Na úmrtí Karla Gotta reagují čeští politici i umělci

foto Zpěvák Karel Gott se zpěvačkou Martou Kubišovou 18. února 1967 při vyhlášení ankety Zlatý slavík.

Praha - Úmrtí zpěváka Karla Gotta je nesmírně zarmucující zpráva pro celé Česko. Prostřednictvím svého mluvčího to uvedl prezident Miloš Zeman. Gott se podle něj rozdával druhým, daroval svůj život celým generacím. Populární zpěvák zemřel v úterý před půlnocí ve věku 80 let doma v kruhu své rodiny, řekla dnes ČTK jeho manželka Ivana Gottová.

"Nesmírně zarmucující zpráva pro celou naši zemi. Karel Gott byl skutečný Umělec, který se rozdával druhým. To je vyčerpávající, ale právě to činí umělce umělcem. Karel Gott daroval svůj život generacím, daroval se nám všem," citoval Zemana jeho mluvčí na twitteru.

"Karel Gott byl vynikající reprezentant a zastánce České republiky v zahraničí. Čest jeho památce," uvedl na sociální síti šéf zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jidrák.

Zeman letos uvedl, že zvažuje, že Gottovi udělí vyšší státní vyznamenání. Řekl ale, že by zpěváka ocenil až v příštím roce, aby si mohl cenu osobně převzít, když se letos potýká se zdravotními komplikacemi. Gott v roce 2009 získal od Zemanova předchůdce Václava Klause medaili Za zásluhy I. stupně.

Babiš považuje Gotta za jednoho z největších Čechů 

Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje Karla Gotta za jednoho z největších Čechů, které měl tu čest zažít. Mistře, vážil jsem si Vás, uvedl dnes premiér na twitteru. Ke zpěvákovu úmrtí se vyjadřují i další politici, Gotta označují za výjimečnou osobnost a vyjadřují soustrast jeho rodině.

"Karel Gott. Provázel mě od mládí. A každého z nás. Jeden z největších Čechů, které jsme měli tu čest zažít. Zemřel. Věřil jsem, že tu bude navždycky. Je mi to nesmírně líto. Zapálím svíčku a poslechnu si něco od něj z 60. let. Mistře, vážil jsem si Vás. Víc, než dokážu říct," napsal Babiš.

"Byl jedním z mála umělců, který prošel desítkami let historie této země a získával uznání a obdiv lidí střídajících se generací. Jeho písně si zpívali lidé nejrůznějšího vzdělání a profesí. Karel Gott byl mimořádnou osobností, která nás dokázala spojovat. Čest jeho památce," napsal na twitteru ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) udělal málokdo pro dobré jméno Česka v zahraničí tolik jako Gott.

"Upřímnou soustrast rodině Karla Gotta. Celý život rozdával radost lidem po celém světě, jeho hlas milují miliony lidí. Mnohonásobný Zlatý slavík bude všem moc chybět," reagoval vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček.

"Karel Gott dokázal svým talentem, pílí a profesionalitou zaujmout posluchače napříč generacemi nejen v České republice. Jeho úspěch v rámci české populární hudby byl jedinečný a těžko opakovatelný," uvedl předseda ODS Petr Fiala.

"Upřímnou soustrast všem blízkým. Karel Gott byl a zůstane velkou kulturní osobností naší země," napsal na twitteru předseda Starostů Vít Rakušan.

"Opustila nás jedna z největších postav české popkultury. Karel Gott dokázal svou hudbou zaujmout jako málokdo jiný. Je nezpochybnitelné, že svým uměním přispěl k dobrému jménu ČR v zahraničí. Čest jeho památce," uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Předseda SPD Tomio Okamura označil Gotta za jednu z největších osobností české kultury. "Jeho písničky zůstanou navždy s námi. Vyjadřuji hlubokou soustrast i rodině. Děkujeme Vám za vše, Mistře," uvedl.

"Před pár minutami mě zaskočila zpráva o náhlém úmrtí Karla Gotta, a proto bych chtěl rodině popřát upřímnou soustrast. Já jsem se s mistrem osobně viděl jen jednou, a to na koncertě Eltona Johna, ale šlo o nezapomenutelný zážitek," sdělil ČTK pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Radě hlavního města a koaličním partnerům navrhne, aby Praha přistoupila k nějaké formě ocenění Gotta. V úvahu podle něj připadá například pojmenování veřejného prostranství po zpěvákovi, věc ale bude ještě nutné projednat.

Karlovarská hejtmanka a předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Mračková Vildumetzová na twitteru vyjádřila soustrast Gottovým blízkým. "Úžasný, výjimečný člověk, mistr Karel Gott. Děkuji, že jsem mohla být alespoň malou chvíli ve Vaší blízkosti. Moc to bolí," uvedla.

