Útočník z mostu v Londýně byl už dříve odsouzen kvůli terorismu

foto Usman Khan, útočník z London Bridge, na fotografii zveřejněné 30. listopadu 2019 britskou policií.

Londýn - Útočník, který v pátek v Londýně zabil nožem dva lidi a jehož pak zastřelila policie, byl v roce 2012 odsouzen za terorismus. Loni byl ale podle britských úřadů podmínečně propuštěn a byl sledován elektronickým náramkem. Britský premiér Boris Johnson, který dnes místo útoku na mostě London Bridge navštívil, novinářům řekl, že plánuje zpřísnění trestů pro odsouzené pachatele závažných trestných činů. Ministerský předseda přitom označil za chybu, že odsouzení teroristé mohou vězení opustit předčasně.

Útočníkem byl 28letý Usman Khan, který byl v roce 2012 odsouzen spolu s dalšími extremisty za to, že jejich skupina plánovala útoky mimo jiné na londýnskou burzu. Skupina se podle některých médií inspirovala teroristickou sítí Al-Káida. Podle deníku The Guardian soudce tehdy označil Khana za "velmi nebezpečného džihádistu".

K londýnskému útoku se dnes prostřednictvím své informační agentury Amaq přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Neposkytla však žádné důkazy.

Khan, jehož rodina pochází z Pákistánu, se narodil ve městě Stoke-on-Trent ve středoanglickém hrabství Staffordshire, kde také žil. Dnes tam policie provedla domovní prohlídku, aby vyloučila, že útočník měl spolupachatele. Náměstek ministra bezpečnosti Brandon Lewis později uvedl, že policie už dalšího podezřelého nehledá.

Khan spáchal útok nožem v pátek odpoledne na mostě London Bridge, v jehož blízkosti se předtím účastnil semináře resocializačního programu pro odsouzené, kde byly desítky lidí, včetně studentů a bývalých vězňů. Zabil dva lidi a tři další zranil. Jednou z obětí je mladý absolvent Cambridgeské univerzity, který se na vytváření programu pro odsouzené podílel, druhou obětí je žena. Zranění jsou mimo ohrožení života.

Většímu počtu mrtvých zabránilo několik mužů, kteří se na útočníka ozbrojeného dvěma noži vrhli, než dorazila policie. Jejich statečnost ocenila královna Alžběta II., premiér Johnson či londýnský starosta Sadiq Khan.

Na vládních budovách v Británii byly dnes kvůli útoku vlajky na půl žerdi a zrušeno bylo několik akcí kampaně před prosincovými předčasnými parlamentními volbami. Šéf konzervativců Johnson i lídr opozice Jeremy Corbyn ovšem už oznámili, že kampaň bude pokračovat "navzdory těm, kdo chtějí útočit na (britskou) demokracii".

Starosta Londýna, kde se v úterý a ve středu koná summit NATO, dnes upozornil, že příštích několik dní bude v ulicích britské metropole více policistů. Podle něj ale není důvod zvyšovat v Británii stupeň rizika ohrožení terorismem, který byl začátkem listopadu snížen z druhého nejvyššího na pětistupňové škále na třetí stupeň.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 15:00 25°C

Celá předpověď