Ministerstvo dopravy získá navíc 5 miliard Kč, diplomacie 253 milionů

foto Ilustrační foto - Ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík ukazuje mapu s přehledem projektů Ředitelství silnic a dálnic ČR 26. června 2019 v Praze na schůzi Poslanecké sněmovny svolané z podnětu pětice opozičních stran k vyslovení nedůvěry vládě ANO a ČSSD.

Praha - Státní fond dopravní infrastruktury bude příští rok hospodařit se zhruba 70 miliardami korun. Je to o pět miliard více, než byl původní návrh státního rozpočtu schválený vládou, řekl ČTK a České televizi ministr dopravy Vladimír Kremlík po jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou (oba za ANO). Rozpočet ministerstva zahraničí se zvýší o 253 milionů nad původně plánovaných 7,9 miliardy korun. Tomáš Petříček požadoval zvýšení o 1,5 miliardy.

Rozpočet ministerstva dopravy se proti původnímu plánu měnit nebude a zůstane 60,2 miliardy korun. "Paní ministryně si uvědomuje, že v době zpomalující se ekonomiky nelze neinvestovat do dopravní infrastruktury, nelze podseknout investice. Z hlediska Státního fondu dopravní infrastruktury budeme z hlediska národních zdrojů mít částku přibližně 70 miliard korun," řekl Kremlík. Kremlík je s výsledkem jednání spokojen a další zvyšování rozpočtu požadovat nebude.

Rozdělení investic v příštím roce bude podle Kremlíka záležet na připravenosti jednotlivých staveb. Dnes Schillerové předložil seznam staveb, které chce ministerstvo příští rok realizovat. Nevyloučil, že by stejně jako letos mohlo jít víc peněz na železniční než na silniční infrastrukturu.

Rozpočtová kapitola ministerstva dopravy se podle ministra měnit nebude. "Tam já respektuji omezení a rušení míst. S tímto si musíme poradit v rámci ministerstva dopravy," řekl Kremlík.

Vláda schválila předběžný návrh rozpočtu s deficitem 40 miliard korun, pro ale hlasovali pouze ministři za ANO, nikoli za koaliční ČSSD. Ministři podle Schillerové poté vznesli požadavky na další dvě desítky miliard korun, z toho zhruba 18 miliard korun žádali členové vlády za ČSSD.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) pak uvedl, že původní návrh státního rozpočtu neodpovídá vládnímu programu. Schillerová označila požadavky ČSSD za nerealistické. V pondělí se ale dohodla s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD), že ministerstvo zemědělství pro příští rok dostane proti původnímu návrhu 23 miliard korun z národních zdrojů o miliardu více. Z toho půjde 700 milionů korun na podporu lesního hospodářství a 300 milionů na dotace do vodního hospodářství.

Kabinet musí konečnou verzi státního rozpočtu předložit do Sněmovny do konce září.

Diplomacie získá navíc 253 milionů, Petříček chtěl 1,5 miliardy

Rozpočet ministerstva zahraničí na příští rok se zvýší o 253 milionů nad původně plánovaných 7,9 miliardy korun. Dohodli se na tom ministři Petříček (ČSSD) a Schillerová. Petříček původně požadoval zvýšení rozpočtu o 1,5 miliardy korun, dohodnutý nárůst ale podle něj nakonec zabezpečí provoz velvyslanectví i nástroje pro předcházení nelegální migraci. Podle Schillerové lze další část požadavků ministerstva zahraničí pokrýt z jeho nespotřebovaných výdajů z minulosti.

Zvýšení rozpočtu by znamenalo, že bude ministerstvo zahraničí příští rok hospodařit s podobnou sumou jako letos. Podle státního rozpočtu na letošní rok připadá ministerstvu zahraničí 8,13 miliardy korun. Původně plánovaný rozpočet by znamenal pokles o zhruba 2,9 procenta.

Ministři se na více než dvouhodinové schůzce dohodli na přidání peněz na pomoc v severní Africe a v Sýrii, kterými by Česko mělo přispět k boji s nelegální migrací v zemích, odkud migranti přicházejí. Dodatečné peníze půjdou taky na otevření nové ambasády v Singapuru, jejíž vznik žádal premiér Andrej Babiš (ANO). Petříček dnes před jednáním se Schillerovou řekl, že náklady na vznik ambasády příští rok budou nejméně 45 milionů korun.

"V té podobě, jak jsme se domluvili s paní ministryní, můžu souhlasit s navrženým rozpočtem," řekl Petříček. "Pro mě bylo důležité, že paní ministryně mi jasně řekla, že do budoucna budeme garantovat fungování našich ambasád, že naším zájmem je, aby budoucí rozpočty zajistily kvalitní a dostupné služby Čechům v zahraničí a plnění úkolů české diplomacie," řekl.

Petříček a Schillerová se také dohodli na tom, že do budoucna se bude ministerstvo zahraničí snažit přiblížit reálné výdaje těm plánovaným, aby nevznikaly nespotřebované výdaje, které zkreslují situaci i pro plánování budoucích rozpočtů.

Vláda schválila předběžnou podobu státního rozpočtu se schodkem 40 miliard korun. Pro návrh ale hlasovali pouze ministři za ANO, ne členové vlády za ČSSD. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že návrh rozpočtu neodpovídá programu vlády. Ministři za ČSSD požadovali navíc zhruba 18 miliard korun, z toho 11 miliard ministryně práce Jana Maláčová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je neděle 29. března 2020

Očekáváme v 13:00 9°C

Celá předpověď