Čeští vládní i opoziční politici kritizují tureckou ofenzivu

foto Na fotografii pořízené 10. října 2019 z turecké strany hranice je vidět kouř stoupající z míst útoku turecké armády na cíle na severu Sýrie.

Praha - Čeští politici se k turecké vojenské operaci na severovýchodě Sýrie staví kriticky. Česká republika se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ztotožňuje se společným postojem Evropské unie, která turecký postup odsoudila. Stejné stanovisko zaujali i další nejvyšší ústavní činitelé na dnešní schůzce na Pražském hradě. Vojenskou operaci, kterou Ankara obhajuje vytvořením bezpečnostní zóny pro uprchlíky v severní Sýrii, označují další politici za zradu či porušení mezinárodního práva. Část opozice kritizuje i Babiše, protože v září v OSN podpořil plán tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na vznik bezpečnostní zóny.

Babiš ČTK napsal, že Česko souhlasí s postojem unie, která tureckou vojenskou operaci odsoudila. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker předtím vyzval Ankaru k jejímu zastavení. "Zároveň jsem přesvědčen, že celé situaci bylo možné předejít, kdyby s tureckým prezidentem, který o svých záměrech mluvil už v roce 2017, světové mocnosti včetně EU aktivně vyjednávaly a snažily se s Tureckem, které je členem NATO, najít společné řešení," uvedl Babiš.

Turecká operace byla i jedním z témat odpolední schůzky českých ústavních činitelů. "Potvrdili jsme naši podporu společné reakci Evropské unie," řekl novinářům ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Česko podle něj považuje jednostranný turecký vojenský zákrok za něco, co nepřispívá k uklidnění situace v Sýrii, a obává se dopadů na tamní mírový proces i civilní obyvatele. Turecký prezident dnes na kritiku ze strany evropských zemí reagoval pohrůžkou, že Turecko pošle do Evropy syrské uprchlíky. Podle Petříčka není možné používat osud uprchlíků jako kartu v politickém, diplomatickém dialogu.

Předseda KSČM Vojtěch Filip označil útok na jiný suverénní stát za nepřípustný. "Doufám, že Rada bezpečnosti OSN najde cestu jak věc řešit a místo zbraní budou mluvit diplomaté," konstatoval. O porušení mezinárodního práva hovoří i šéf SPD Tomio Okamura. "SPD považuje za řešení návrat k mezinárodnímu právu, tedy odchod všech armád, které jsou v Sýrii bez souhlasu vlády Sýrie, odzbrojení nelegálních skupin a uznání autonomie pro Kurdy," uvedl.

O odporné zradě spojenců, kteří prokázali statečnost v boji s takzvaným Islámským státem, píše šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. "Teď USA ženou Kurdy do náruče (syrského prezidenta Bašára) Asada, Ruska a Íránu. Ani tehdy, když USA ustoupily (ruskému prezidentovi Vladimiru) Putinovi a vzdaly v ČR radar, jsem nebyl tolik rozhořčen a znechucen," uvedl.

Šéf zahraničního výboru Sněmovny Ondřej Benešík (KDU-ČSL) kritizoval Babiše, že v září podpořil Erdoganův plán na vytvoření bezpečnostní zóny. "KDU-ČSL bude po premiérovi Babišovi požadovat vysvětlení, proč podpořil tureckou agresi proti Kurdům, kterou Ankara nazývá 'vytvoření bezpečné zóny'. Je v našem zájmu více destabilizovat tento region a tím zvýšit už tak velký migrační tlak na Evropu? Nebo snad chceme obnovení IS?" napsal na twitteru.

Babiš dnes na dotaz ČTK uvedl, že osobně po jednání s Erdoganem podpořil pouze plán zajistit až dvěma milionům uprchlíků lepší život doma v Sýrii. "Vystavět domy, školy a nemocnice," poznamenal. "Součástí toho ale nikdy nebyla diskuse o vojenské okupaci severovýchodu Sýrie. O mírovém projektu v Sýrii jsem i v New Yorku diskutoval s kolegy z EU," doplnil.

Turecko zahájilo operaci v příhraničí Sýrie ve středu. Podél hranice chce zřídit 30 kilometrů široký bezpečnostní pás, kam se budou moci vracet syrští uprchlíci z Turecka. Terčem operace jsou oddíly syrských Kurdů YPG, jež Turecko označuje za teroristické a které v oblasti působí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 10. července 2020

Očekáváme v 9:00 24°C

Celá předpověď