V užších nominacích na Oscary jsou Nabarvené ptáče a Dcera

foto Režisér Václav Marhoul (vpravo) a představitel hlavní role Petr Kotlár při natáčení filmu Nabarvené ptáče. Film vypráví o osudech malého chlapce za druhé světové války.

Los Angeles - Americká filmová akademie do užšího výběru nominací na Oscary v kategorii mezinárodní hraný film vybrala i koprodukční drama Nabarvené ptáče českého režiséra Václava Marhoula. Česko uspělo také v kategorii krátký animovaný film, kde byl do užšího výběru zařazen krátkometrážní snímek Dcera studentky pražské Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění (FAMU) Darji Kaščejevové (Daria Kashcheeva). Samotné oscarové nominace, vždy pět v každé kategorii, budou vyhlášeny 13. ledna. Slavnostní ceremonie předání cen se uskuteční 9. února.

Fotogalerie

Režisérka Kaščejevová, která se narodila v Tádžikistánu a později studovala v Moskvě hudbu, s Dcerou sklidila už několik festivalových úspěchů. Snímek dostal nejvyšší ocenění Křišťál na festivalu ve francouzském Annecy a 8. září cenu za nejlepší film na festivalu Fantoche ve Švýcarsku. V říjnu si Kaščejevová za Dceru převzala v mezinárodní kategorii animace cenu americké Akademie filmového umění a věd, označovanou za studentského Oscara.

Nabarvené ptáče, které zazářilo mimo jiné na festivalech v Benátkách či v Torontu, se v pondělí do užšího výběru deseti snímků dostalo v konkurenci 93 filmů. Ve výběru deseti zahraničních filmů je vedle Nabarveného ptáčete například francouzský snímek Bídníci, který režíroval Ladj Ly, jihokorejské drama Parazit režiséra Pong Čun-hoa, španělské drama Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara nebo maďarský film Barnabáse Tótha s názvem Akik maradtak (Ti, kdo zůstali).

Film Nabarvené ptáče uspěl na festivalech v Benátkách, kde si jeho tvůrci odnesli ocenění od studentské poroty Film pro UNICEF, i přehlídce v Torontu a 11. září měl svou pražskou premiéru. V českých kinech snímek vidělo téměř 100.000 lidí. Nabarvené ptáče je svým zpracováním, ale především tím, že se drží literární předlohy románu polského spisovatele Jerzyho Kosińského z roku 1965, vnímán rozporuplně. Některým divákům vadí zobrazované násilí a krutost, jiní pak včetně mnoha zahraničních kritiků film vyzdvihují právě pro věrnost předloze a silnou výpověď.

Film i kniha vypráví příběh malého chlapce, kterého v prvních týdnech druhé světové války poslali rodiče z velkého města ve východní Evropě do zdánlivého bezpečí vzdálené vesnice. Ve filmu se vedle hlavní role, kterou ztvárnil Petr Kotlár, objevilo mezinárodní herecké obsazení v čele s hvězdami, jako jsou Harvey Keitel, Stellan Skarsgard či Udo Kier.

Užší nominaci Nabarveného ptáčete Marhoul nemůže uvěřit 

Marhoul v reakci na zařazení Nabarveného ptáčete do užšího výběru nominací na Oscary uvedl, že cítí více než radost a především je obrovsky překvapen. "Nevěřil jsem tomu a stále tomu ještě nemohu uvěřit," řekl ČTK Marhoul.

Marhoula zpráva zastihla o půlnoci po vánoční besídce Divadla Sklep na pražské Dobešce. "Pustil jsem si telefon a bylo tam deset zpráv. Říkal jsem si: Sakra, co to je? Pak jsem to otevřel a jen zíral. Viděl jsem pohledy lidí kolem sebe a byl jsem úplně bledý," řekl. "Nemůžu tomu stále věřit, připadám si úplně stejně jako Ester Ledecká, která projela cílem a nevěřícně zírala na své umístění," okomentoval nominaci Nabarveného ptáčete Marhoul.

V tento úspěch svého dlouho připravovaného filmu nevěřil. Ještě v pondělí večer v rozhovoru s ČTK vyjádřil velkou skepsi, film je ve velké konkurenci a některé kritiky v USA mu přisuzují možná až přílišnou realističnost.

"Na kampaň, která za podobným úspěchem také často stojí, musíte mít tři až pět milionů dolarů. Já měl k dispozici 85.000 dolarů. Navíc je třeba, aby člověk byl na místě a filmu pomáhal. Já nemůžu být dva měsíce v USA. Jsem vděčný těm, kdo filmu pomáhají," řekl Marhoul.

Oscarové nominace, vždy pět v každé kategorii, budou vyhlášeny 13. ledna. "Tomu už ale opravdu vůbec nevěřím," řekl režisér Marhoul.

Spolu s jeho filmem bude o Oscara bojovat i další český snímek, a to krátkometrážní film Dcera studentky FAMU Darji Kaščejevové, který byl zařazen do užších nominacích v kategorii krátký animovaný film. Zajímavostí je, že pracovní název tohoto snímku byl Ptáče a Kaščejevová se pro změnu názvu rozhodla těsně před dokončením.

"I kdyby se Dcera nedostala do nominace, je pro mě velkou ctí, že se můj studentský film, udělaný v malém týmu, ale s velkou vášní, dostal na tak prestižní seznam mezi filmy velkých profesionálů," sdělila ČTK k nominaci svého filmu Kaščejevová.

Alexandra Hroncová z FAMU doplnila, že všichni ve škole budou filmu Kaščejevové držet palce a napjatě sledovat přenos z lednového vyhlášení nominací Oscara. "Na tento moment FAMU naposledy čekala v roce 2017, kdy byla na shortlistu v kategorii Animated Short Film animovaná groteska Happy End od režiséra Jana Sasky," dodala Hroncová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 8. srpna 2020

Očekáváme v 13:00 30°C

Celá předpověď