Hongkongské letiště pro dnešek zrušilo všechny lety

foto Poklidná demonstrace na hongkongském letišti na snímku z 12. srpna 2019.

Hongkong - Kvůli demonstraci na letišti v Hongkongu zrušily místní úřady všechny ještě neodbavené lety na tento den. Podle letištní správy bude provoz obnoven ráno místního času. Protivládní demonstrace na letišti pokračovaly čtvrtý den a dav dnes navíc protestoval proti víkendovému násilnému zásahu policie. Ústřední čínské úřady v Pekingu uvedly, že hongkongské protesty začínají mít teroristické tendence. Spojené státy a Kanada vyzývají ke zdrženlivosti.

Podle letištní správy byly ucpané všechny cesty vedoucí na letiště a parkoviště na místě jsou přeplněná. "Kromě odletů, které jsou již kompletně odbaveny, a příletů, jež jsou už na cestě do Hongkongu, rušíme po zbytek dne všechny lety," uvedly úřady v dnešním prohlášení. Veřejnosti se nedoporučuje, aby se na letiště vydávala. Agentura AP s odvoláním na vedení letiště uvedla, že lety by měly být obnoveny v úterý v šest hodin ráno místního času (po půlnoci na úterý SELČ).

Hongkongské letiště je jedno z nejvytíženějších světových dopravních uzlů, za rok 2018 jím prošlo přes 74 milionů cestujících, uvedla agentura AFP. V pátek se zde shromáždilo na 5000 demonstrantů, kteří turistům vysvětlovali význam prodemokratických demonstrací, jež se ve městě konají už od června.

Dav převážně v černém oblečení dnes protestoval i proti víkendovému násilí policie během demonstrací. Bezpečnostní složky použily slzný plyn v přeplněné vlakové stanici a také do davu zblízka střílely gumovými projektily. Jeden z nich zasáhl do obličeje mladou medičku, což mezi aktivisty vyvolalo vlnu nevole. Podle lékařů je žena v nemocnici a hrozí, že přijde o oko, což sloganem "oko za oko" a páskami přes oko připomínali demonstrující na letišti. Hongkongská policie uvedla, že incident vyšetřuje a zjišťuje, zda ženu opravdu zasáhli policisté.

Podle mluvčího Čínského státního úřadu pro Hongkong a Macao radikální demonstranti proti policii několikrát použili improvizované zápalné lahve. Útok na policisty podle úřadu ukazuje na první známky terorismu.

Hongkongské aerolinky Cathay v dopise upozornily své zaměstnance, že nebudou tolerovat jejich zapojení do "nelegálních protestů" a pohrozily jim propuštěním v případě, že tak učiní. Čínský úřad pro civilní letectví vůči společnosti zároveň vznesl požadavek, aby zakázala létat do pevninské Číny těm zaměstnancům, kteří demonstrace podporují. Akcie firmy na hongkongské burze dnes odpoledne v důsledku krize ztrácely bezmála pět procent.

Kanadský premiér Justin Trudeau dnes uvedl, že je "krajně znepokojen" událostmi v Hongkongu, a čínské úřady vyzval, aby reagovaly uměřeně.

Spojené státy po tvrdých policejních zákrocích vyzvaly čínské úřady i demonstranty, aby se "vyvarovali násilí". Prezident Donald Trump se podle agentury AFP zatím k protestům v Hongkongu příliš nevyjadřuje. Již dříve uvedl, že Peking nepotřebuje radit a že si protesty musí vyřešit sám. Podle čínského disidenta Aj Wej-Weje žijícího v německém exilu tím americký prezident vyslal "velmi špatný signál" boji za svobodu slova. Řekl také, že postup policie vůči demonstrantům po Trumpových slovech viditelně přitvrdil.

Bývalá britská kolonie Hongkong se v posledních měsících potýká s největší politickou krizí za desítky let. To, co začalo jako protest proti zákonu o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, postupně přerostlo v požadavek větší demokratičnosti politického systému a odstoupení správkyně Hongkongu Carrie Lamové.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pátek 24. ledna 2020

Očekáváme v 9:00 -3°C

Celá předpověď