Zaorálek: Gott spojoval lidi a šířil dobré jméno České republiky

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) dnes na jednání vlády podpoří návrh uspořádaní státního pohřbu Gotta. Zpěvák podle něho spojoval lidi a šířil dobré jméno České republiky. Rozloučení formou státního pohřbu v katedrále svatého Víta plánuje navrhnout premiér Andrej Babiš (ANO). Populární zpěvák zemřel v úterý před půlnocí ve věku 80 let doma v kruhu své rodiny.

"Musíme zásadně respektovat to, co chce rodina, ale mám informaci, že by rodina Karla Gotta o státní pohřeb stála. Jsem přesvědčený o tom, že přání rodiny spojíme s přáním premiéra," řekl na setkání s novináři Zaorálek.

Ministr kultury uvedl, že Gott byl velmi vstřícný a vlídný člověk a každý, kdo se s ním setkal, může dosvědčit, že se choval velmi hezky k lidem. "Jeho hlavní tendencí bylo spojovat lidi, působil jako ten, kdo nás učí žít společně. Snad v každé generaci je někdo, kdo si našel Gottovu písničku, která ho oslovila. Spojoval lidi v dobách, kdy to tady nebylo jednoduché, snažil se bavit a dělat lidem život snadnější," prohlásil Zaorálek.

Ministr Zaorálek připomněl legendární společné vystoupení Gotta a písničkáře Karla Kryla před třiceti lety na balkóně Melantrichu na Václavském náměstí. "Dnes mi to připadá, že se v tom jejich vystoupení jako by měla spojit minulost s tím, co nás čekalo. Jako by ukazovali, jak se budeme muset zase naučit žít všichni spolu. On byl v období socialismu jakýmsi symbolem politického smíru, dával i trochu návod, jak žít ve společnosti, ve které to nebylo lehké. Karel Gott nás celá ta léta učil žít spolu," sdělil.

Gottovi se podle Zaorálka povedlo spojovat lidi nejen v období socialismu, ale také po roce 1989. "To se každému nepodařilo, Jako bychom pořád potřebovali někoho, kdo nás tady spojuje. Karel Gott také šířil dobré jméno České republiky. Dokonce i ti, kteří se nezajímali o politiku a ekonomiku, znali v zahraničí Českou republiku také díky písním Gotta. Málokdo udělal pro Česko i bývalé Československo to, co udělal on," konstatoval ministr kultury.

Kamarád, vtipný člověk a vzor, vzpomínají na Gotta kolegové 

Jako na kamarádského a vtipného člověka vzpomínají na Karla Gotta jeho nejbližší spolupracovníci. Eva Pilarová, která s ním zpívala například ve filmu Kdyby tisíc klarinetů, přijala zprávu s velkým zármutkem.

"Co k tomu mohu říct. Ať řeknu cokoliv, tak to vyzní jako fráze. A neříkat nic, to nejde, protože Karel znamenal pro spoustu lidí strašně moc. Mrzí mě to, když jsem ho viděla na oslavě jeho narozenin, tak mě nenapadlo, že je to naposledy. Je mi to moc líto, byl to kamarád," řekla ČTK zpěvačka.

Hudebník a organizátor festivalu Benátská! Petr Pečený si podle svých slov na Gottovi cenil zejména toho, že si uměl dělat legraci sám ze sebe. "To je u umělců jeho rozměru velmi neobvyklé. S Karlem jsme se naposledy potkali, když jsme za ním byli s Lou Fanánkem Hagenem u něho doma na Bertramce ohledně knížky vzpomínek, kterou psal. On od nás chtěl, abychom si vzpomněli na tu kapitolu, kdy jsme rozjeli akci Gott na hrad. Celou dobu vyprávěl vtipy a strašně jsme se u toho nasmáli. Strašně si vážím toho, že jsem ho mohl poznat a že jsme, myslím, byli přátelé," uvedl Pečený.

Zpěvačka a kytaristka Lenka Filipová označila Gotta za svůj vzor na jevišti. "Znala jsem ho od svých studentských let, kdy mi dal příležitost být jeho hostem a dal mi mnoho užitečných rad. Měla jsem příležitost se od něho hodně naučit. Vždycky jsem ho obdivovala a měla jsem k němu úctu dodnes, i když jsme si už jako kamarádi tykali. Byl to obdivuhodný pokorný člověk, který miloval svoji profesi," sdělila Filipová.

Gottův dlouholetý spolupracovník Felix Slováček na dotaz České televize, jak si Gotta bude připomínat, řekl: "Já si ho nemusím připomínat, já ho mám v sobě. Mám ho úplně pod kůží, já ho mám pořád v srdci."

Olga Malířová Špátová, která s Gottem natáčela dokumentární film, na zpěváka vzpomíná jako na statečného a vyrovnaného člověka. "Měl by být pro nás vzorem tím, jak byl slušný a gentlemanský. Nikdy jsem nezažila člověka s tak velkou kariérou, tak velkým talentem a současně tak slušného a s takovou pokorou," uvedla.

