Sametovou revoluci hodnotí Češi lépe než Slováci

foto Ilustrační foto - Policejní kordon proti demonstrantům na Národní třídě v Praze.

Praha - Sametovou revoluci v roce 1989 hodnotí kladně dvě třetiny Čechů a 56 procent obyvatel Slovenska, pro něž má větší význam například Slovenské národní povstání a vznik samostatného Slovenska. Lépe než v Česku (61 ku 45 procentům) tam lidé hodnotí vstup do Evropské unie, ukázal společný průzkum českého Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) a sociologických ústavů akademií věd obou zemí.

Na Slovensku podle výsledků výzkumu je větší náklonnost k předchozímu režimu, což podle jednoho z autorů výzkumu Roberta Klobuckého může vyplynout z modernizace Slovenska během druhé poloviny 20. století. Únor 1948 hodnotí v Česku jako pozitivní věc deset procent obyvatel, na Slovensku 35 procent. Poměry jsou nyní horší než před rokem 1989 v očích 12 procent Čechů a 21 procent Slováků.

Do budoucnosti jsou Slováci větší optimisté než Češi, a to i v pohledu na vývoj ekonomiky, shrnula na tiskové konferenci v Praze další výsledky socioložka Paulína Tabery.

Na dotaz, zda změna režimu v roce 1989 stála za to, odpovídají Češi pozitivněji než obyvatelé Slovenska (73 procent k 59 procentům). Tehdejší systém vnímá negativně 55 procent oslovených v Česku, na Slovensku 33 procent. Naopak lépe hodnotí Češi stávající režim. Pohled na ekonomický systém v někdejším Československu kopíruje odpovědi na předchozí otázky, Češi ho hodnotí negativněji než Slovánci.

Otázky kladli sociologové v září tisícovce obyvatel Česka a tisícovce obyvatel Slovenska. "Česká veřejnost je pozitivněji naladěna a hodnotí veškeré aspekty, které jsme zkoumali, o něco pozitivněji než slovenská veřejnost. Ať jsme se ptali obecně, jestli změna stála za to nebo jaké byly poměry před listopadem i po listopadu nebo, ale i v jednotlivých oblastech života, všude jsou Češi optimistější nebo mluví o zlepšení, Slováci v o něco menší míře," řekla Tabery ČTK. Mnohem emancipovanější jsou podle výsledků výzkumu Slováci v pohledu na možnost ovlivnit politické rozhodování.

Podobný srovnávací průzkum sociologové provedli před pěti lety. Hodnocení jsou od té doby podle socioložky pozitivnější, což například v otázce životní úrovně vyplývá z objektivní situace. Vliv na odpovědi podle ní nicméně zřejmě má i blížící se 30. výročí sametové revoluce "Podobný lehký nárůst jsme měli i v roce 2009 takže se zdá, že i ta zvýšená mediální pozornost trošičku nahrává lepšímu hodnocení," uvedla.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je neděle 5. července 2020

Očekáváme v 15:00 27°C

Celá předpověď