Prezidenti zemí V4 se sešli na dvoudenním summitu v Lánech

foto Zleva český prezident Miloš Zeman, prezident Maďarska János Áder, polský prezident Andrzej Duda a prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová se sešli 2. října 2019 na zámku v Lánech na Kladensku k jednání o spolupráci visegrádské skupiny (V4) v Evropské unii.

Praha - Na zámku v Lánech se dnes sešli prezidenti Česka, Slovenska, Polska a Maďarska k jednání o spolupráci zemí visegrádské čtyřky (V4) v EU. Polský prezident Andrzej Duda, hlava Maďarska János Áder a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová postupně dorazili do zámku, kde je uvítal jejich český protějšek Miloš Zeman, poté se všichni čtyři společně zúčastnili před zámkem slavnostního uvítání s vojenskými poctami za zvuku státních hymen. Summit potrvá do čtvrtka, kdy se připojí též slovinský prezident Borut Pahor a srbský prezident Aleksandar Vučić.

Fotogalerie

Dnes nebylo naplánováno žádné setkání s novináři, až na závěr summitu všech šest prezidentů vystoupí s prohlášením pro média.

Čaputová na svém facebookovém profilu napsala, že země V4 musí při prosazování svých národních a regionálních zájmů hledat spojence. "Když dokážeme být konstruktivní, budou i ostatní víc vycházet vstříc našim prioritám," soudí slovenská prezidentka. Pokračující rozdělování EU na východ a západ nebo na nové a staré členy je podle ní důsledkem toho, že se státy dostatečně neznají a nedůvěřují si, proto je třeba víc spolu mluvit a spolupracovat. Do Lán podle svých slov přijela s poselstvím, že státy Visegrádu by měly přicházet s pozitivní agendou a tím překonávat rozdělení v Evropě.

Mluvčí polského prezidenta Krzysztof Szczerski o summitu řekl, že k hlavním starostem skupiny V4 bude patřit spravedlivá klimatická politika. V tomto ohledu je podle něj mimořádně důležité, aby zvýšené využívání netradičních energetických zdrojů nemělo za následek úbytek pracovních příležitostí a aby se věnovala větší pozornost sociálním dopadům.

Hlavy státu dnes kromě slavnostního oběda čekaly dva bloky jednání. Při nich mluvily o ambicích V4 za nového rozložení sil v EU po odchodu Británie, o novém víceletém finančním rámci EU na roky 2021 až 2027 nebo o stavu dopravních projektů. Česko při jednáních o evropském rozpočtu klade důraz na to, aby neklesalo množství peněz určených na politiku soudržnosti, ze kterých čerpají především státy ve východní části unie.

Ve čtvrtek se dvěma dalšími prezidenty se debata zaměří i na perspektivu rozšíření EU o země západního Balkánu. Tématem bude i stav přístupových jednání mezi unií a Srbskem. Česko dlouhodobě podporuje otevírání nových vyjednávacích kapitol a začlenění Srbska, ale také Albánie či Severní Makedonie do EU.

Prezidentský summit je součástí českého předsednictví ve visegrádské skupině. Česko si jako jeden z hlavních cílů svého předsednictví stanovilo upevňování postavení zemí V4 v EU i v Severoatlantické alianci a posilování soudržnosti obou těchto organizací.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 11. července 2020

Očekáváme v 11:00 14°C

Celá předpověď