Textař Michal Horáček označil Gotta za "posla dobrých zpráv i dobách, které nebyly zvlášť dobré". "Karel Gott byl v jistém smyslu více než člověk, byla to instituce. Jeho hlas provází celý můj život. Disponoval nějakým zvláštním kouzlem, které na mě tolik nepůsobilo, ale byl jsem svědkem toho, jak mohutně působí na spoustu lidí. On chtěl být vždycky poslem dobrých zpráv, což mu mnozí vyčítali, protože byl poslem dobrých zpráv i v dobách, které zvlášť dobré nebyly. Ale on nabízel jistotu a uklidnění a je vidět, že kápnul obrovskému počtu lidí do noty," sdělil Horáček.

"Všechna velká slova už byla řečena, takže mohu jenom dodat, že po Karlovi zůstane prázdno," podotkl hudebník Ondřej Hejma.

S velkou lítostí přijali zprávu o úmrtí Gotta také bratři Jan a Václav Neckářovi. "Měli jsme ho rádi, od doby, kdy začínal, byl něco jako zjevení. S mým bratrem (Václavem Neckářem) si stejně jako třeba s Waldemarem Matuškou nekonkuroval, protože každý měl své jiné publikum," uvedl hudebník Jan Neckář. "Pamatuju se, že když jsme ho na začátku šedesátých let poprvé viděli v televizi, naše maminka prohlásila, že jednou bude hrozně moc slavný. A nemýlila se," dodal.

"Slzy mě vhrkly do očí při té smutné zprávě. Karel byl vlastně kamarád, kterého měl každý rád. Mohl zpívat jakýkoli styl a vždy to bylo skvělé. Je pro mne moc smutné psát o něm v minulém čase," sdělila ČTK jazzová zpěvačka Jana Koubková.

Podle režiséra Zdeňka Trošky byl Gott vzácný člověk. Troška je šťastný, že s ním mohl pracovat, bylo tomu třeba tak při pohádce Z pekla štěstí 2. S Gottem točil i Jan Hřebejk, který ČTK řekl, že by si přál mít Gottovu povahu. Herečka Jiřina Bohdalová kvůli svému pohnutí nechtěla odchod dlouholetého kolegy komentovat. S Karlem Gottem spolupracovalo několik fotografů, Jakub Ludvík dnes ČTK řekl, že s Gottem do ateliéru vždy přišlo světlo.

Gott měl několik dvorních fotografů, patřili k nim Stanislav Tereba, Otto Dlabola, Ondřej Pýcha či Ludvík. Poprvé se s ním při práci setkal přibližně před 15 lety. "Fotografoval jsem ho na obaly jeho desek i při různých vernisážích. Vzpomínám si třeba na jednu událost v Karlových Varech, když ještě žila Iveta Bartošová. Měl jsem tam výstavu fotografií, na jedné z nich byl Karel Gott a Iveta si ji vydražila a koupila pro sebe domů. Byl její modla," vzpomínal fotograf.

"Byl to úžasný člověk, který měl vždycky dobrou náladu, byl velmi pozitivní. Byl také velmi vtipný, na každé focení s ním jsem se těšil, bylo to pro mě, jako když do ateliéru s ním přišlo světlo," uvedl.

"Měl jsem štěstí, že jsem ho léta mohl znát. Karel Gott byl opravdu vzácný člověk, vzdělaný a inteligentní a přitom neuvěřitelně skromný, pozorný a vlídný," řekl Troška ČTK. Kdyby takových slušných lidí bylo více, dobře by bylo v naší zemi, dodal režisér, který do pohádky Z pekla štěstí 2 obsadil oblíbeného zpěváka do dvojrole Pánaboha a Lucifera.

"Došlo na Nietzscheho: Bůh je mrtev. Nebyl hrdina a věřil kdejaké konspiraci. Ale bavil lidi skoro 60 let, byl to hodnej člověk, byla s ním legrace, byl pozornej a pomáhal druhým. Jeho povahu bych si přál mít. Hvězdný život Karla Gotta se naplnil. Soustrast rodině a klobouk dolů," sdělil na twitteru Jan Hřebejk. Pro ČTK připojil vzpomínku na natáčení s Gottem, kde při nahrávání koncertu nezvládl jeden ze sboristů správně zazpívat tón.

"Karel Gott zakašlal, všem se omluvil a řekl: Promiňte, já jsem dnes nastydlý. A všichni věděli, že to nebyla jeho chyba. Měl tenhle typ pozornosti a já jsem si říkal, že jsem si nedovedl představit, že by mu kdokoli v tomto ohledu něco zazlíval. Setkal jsem se s ním mnohokrát, ale tohle mi utkvělo v paměti," řekl Hřebejk, který s Gottem natočil jednu z povídek v televizním cyklu Škoda lásky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pondělí 10. srpna 2020

Očekáváme v 7:00 20°C

Celá předpověď