zármutkem. "Je to neuvěřitelné, ještě v sobotu jsme spolu mluvili na našem kongresu, kde byl plný aktivity a nápadů," napsal na facebooku. Označil ho za výraznou osobnost nejen ODS, ale celé české politiky. "Byl velkým obhájcem svobody a zdravého rozumu a především slušný a poctivý člověk," uvedl.

"Jsem v šoku. Nedokážu to ani okomentovat. Ještě ve čtvrtek jsme byli spolu, přátelsky si povídali a navzájem se dobírali," napsal ČTK předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Kubera podle něho výborně reprezentoval horní komoru. "Nevím o nikom, kdo by ho neměl rád. Bude nám všem chybět. Bez ohledu na politickou příslušnost," uvedl Vondráček.

Bývalý prezident a předseda ODS Václav Klaus označil Kuberu za stálici české politické scény. "Už si ji bez něho ani nedovedu představit. Byl netuctovým politikem, byl svůj, říkal nahlas názory své a ne názory někoho jiného, a proto ho lidi - jak v Teplicích, kde pětkrát primátoroval, tak v celé České republice - měli rádi," uvedl Klaus v prohlášení poskytnutém ČTK. "Nepodléhal žádným politickým módám, a proto byl vždy autentický. Na nic si nehrál. Bude nám v české politice chybět," dodal.

Lítost nad odchodem jednoho z nejvyšších ústavních činitelů vyjádřili i další politici. "S Jardou Kuberou jsem v mnohém nesouhlasil, ale byl to autentický politik, poctivý chlap i skvělý a vtipný společník," napsal ČTK vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček, který zároveň na twitteru vyjádřil soustrast rodině.

Předsedu KDU-ČSL Marka Výborného zpráva o Kuberově úmrtí šokovala. "V sobotu jsme se osobně potkali na kongresu ODS a upřímně si povídali, jak je potřeba bránit normální svět, prostě to, co před pár lety nikdo nezpochybňoval," napsal ČTK. Vyzdvihl Kuberovu upřímnost a lidskost i obhajobu konzervativních hodnot, hájení role Senátu a principů právního státu.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové byl Kubera politik, který říkal vždy to, co si opravdu myslel. "Často jsem s ním nesouhlasila, ale jeho autenticita byla hodna obdivu. Je to velká ztráta pro českou politiku," napsala. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na twitteru uvedl, že těžko hledá slova. "Odpočívej v pokoji, Jaroslave. Upřímnou soustrast všem pozůstalým," napsal.

Předseda STAN Vít Rakušan na Kuberu zavzpomínal jako na vtipného, bystrého a pracovitého senátora a na bývalého kolegu starostu. "Nesouhlasit s ním byla zábava, nikoli boj nepřátel," uvedl.

Kuberu ocenil také předseda SPD Tomio Okamura. Vyzdvihl, že vždy otevřeně hájil své názory a dokázal si získat důvěru svých voličů. "Přes přirozenou různost našich politických postojů odešel z naší politiky férový chlap," napsal ČTK Okamura.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš na twitteru vyjádřil upřímnou soustrast rodině a přátelům Kubery. "Ačkoli jsme zdaleka nezastávali stejné názory na svět ani politiku, chtěl bych ocenit jeho postoj vůči Tchaj-wanu, kdy se nebál jít 'proti proudu'," napsal ČTK Bartoš.

Předseda odborářů Josef Středula uvedl, že Kuberu znal osobně velmi dlouho. "Vždy jsem si ho vážil jako zásadového člověka. Co řekl, to platilo. Dnešní zpráva o jeho úmrtí mne velmi zasáhla, bude nám chybět jako člověk, i jako politik," napsal na twitteru.

Smutek vyjadřuje řada členů ODS. Jejich bývalý předseda a premiér Mirek Topolánek informaci označil za šokující smutnou zprávu. "Připadal mi nesmrtelný, nezastavitelný, nekonečný. Věřím, že i v kuřáckém nebi bude stejný jako tady. S cigárem, vtípky a velký srdcem. Nás ale opustil. Chybí mi už teď," napsal na twitteru. Někdejší předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová uvedla, že ho měla ráda a vážila si ho. "Byl svůj a jeho humor lidi sbližoval. Na jeho příkladu lze vyvrátit výrok, že každý je nahraditelný," poznamenala.

Zeman považoval Kuberu za svého přítele, přijde mu na pohřeb 

Prezident Miloš Zeman považoval zemřelého Jaroslava Kuberu za svého přítele, i když se někdy lišili v názorech. Na twitteru to uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. ČTK sdělil, že prezident počítá s účastí na pohřbu. Vláda uctila před dnešním zasedáním Kuberovu památku minutou ticha.

"Jaroslava Kuberu jsem měl rád. Považoval jsem ho za svého přítele, ačkoliv jsme se někdy lišili v názorech. Jeho smrti velice lituji," uvedl Zeman podle Ovčáčka. Kancelář prezidenta republiky na svém oficiálním twitterovém účtu vyjádřila soustrast rodině.

Kubera ještě před týdnem před novináři vyprávěl po schůzce tří nejvyšších ústavních činitelů na Hradě o svém i Zemanově zdraví. "Hrozně si pochvaloval, že jí hodně, on má fakt nízký tlak. Když dlouho sedí, tak se mu špatně vstává. Já mám zase vysoký, tak jsem mu říkal, že mu dám půlku tabletky, a bude to vyrovnané. Já si ji dělím, protože si dělám ordinátora sám, mně stačí půlka, jsem si řekl. Doktor to neví, pochopitelně," popisoval předseda Senátu. Lékařům, jak tehdy uvedl, se spíše vyhýbá. "Já k doktorům nechodím, protože vidíte, že jsem zdravý. Nechodit, nechodit je základ," řekl.

