Pražské orchestry pořádají benefiční koncert na obnovu Notre-Dame

foto Ilustrační foto - Koncert České filharmonie pod vedením nastupujícího šéfdirigenta Semjona Byčkova ke 100. výročí vzniku Československa se uskutečnil 3. října 2018 v pražském Rudolfinu.

Praha - Pražské orchestry pořádají 23. dubna v chrámu sv. Víta na Pražském hradě benefiční koncert na obnovu katedrály Notre-Dame v Paříži zničené požárem. Akce se zúčastní Česká filharmonie ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy - FOK, PKF - Prague Philharmonia a všemi kolektivními tělesy Národního divadla a Státní opery. Vstupné na koncert bude dobrovolné. ČTK o tom dnes informoval mluvčí České filharmonie Luděk Březina.

Na programu bude Stabat Mater Antonína Dvořáka. Orchestry zahrají pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie Tomáše Netopila.

"V pondělí při sledování záběrů na hořící katedrálu Notre-Dame jsme cítili hluboké pohnutí a potřebu podpořit Francii při obnově jedné z nejvýznamnějších duchovních staveb Evropy. Ještě týž večer jsme se proto spolu s dalšími pražskými orchestry rozhodli uspořádat benefiční koncert ve svatovítské katedrále s ikonickým národním duchovním dílem Stabat Mater od Antonína Dvořáka," uvedl generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Požár v katedrále Notre-Dame vypukl v pondělí, předpokládá se, že šlo o nehodu. Oheň se podařilo zcela uhasit v úterý. Francouzský ministr kultury Franck Riester stanici LCI řekl, že větší část cenných uměleckých a liturgických předmětů se z chrámu podařilo zachránit. Výrazně poškozená je konstrukce chrámu a téměř kompletně je zničeno střešní trámoví, přičemž některé dubové vazníky pocházely z doby stavby katedrály, tedy ze 13. století. Zřítila se i část klenby v místě chóru a 93 metrů vysoká věž nad křížením lodí. Dvě hlavní věže oheň nezachvátil. Kromě poškození ohněm a vysokými teplotami utrpělo vnitřní vybavení i kvůli kouři a vodě při hašení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je čtvrtek 23. ledna 2020

Očekáváme v 3:00 1°C

Celá předpověď