Sedm ministerstev zatím vyjednalo přidání celkem 9,75 miliardy

foto Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Praha - Představitelé sedmi ministerstev zatím vyjednali s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) přidání zhruba 9,75 miliardy korun nad rámec původně plánovaného rozpočtu na příští rok. Tento týden by měli na jednání dorazit ještě zástupci dalších čtyř resortů včetně ministerstva práce, které požaduje dalších 11 miliard korun. Schillerová při jednáních upozornila, že posílení rozpočtu ministerstev by nemělo zvýšit plánovaný deficit rozpočtu 40 miliard korun. Již dříve uvedla, že prostor pro vyšší výdaje umožnila nová prognóza ministerstva financí a úspory u obsluhy státního dluhu.

Dnes se vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dohodl se Schillerovou na tom, že se rozpočet ministerstva vnitra zvýší celkem o 1,7 miliardy korun proti původně plánovaným 77,9 miliardy Kč. Největší část dodatečně schválené částky, 1,1 miliardy, půjde do policejního rozpočtu, zhruba 400 milionů korun získají hasiči a 200 milionů korun vnitro využije na tvorbu evropských informačních systémů.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) se dohodl na zvýšení rozpočtu svého úřadu o jednu miliardu korun na 213 miliard korun. Dodatečné peníze by měly jít na zajištění nových učitelů v regionálním školství.

Se Schillerovou dnes jednal i ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO), rozpočet jeho úřadu se zvýší o 400 milionů korun na 37,5 miliardy. Polovina přidané částky podle Havlíčka půjde na investiční pobídky a dalších 200 milionů korun na sanace a rekultivace pro těžaře.

Zatím největší zvýšení rozpočtu proti původnímu plánu vyjednal minulý týden ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) pro Státní fond dopravní infrastruktury. Fond by měl hospodařit se zhruba 70 miliardami korun, což je o pět miliard více, než předpokládal původní návrh rozpočtu. Schillerová výrazné zvýšení rozpočtu fondu zdůvodňovala tím, že v době zpomalujícího hospodářského růstu je třeba dát více peněz do investic.

Rovněž minulý týden se ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) dohodl na zvýšení rozpočtu svého resortu o jednu miliardu korun, z toho půjde 700 milionů korun na podporu lesního hospodářství a 300 milionů na dotace do vodního hospodářství. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) získal pro diplomacii navíc 236 milionů korun, které půjdou na zajištění činnosti ambasád a na nástroje proti nelegální migraci. Náměstek ministra kultury René Schreier se dohodl na zvýšení rozpočtu tohoto resortu o 440 milionů korun.

Tento týden by měli o změnách svých rozpočtových kapitol jednat ještě ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO), ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 7. dubna 2020

Očekáváme v 1:00 8°C

Celá předpověď