Špotáková přijela na Tretru připravená na vše, potřebuje závodit

foto Zlatá tretra, atletický mítink IAAF World Challenge, 20. června 2019 v Ostravě. Oštěp žen. Barbora Špotáková z ČR.

Ostrava - Světová rekordmanka Barbora Špotáková přijela na ostravskou Zlatou tretru připravená na všechno. V Ostravě už zažila hodně nepovedených závodů a tentokrát od sebe nic nečekala. Se čtvrtým místem s výkonem 60,01 byla smířená. Pro účast v Ostravě se rozhodla na poslední chvíli, protože potřebuje závodit.

Dvojnásobná olympijská vítězka, která se vrací po druhé mateřské pauze, do Ostravy dorazila až dnes. "Já jsem na Tretru přijela smířená se vším. Já jsem čekala průtrž mračen, cokoliv, byla jsem připravená na všechno. Takže mě nemůže nic rozhodit," vykládala.

Rozhodit se ale nechala, když musela čekat na druhý pokus. Už byla připravená na rozběh a stadion tleskal, ale kvůli představování výškařek měla zavřený sektor. "To prostě ta koncentrace zmizí, to tak prostě je. Ale tady naštěstí o nic nejde. Tady jsem naštěstí ani nic nečekala, tak je to jedno. Ale je to blbý. Je těžké jednou za čas nějak vybudit to maximální soustředění, v tomhle věku o to víc," komentovala tento moment sedmatřicetiletá oštěpařka.

Nejdelší byl hned její první hod. Vynecháním čtvrtého pokusu se snažila znovu nastartovat, ale bylo to marné. "To jsem něco zkoušela, ale pak už to nešlo. Nelítalo to nikomu. Sára (Kolaková) se trošku jedním chytla, ale jinak to byl zvláštní závod. Ale to tady zažívám už spoustu let," poznamenala.

Soucítila s vicemistryní Evropy Nikolou Ogrodníkovou, která na Zlaté tretře obhajovala vítězství, ale nehodila ani 54 metrů a skončila poslední. "Já jsem to tady taky zažívala, takovou krizi. Člověk neví, co se děje, prostě to nejde, nejde a nejde," řekla na její adresu.

Pro Špotákovou byla Zlatá tretra třetím závodem při letošním comebacku. V Kolíně hodila 63,85, na Diamantové lize v Římě 61,51. "Když jsem byla zvyklá na jiné metry, tak je to vždycky blbý, když člověk pořád hází míň a míň. Já věřím, že to bude lepší. A když ne, tak to bude ukázka, že pomalu je třeba skončit. I když si myslím, že zatím to pořád žádná ostuda není," řekla.

Potřebuje závodit. "Já takhle nikdy neběžím v tréninku, potřebuju se k tomu trošku rozeběhnout. Škoda, měla jsem dneska i rychleji běžet. Musíme to trošku nějak rozběhat," dodala.

Předvedla jsem doma tužku, mrzelo oštěpařku Ogrodníkovou

Jeden platný pokus, poslední místo, velké zklamání. Oštěpařce Nikole Ogrodníkové se návrat do rodné Ostravy na největším českém atletickém mítinku Zlatá tretra absolutně nevydařil. Nespokojenost z osmadvacetileté vítězky ankety Atletka roku za loňskou sezonu jen čišela.

V květnu si vylepšila osobní maximum na 67,40 metru, jenže k tomu jí v Ostravě chybělo takřka čtrnáct metrů. S výkonem 53,97 skončila na posledním místě startovního pole.

"Jsem zklamaná, jsem smutná. Tady, na domácím stadionu, spousta známých a kamarádů a předvedla jsem tady tužku," zlobila se ostravská rodačka, která si připsala pět neplatných pokusů.

Před startem závodu neměla pocit a nic nenasvědčovalo, že by se jí takhle nevedlo. "Cítila jsem se dobře, ale nějak mě skolily ty hody mimo výseč. To je pro hlavu složité. Říkáte si každý hod: teď to už bude dobré. A víc a víc se snažíte házet doprava a o to více se to otvírá," posteskla si Ogrodníková, která byla s technickým provedením svých pokusů hrubě nespokojená.

"S trenérem jsme se shodli na tom, že jsem házela špatně technicky. Hodně jsem to otvírala v tom konci, proto všechny ty hody letěly mimo výseč. Sice i normálně hážu dost vlevo, ale letos se mi ještě nepodařilo tolik pokusů mimo výseč," kroutila hlavou Ogrodníková.

Jedna z tváří mítinku se možná nechala svázat tlakem na dobrý výkon. "Atmosféra je tu fajn, ale o to více je člověk svázaný, že se chce předvést, a pořád se chce na další pokus uklidnit. Říkala jsem si, nestresuj se zbytečně, ale prostě mi to dneska vůbec nevyšlo," přiznala Ogrodníková.

Zklamání znásobily potíže s bolavými zády. "Mám ta záda už tak rozbitá, že zítra to bude takové hodně bolavé. Už je to teď cítit," svěřila se oštěpařka, která má o víkendu startovat na Evropských hrách v Minsku, a i proto hned po závodu spěchala do Prahy.

Už v pátek má letět do Běloruska. "Máme výjimku, že já budu v neděli začínat a další závody budou na Irči (Šedivé), takže se budu snažit tady tenhle závod hodit za hlavu a postoupit hned do semifinále, abychom těch závodů opravdu měli co nejmíň. Ale uvidím, co dovolí záda," dodala Ogrodníková.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pátek 13. prosince 2019

Očekáváme v 19:00 2°C

Celá předpověď