Ministerstvo vnitra dostane příští rok 1,7 miliardy korun navíc

foto Nastupující policisté na školení, kadeti - ilustrační foto.

Praha - Rozpočet ministerstva vnitra na příští rok se po dnešní schůzce ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) zvýší oproti původnímu návrhu o 1,3 miliardy korun. Oba ministři to řekli po jednání novinářům. Většina peněz, tedy 1,1 miliardy korun, půjde do rozpočtu policie, zbylých 200 milionů korun vnitro využije na tvorbu evropských informačních systémů. Už dříve se pro hasiče podařilo vyjednat 400 milionů korun navíc.

Vnitro bude po navýšení podle Schillerové v roce 2020 hospodařit celkem s téměř 79 miliardami, na policii z toho připadá přes 34 miliard korun. Letos mělo vnitro na výdaje zhruba 77,6 miliard korun.

"Rozpočet policie na příští rok bude navýšen o 1,1 miliardy korun, z toho bude 500 milionů na obnovu automobilové techniky, 250 milionů do provozu, 200 milionů do investic a 155 milionů půjde na platy policistů, kteří byli nabráni v letošním roce," vysvětlil Hamáček.

Schillerová upřesnila, že na obnovu vozového parku má policie dostat půl miliardy i po následující dva roky, aby mohla zaujmout k nákupu vozidel jasnou strategii. Jednání se zúčastnil i policejní prezident Jan Švejdar, který navýšení ocenil s tím, že policie nová auta nutně potřebuje. Hamáček dodal, že ještě letos dostane policie dalších 400 milionů korun na obnovu vozidel, nakoupí za ně asi 850 osobních vozů a 300 transportérů.

Zbývající peníze, které dnes Hamáček do rozpočtu ministerstva vyjednal, vnitro využije na informační systémy Evropské unie, které musí vnitro zřídit na základě nařízení EU. Ty mají podle Hamáčka sloužit k monitorování a kontrole pohybu osob v rámci migrační politiky.

Hamáček před schůzkou uvedl, že bude jednat jen o rozpočtu pro ministerstvo vnitra. Nakonec ale se Schillerovou hodnotili celé vyjednávání o rozpočtu. "Dotkli jsme se toho. Ministerstva zahraničí, zemědělství a kultury vyjádřila spokojenost s těmi částkami, já za vnitro jsem spokojený také, s tím, že věřím, že se ještě vyřeší ta digitalizace," řekl Hamáček. Digitalizaci zmiňoval před jednáním jako druhou oblast, pro kterou chtěl peníze navíc vyjednat.

Schillerová počátkem srpna jednala o úpravě rozpočtů s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem a ministrem zahraničních věcí Tomášem Petříčkem. S Tomanem se dohodla na zvýšení jeho rozpočtové kapitoly o jednu miliardu a s Petříčkem na navýšení o 253 milionů korun. Náměstek René Schreier pověřený vedením ministerstva kultury se ve čtvrtek se Schillerovou dohodl na navýšení rozpočtu o 440 milionů korun.

V úterý by měla na MF přijít jednat poslední zástupkyně ČSSD ministryně práce Jana Maláčová. Schillerová dnes zopakovala, že požadavek ministerstva práce a sociálních věcí na 11 miliard Kč navíc je pro příští rok nereálný. Hamáček poslední jednání předem komentovat nechtěl.

Vládní sociální demokraté dříve uvedli, že podpoří rozpočet na příští rok, pokud se zohlední potřeby policie, hasičů a ministerstva práce a sociálních věcí. To požaduje navíc 11 miliard korun. Maláčová postrádá peníze na plánovanou změnu IT systémů, sociální služby či dotace obcím.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je neděle 29. března 2020

Očekáváme v 13:00 9°C

Celá předpověď