Koruna podle analytiků sílí díky vývoji ve světě a rostoucí inflaci

foto Peníze, bankovky, euro, česká koruna - ilustrační foto.

Praha - Posilující koruna těží z lepší nálady na trhu, který očekává uzavření obchodní dohody mezi USA a Čínou, a z růstu inflace v tuzemsku, jenž vrátil do hry možný růst úrokových sazeb v ČR, shodli se analytici oslovení ČTK. Českou měnu podle nich kupují investoři ze spekulativních důvodů. Koruna dnes k euru zpevnila na nejsilnější úroveň za sedm let 25,118 Kč/EUR. Dostala se tak i na nejsilnější hodnotu vůči jednotné evropské měně od ukončení intervenčního režimu ČNB z dubna 2017.

"Citelnější posilování koruny začátkem letošního roku je do jisté míry překvapující a patří mezi nejvyšší v regionu," uvedl analytik ING Bank Jakub Seidler. Zatímco ještě před týdnem byl trh ohledně možného zvýšení sazeb ze strany ČNB spíše skeptický, po vyšší prosincové inflaci se pravděpodobnost růstu sazeb v příštím půl roce zvýšila na téměř 50 procent. Čím více však koruna posílí, tím se šance na zvýšení sazeb sníží, jelikož se měnové podmínky utáhnou prostřednictvím silnějšího kurzu a ČNB poté nebude mít potřebu tak činit přes vyšší úrokové sazby, upozornil.

Část devizových obchodníků nicméně sází na vysoké hodnoty inflace, což je legitimní důvod pro ČNB pro úpravu úrokových sazeb, doplnil analytik obchodníka s měnami Purple Trading Jaroslav Tupý. Koruna se tak podle něj díky těmto spekulativním nákupům stává z hlediska technické analýzy takzvaně překoupená. To ovšem v praxi povede k následnému částečnému oslabení koruny v budoucích měsících. Pro oslabení koruny a tudíž i udržení úrokových sazeb na současných úrovních hovoří i slabší výkon ekonomiky a hlavně ekonomické výsledky z Německa, poznamenal.

"Koruna je nejsilnější za více než sedm let hlavně proto, že za uložení peněz v korunách lze získat výrazně vyšší úrok než za uložení peněz v eurech," vysvětlil analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Tyto nůžky se přitom dále rozevřely koncem loňského roku, kdy Evropská centrální banka opět začala tisknout eura ve velkém, znehodnocovat je, a dále tak tlačit na snížení úroku na euru. Zároveň v Česku citelně rostly ceny, podotkl.

Posilování koruny je tedy podle něj výsledkem 'idylky' na světových trzích, tedy příznivé kombinace uvolněné měnové politiky a nadějného vývoje stran celních válek nebo brexitu. Idylická situace ale může vzít rychlé za své. Stále je tedy prozíravé počítat se tím, že koruna svoji pouť letošním rokem zakončí kolem 25,30 za euro. Kurz koruny k dolaru by měl koncem roku být na 22,05 Kč. Silnější koruna vůči dolaru by mohla příznivě tlačit na zlevňování třeba elektroniky, dodal Kovanda.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 23. září 2020

Očekáváme v 15:00 24°C

Celá předpověď