Ke smrti šéfa horní komory Parlamentu se vyjadřují i ministři, kteří oceňují jeho humor a názory. Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) napsala na twitteru, že zprávu přijala s velkou lítostí. "I když jsme byli v některých tématech oponenti, vždy jsem si ho vážila pro jeho pevné názory a neutuchající smysl pro humor, kterým dokázal odlehčit i tu nejvypjatější situaci. Jaroušku, bude to tu bez tebe smutnější," uvedla.

Ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD) zpráva otřásla. Upřímnou soustrast rodině a přátelům. Je mi to moc líto," uvedla. Jeho odchod zasáhl i ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO). "Budu na něj vždy vzpomínat jako na energického, upřímného a veselého člověka," napsal. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) byl Kubera plný elánu a dobré nálady. "Odešel politik, kterého jsme si mohli vážit, i když jsme s ním třeba nesouhlasili," poznamenal.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) si Kuberu pamatuje z působení v Občanském hnutí, odkud si na něho vzpomíná jako na veselého a energického člověka s výbornými nápady. "Už tehdy se s ním velmi dobře spolupracovalo, dnes je to pro mě hlavně velký šok, ať už jsme stáli jinde v politice, byl velký přiklad v tom, jak dokázal držet léta důvěru lidí," řekl novinářům.

Podle šéfa slovenské Sněmovny Andreje Danka Česko ztratilo významného politika. "Jaroslav byl mým přítelem a člověkem, který mě v mnohém motivoval," uvedl v prohlášení, které ČTK poskytl tiskový odbor slovenské Sněmovny.

Podle bývalého předsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS) odešel "malý velký muž", osobní i politický kamarád a rodinný přítel. Označil ho za opravdového pragmatika a velkého workoholika. "Bude mi moc chybět nejen v politice, ale i na tenise nebo lyžích, prostě v životě," poznamenal.

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý považuje úmrtí Kubery za velkou ztrátu pro českou politiku, ale i pro české podnikatele. "Jaroslav Kubera české firmy dlouhodobě podporoval, ať již na domácí půdě, nebo v zahraničí," uvedl v prohlášení.

Plzeňský primátor a místopředseda ODS Martin Baxa nechal na radnici vyvěsit v souvislosti s Kuberovým úmrtím černý prapor.

Kuberu si cenili i senátoři, kteří s jeho názory nesouhlasili 

Senátory zaskočila zpráva o náhlém úmrtí předsedy horní komory Jaroslava Kubery. Cenili si ho podle svých vyjádření i ti, kteří s ním a jeho někdy kontroverzními názory polemizovali.

"Zemřel Jarda Kubera. Úžasný člověk, můj velký učitel. Brečím a nejde to zastavit," uvedl na twitteru předseda senátorů ODS a místopředseda strany Miloš Vystrčil. "Připadal mi nesmrtelný, nezastavitelný, nekonečný. Věřím, že i v kuřáckém nebi bude stejný jako tady. S cigárem, vtípky a velkým srdcem. Nás ale opustil. Chybí mi už teď," uvedl bývalý šéf ODS a někdejší místopředseda Senátu Mirek Topolánek.

"Slova se v této chvíli hledají těžce. Jardu Kuberu jsem znala mnoho let, byl typickým příkladem 'homo politicus'. Politikou žil, setkávání s lidmi si užíval, ale na prvním místě měl vždy svou ženu a svou rodinu," uvedla europoslankyně ODS a bývalá senátorka Veronika Vrecionová.

Místopředsedkyni Senátu Miluši Horskou i předsedu senátního evropského výboru Václava Hampla (oba z klubu KDU-ČSL) zpráva o Kuberově úmrtí šokovala. "Vitální předseda Senátu nás náhle opustil. ODS přinesl popularitu v dobách dobrých, i když jí popularita klesala. Jeho nekonečný humor bude v politice chybět," uvedla Horská. "Budou nám chybět jeho nadhled a zkušenosti," dodala senátorka za KDU-ČSL Renata Chmelová.

Hampl uvedl, že "s jako obvykle dobře naladěným předsedou Senátu" mluvil ve čtvrtek odpoledne a netušil, že je to naposledy. "V mnohých politických názorech jsem se s ním neshodl, ale patřil k lidem, kteří jednají s otevřeným hledím, rozhodně, ale přátelsky. Většinou byl dobře naladěn. V politice naší země zanechává velmi výraznou stopu," uvedl Hampl, který se předloni s Kuberou utkal o křeslo šéfa Senátu.

"Budeme na něj vzpomínat jen v dobrém, na jeho nadhled, postřehy, zkušenosti... Bude nám chybět jeho smysl pro humor," uvedl předseda lidoveckých senátorů Petr Šilar.

"Zpráva o smrti předsedy Senátu Jaroslava Kubery mě zaskočila. Myslím na jeho rodinu a nejbližší," uvedl předseda senátního zahraničního výboru a někdejší prezidentský kandidát Pavel Fischer (nezávislý). "Zemřel Jaroslav Kubera, předseda Senátu. Moje nejhlubší soustrast jeho rodině a blízkým," uvedl senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin.

"Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera. Přes spoustu kritiky, kterou jsem k němu měl, jsem při čtení téhle zprávy pocítil smutek. Mnohem raději bych do konce jeho volebního období psal další statusy o tom, jak s ním nesouhlasím. Je mi to líto," uvedl předseda senátorského Klubu pro liberální demokracii Václav Láska.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď