Spiegel: Pachatelem útoků v Halle byl německý antisemita

foto Policejní uzavírka silnice po střelbě v německém Halle 9. října 2019.

Halle - Pachatelem dnešních útoků ve východoněmeckém Halle, které si vyžádaly dva lidské životy, je podle informací magazínu Spiegel sedmadvacetiletý Němec Stephan B. Motivem jeho násilných činů byly podle všeho antisemitismus a pravicový extremismus. Policie tak usuzuje na základě videa, které střelec během útoků natočil kamerou umístěnou na ochranné helmě. Na záznamu opakovaně nadává na Židy a "arabáče".

Právě židovská synagoga se stala terčem jednoho z jeho útoků, dalším pak rychlé občerstvení s kebabem, které v Německu často provozují lidé s tureckými či arabskými kořeny.

Na nahrávce, která je podle listu Süddeutsche Zeitung dlouhá 36 minut, je vidět i žena, kterou Stephan B. po neúspěšném útoku na synagogu z bezprostřední blízkosti zastřelil, a muž, kterého zabil o něco později v nedalekém rychlém občerstvení. Podle veřejnoprávní televize ARD pachatel video vysílal na internetu, a počínal si tak podobně jako střelec z novozélandského města Christchurch, který v březnu ve dvou mešitách zabil 51 lidí.

Útočník na videu mluví anglicky, i když s německým přízvukem. Tvrdí mimo jiné, že se nikdy neuskutečnil holokaust, tedy vyvraždění zhruba šesti milionů Židů nacistickým Německem, za něž i dnešní spolková republika cítí zodpovědnost. Střelec také prohlašuje, že feminismus vedl ke snížení porodnosti, a proto existuje masové přistěhovalectví. Za všemi těmito problémy jsou přitom podle něj Židé.

Na záznamech, které v Halle natočili očití svědci, je vidět maskovaný útočník s přilbou, jenž klidně vystoupí z auta a začne střílet ze zbraně, kterou musí po každém výstřelu znovu dobíjet. Podle Süddeutsche Zeitung si zbraně zřejmě vyrobil nebo upravoval sám. Z jeho videa je zřejmé, že se po střelbě na policejní auto jeho vybavení rozbilo. "S konečnou platností jsem prokázal, jak bezcenné jsou improvizované zbraně," prohlásil pak. "Všechny zbraně selhaly," poznamenal také.

Server veřejnoprávní televizní a rozhlasové stanice MDR uvedl, že Stephan B. je z města Eisleben v Sasku-Anhaltsku, tedy ve spolkové zemi, v níž se Halle nachází. V policejních záznamech dosud nefiguroval.

V Halle byli zastřeleni muž a žena, nebezpečí už není akutní

Nebezpečí ve východoněmeckém Halle už není akutní a lidé mohou znovu na ulici, uvedla místní policie na twitteru. Podle serverů listů Bild a Tagesspiegel dospěli vyšetřovatelé k závěru, že útočník, který dnes ve městě zastřelil dva lidi, byl jen jeden. Policie to zatím oficiálně nepotvrdila. Dosud hovořila o tom, že útočníci byli nejméně dva.

Už zhruba 45 minut před zprávou, kterou policie vydala kolem 18:15, obnovilo provoz hlavní nádraží v Halle, které bylo celé odpoledne uzavřené.

Policie je nadále v ulicích města přítomná ve velkém počtu. Stejně je tomu i v nedalekém Wiedersdorfu u Landsbergu, kde se dnes také střílelo. Útočník z Halle se tam zřejmě násilím zmocnil vozu taxi, v němž ho později zadržela policie.

Jednou obětí dnešní střelby ve východoněmeckém Halle je žena, která zemřela u synagogy, druhou muž, který byl zastřelen v několik set metrů vzdáleném rychlém občerstvení. Uvedla to policie, která tak poprvé upřesnila, kde dvojice obětí přišla o život. Dva lidé se střelnými zraněními jsou podle serveru Bild v univerzitní nemocnici. Jeden z nich je nyní operován.

Mluvčí Halle, které má 234.000 obyvatel, odpoledne obyvatele vyzval, aby na celém území města nevycházeli ven. Totéž doporučovala policie i občanům nedalekého Landsbergu, kde se dnes také střílelo.

Na fotografiích a záběrech médií z Halle, kde byla přerušena městská i železniční doprava, je vidět nejméně jeden maskovaný ozbrojený střelec. Policie podle magazínu Spiegel nyní vychází z toho, že útočníci byli dva. Jeden z nich měl podle svědků helmu s kamerou.

Policie ma twitteru informovala. že už zadržela jednu osobu. Další pachatel, nebo pachatelé ale podle ní mohou být na útěku.

První zprávy o střelbě ve čtvrti Paulus, která leží severně od centra města, policie zveřejnila před 13:00. Později uvedla, že dva lidé zemřeli a že do města vyslala řadu jednotek. Bližší podrobnosti o okolnostech střelby zatím nesdělila. Varovala zároveň před jakýmikoli spekulacemi.

Německá média se shodují na tom, že se v Halle střílelo nejméně na dvou místech. Jedním bylo okolí zdejší synagogy, do níž se podle informací magazínu Spiegel útočníci pokusili dostat. Díky bezpečnostním opatřením se jim to ale nepodařilo. V budově bylo 70 až 80 lidí. Židé dnes totiž slaví svůj nejdůležitější svátek Jom kipur (Den smíření). Jeden z útočníků se podle svědků snažil za pomoci zbraně a granátů proniknout i na židovský hřbitov.

Znovu se podle svědků, kteří mluvili s televizí n-tv, střílelo pár stovek metrů odtud. Maskovaný útočník v bojovém obleku a helmě automatickou zbraní pálil do rychlého občerstvení s kebabem. Takové podniky v Německu často provozují lidé s tureckými kořeny. Dovnitř se také pokusil vhodit předmět vypadající jako granát. Ten sice vybuchl, ale vážné škody nezpůsobil.

Spiegel, podle něhož byli útočníci nejméně dva, tvrdí, že se po útocích střelci rozdělili. Jeden z nich se pokusil utéct ve voze taxislužby, který ale na dálnici zastavila policie.

Ulice sasko-anhaltského Halle je po útocích podle veřejnoprávní televizní a rozhlasové stanice MDR prakticky vylidněné. Nádraží je uzavřené. Na některých místech hlídkují těžce vyzbrojení policisté. Další se do města sjíždějí odjinud. V pohotovosti jsou všichni záchranáři.

Dnes se střílelo také ve městě Landsberg, které leží nedaleko Halle. Zda spolu případy souvisí, ale není jasné.

Střelba v Halle může souviset s terorismem, SRN chrání synagogy 

Vyšetřování dnešní střelby v Halle převzalo německé nejvyšší státní zastupitelství, které má na starosti teroristické činy. Motiv útoků v Halle není zatím zřejmý, spekuluje se však o pravicovém extremismu. V reakci na situaci ve čtvrtmilionovém městě zpřísnila bezpečnostní opatření před synagogami a dalšími židovskými zařízeními města jako Berlín, Drážďany a Lipsko.

Důvodem je to, že při jednom z nejméně dvou útoků v Halle se útočníci podle magazínu Spiegel neúspěšně pokusili dostat do synagogy, kde v tu dobu bylo až 80 lidí slavících nejdůležitější židovský svátek Jom kipur (Den smíření). Jeden z útočníků se podle svědků snažil za pomoci zbraně a granátů proniknout i na židovský hřbitov.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 7. srpna 2020

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď