Ve věku 80 let zemřel v úterý zpěvák Karel Gott

foto Zpěvák Karel Gott na snímku z 12. června 2018.

Praha - Zemřel nejslavnější český zpěvák populární hudby Karel Gott, který ovlivnil několik generací posluchačů. Bylo mu 80 let. V posledních letech se potýkal se zdravotními problémy, v úterý před půlnocí podlehl akutní leukémii. Zemřel doma v kruhu svých nejbližších. Vláda rozhodla, že pokud s tím bude rodina souhlasit, Česko se s Gottem rozloučí státním pohřbem, na jehož datum připadne i státní smutek. O Gottově úmrtí informovala média v Německu, na Slovensku, v Rusku či Polsku. Obdiv a soustrast rodině vyjadřovali jeho kolegové, politici, sportovci i další známé osobnosti, zpráva zasáhla jeho fanoušky i ty, kteří vyznávali jiný hudební styl. Gotta považují za mimořádný fenomén, jehož život odrážel historii země v posledních desetiletích.

Před Gottovou vilou v Praze přinášeli lidé celý den květiny a svíčky. Praha uvažuje o pojmenování některé ulice či jiného prostranství po legendárním zpěvákovi. V Gottově rodné Plzni vyvěsili na radnici černou vlajku, na půl žerdi budou až do pohřbu vlajky v Lánech i na Pražském hradě.

"S nejhlubším zármutkem v srdci oznamuji, že nás včera (v úterý), krátce před půlnocí, po těžké a dlouhé nemoci, opustil můj milovaný manžel Karel Gott. Odešel doma, v tichém spánku, v kruhu své rodiny," oznámila dnes dopoledne zpěvákova manželka Ivana Gottová. Rodina požádala o respektování soukromí, zejména s ohledem na dvě nezletilé dcery Karla Gotta.

Za nesmírně zarmucující zprávu pro celé Česko označil Gottovo úmrtí prezident Miloš Zeman. Gott se podle něj rozdával druhým, daroval svůj život celým generacím. Zeman podporuje myšlenku, aby se státní pohřeb uskutečnil v katedrále svatého Víta. Na Pražském hradě i v Lánech byly z rozhodnutí prezidenta staženy vlajky na půl žerdi.

Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že zpěváka považuje za jednoho z největších Čechů, které měl tu čest zažít. "Čekáme na vyjádření rodiny, jestli si to bude přát a jaké měl pan Karel Gott představy," řekl Babiš po mimořádném zasedání vlády, která na jeho návrh schválila státní pohřeb i smutek. Nechtěl spekulovat o tom, zda by se mohl obřad konat na jiném místě než v katedrále. Datum pohřbu zatím určeno není.

Ne všichni si myslí, že je vhodné uspořádat Gottovi státní pohřeb. "Upřímnou soustrast rodině a přátelům Karla Gotta. Snažit se uhrát politické body na smrti oblíbeného umělce však považuji za hyenismus," napsal večer na twitteru například senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin.

Gottovi kolegové na něj vzpomínají jako na kamaráda, vtipného a laskavého člověka i dokonalého profesionála. Za ztrátu báječného člověka, vynikajícího zpěváka a kolegy označila Gottovo úmrtí například jeho dlouholetá spolupracovnice, zpěvačka Helena Vondráčková. Zpěvačka a kytaristka Lenka Filipová považuje Gotta za svůj vzor na jevišti. Režisérka Olga Malířová Špátová, která s Gottem natáčela dokumentární film, na zpěváka vzpomíná jako na statečného a vyrovnaného člověka. "Měl by být pro nás vzorem tím, jak byl slušný a gentlemanský. Nikdy jsem nezažila člověka s tak velkou kariérou, tak velkým talentem a současně tak slušného a s takovou pokorou," uvedla.

Zpráva zasáhla i sportovce. Gottovy písně často zněly v kabinách fotbalových a hokejových klubů. Fotbalová Slavia uctila Gottovu památku před večerním duelem Ligy mistrů s Dortmundem. Po rozcvičce zazněla na stadionu minuta potlesku a některé jeho hity. Zpráva zasáhla i soupeře Slavie z Dortmundu, pro něž v roce 1996 Gott nazpíval klubovou hymnu ve stylu slavné písně Včelka Mája.

Televize kvůli zpěvákově úmrtí přerušily dnešní vysílání mimořádnými vstupy a večer zařadily speciální vysílání, dokumenty či záznamy Gottových koncertů. Internet a sociální sítě zaplavily příspěvky fanoušků, na Seznamu zpěváka za hodinu hledalo 80.000 uživatelů. Podle dat vyhledávače Seznam.cz jde za poslední dekádu o absolutní rekord v počtu hledaných slov během několika hodin.

Zpráva o úmrtí vyvolala velký ohlas i na sousedním Slovensku. "Když jsem byl dítě, byl tu Karel Gott. Když jsem byl teenager, bavili jsme se při jeho hudbě. Když jsem byl dospělý, hrál jsem jeho písničky na kytaru. Byl tu, když jsem byl prezident. Neumím si představit, že tu již nebude," shrnul pocity mnohých bývalý slovenský prezident Andrej Kiska.

Gott byl nejslavnějším českým zpěvákem populární hudby. Vydal skoro tři stovky alb, první už v roce 1965, na svém kontě má desítky milionů prodaných desek. Své poslední album s názvem Ta pravá vydal loni. Seznam zpěvákových ocenění je velmi dlouhý. Například Zlatým a Českým slavíkem byl zvolen dvaačtyřicetkrát, poprvé už za rok 1963 a naposledy v roce 2017. Za minulého režimu byl zasloužilým (1977) a národním umělcem (1985), v roce 2009 mu tehdejší prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy. Zeman nedávno připustil, že Gottovi udělí vyšší vyznamenání.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 6. srpna 2020

Očekáváme v 11:00 22°C

Celá předpověď