Po explozi plynu na Slovensku 5 obětí, hrozí zřícení paneláku

foto Ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově na východě Slovenska 6. prosince 2019 vybouchnul plyn. V budově uvázlo několik lidí a podle hasičů hrozí, že se dům zřítí. List Korzár napsal, že neštěstí si vyžádalo nejméně jeden lidský život, hasiči zatím žádné oběti na životech nepotvrdili. Podle předběžných informací exploze nastala mezi devátým a 12. patrem stavby a následně se zřítilo schodiště.

Bratislava/Prešov - Nejméně pět lidí zemřelo v Prešově na východním Slovensku při dnešní explozi plynu ve dvanáctipatrovém bytovém domě. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. Premiér Peter Pellegrini novinářům na místě řekl, že neštěstí si pravděpodobně vyžádalo více než pět lidských životů. Příčina události zatím není známá, jedna z obyvatelek upozornila, že v domě bylo cítit plyn.

Podle předběžných informací exploze nastala kolem poledne mezi devátým a 12. patrem stavby a zřítilo se její vnitřní schodiště. Plameny následně zasáhly část domu od šestého podlaží výše, přičemž čtyři horní patra podle hasičů zcela vyhořela. Exploze poničila střechu. Hasiči po 15:00 SEČ informovali, že z poškozené stavby evakuovali 34 lidí. Během dne upozornili na hrozící zřícení budovy, ve které po explozi uvázlo několik osob. Požár se hasičům nepodařilo zcela zlikvidovat ani po zhruba šesti hodinách od exploze, záchranářské práce by měly pokračovat do rána.

"Stále nemůžeme říct, jaký bude konečný počet obětí. Na mnoha podlažích hoří. Obrovským problémem je zhroucené schodiště. Hasiči nemají jinou cestu, než se do bytů dostat zvenčí," řekl večer Pellegrini, který přijel na místo nehody spolu s několika ministry.

Slovenská média citovala jednu z obyvatelek zmíněného domu, která uvedla, že při příchodu domů cítila ve vchodu plyn. Žena také řekla, že na to upozornila dělníky, kteří u bytovky kopali díry. Po explozi ji z bytu v desátém patře evakuovali hasiči.

Vzhledem ke zřícení schodiště hasiči v objektu zasahovali pomocí výškové techniky. Na místě byli i vojáci, armáda na pomoc vyčlenila sedm vrtulníků.

Jednou z obětí neštěstí je člověk, který vypadl z balkonu poškozeného domu. Policie vybídla veřejnost, aby nesdílela videonahrávku, která zaznamenala pád zmíněné osoby.

List Korzár napsal, že prvotní exploze byla tak silná, že tlaková vlna rozbila okna i na panelových domech v okolí a že z budovy se ozvaly další menší výbuchy. Policie případ vyšetřuje jako podezření z obecného ohrožení, poškozený dům je podle ní neobyvatelný.

Na místo neštěstí byly povolány desítky hasičů, záchranářů, vojáků a policistů. Obyvatele poškozeného domu bezpečnostní a záchranářské složky evakuovaly do okolních škol. Ubytovací kapacity nabídla armáda i policie, úřady zřídily krizové centrum. Prezidentka Zuzana Čaputová zase uvedla, že několika rodin, které přišly při neštěstí o střechu nad hlavou, může minimálně vánoční svátky strávit v ubytovacím zařízení prezidentské kanceláře ve Vysokých Tatrách.

Neštěstí vyvolalo vlnu solidarity mezi obyvateli. Lidé do veřejných sbírek přispěli jídlem, oděvy či jiným zbožím a také penězi. Postoj veřejnosti ocenila i Čaputová, která vložila do oficiální sbírky 5000 eur (127.500 korun).

Obyvatelka domu v Prešově při výbuchu a požáru přišla o všechno

Sousedka křičela, ale nemohla jsem jí pomoci, vylíčila reportérům jedna z obyvatelek dvanáctipatrového domu v Prešově, ve kterém dnes při výbuchu plynu a následném požáru nejméně pět lidí přišlo o život. Dotyčné ženě nakonec pomohli z bytu v desátém poschodí hasiči, o všechno ale přišla, upozornila slovenská média. Tři nejvyšší patra domu úplně vyhořela.

"Přišla jsem domů po noční a dalším vyřizování ve městě. Když jsem přicházela, dělníci u paneláku kopali díry. Ve vchodu byl silně cítit plyn, tak jsem se vrátila a upozornila je. Řekli mi, že je to pod kontrolou a jeden z nich šel se mnou do bytu. Tam plyn cítit nebyl, a tak jsem si šla lehnout," řekla reportérům listu Sme Silvia Hrebeňárová.

"Najednou to bouchlo, nevím odkud, zevnitř. Vletěly na mne dveře, praštily mě do ruky, ale nejsem zraněná, nic se mi nestalo," uvedla Hrebeňárová podle serveru Pravda.sk. Z bytu se nemohla dostat ke schodišti ani k výtahu. Slyšela křičet sousedku, ale nemohla ji pomoci a neví, co se s ní stalo. Ve vedlejším pokoji praskaly stěny. "Nevím, jak dlouho to trvalo, pro mne to byla věčnost," dodala. Z bytu v desátém patře jí nakonec pomohli uniknout hasiči s vysokozdvižnou plošinou. Byt zcela vyhořel. "Měla jsem tam úplně vše," řekla, "začnu od nuly, nemám nic."

"Nevíme, kde to bouchlo. Jen se ozvala rána a hned jsme vyskočily z balkonu," řekla televizi Markíza dívka, bydlící v prvním patře.

Výbuch rozbil okna i na chodbách nedaleké základní školy na Mukačevské ulici. "Bylo vyučování, děti byly ve třídách a nikomu se nic nestalo. Hned jsme kontaktovali rodiče, aby si pro děti přišli a teď jsou už všechny v bezpečí," řekla ředitelka školy Zuzana Petrželová. Ve škole mezitím zřídili středisko, kde se evakuovaní lidé mohou ohřát a napít čaje. "Je tu pár desítek lidí. Jedni přijdou, druzí odejdou. Někteří hledají příbuzné," dodala.

"Je to možná největší tragédie za poslední půl století, která město postihla," prohlásila primátorka Andrea Turčanová, když se přišla na místo neštěstí podívat. Místní média nevylučují, že počet obětí ještě stoupne.

Dům, ve kterém vybuchl plyn, se nejspíš nezřítí, a to kvůli železobetonovým panelům, domnívá se odborník na panelové konstrukce ze Stavební fakulty Slovenské technické univerzity Andrej Bartók. "Podle mne to spadnout nemůže, protože ty paneláky jsou takzvané krabicové konstrukce. Panely tam jsou kolmo na sebe a je jich tam hodně," vysvětlil. Budova je i poměrně vysoká - a ačkoliv účinky požáru snižují pevnost betonu, podlaží, která se nacházejí pod místem výbuchu, ovlivněna nejsou.

"Možná se řekne, že tři poschodí půjdou dolů a zbytek zůstane. Teprve až statici budou moci vejít do budovy a prozkoumat ji, budou moci určit míru poškození. Nemyslím si ale, že by mohla celá budova dnes spadnout," řekl podle serveru Pravda.sk stavební inženýr a specialista na statiku panelových domů Vladimír Durbák.

Na tragédii zareagovalo i prešovské Divadlo Jonáše Záborského, které se rozhodlo zrušit večerní představení inscenace Zbabraná hra; v Česku bývá tato komedie uváděna pod titulem Hra, která se zvrtla.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 24. září 2020

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď