Studenti z N. Jičína v Notre-Dame zpívali pár hodin před požárem

foto Požár v pařížské katedrále Notre-Dame.

Paříž/Ostrava - Ještě v pondělí dopoledne si členové novojičínského středoškolského smíšeného sboru Puellae et Pueri (Holky a Kluci) zazpívali v pařížské katedrále Notre-Dame. O pár hodin později katedrálu zachvátil rozsáhlý požár. Sbormistr Karel Dostál ČTK řekl, že si studenti nejprve mysleli, že se zatahuje, protože se mělo změnit počasí. Za pár minut ale bylo jasné, že nejde o mrak.

"Vypadalo to děsivě. Katedrála má půdorys kříže a celý ten kříž de facto hořel, střecha lehla úplně celá," uvedl Dostál. Studenti jsou ve Francii od neděle a pondělní program začínali právě prohlídkou katedrály Notre-Dame.

"V katedrále jsme se osmělili a zazpívali jsme si tam velmi citlivě dvě písničky, protože člověk by tam měl zachovat tu klidnou atmosféru. Užili jsme si to a vůbec jsme netušili, že to je na dlouhá léta naposled," uvedl Dostál.

V době, kdy požár vypukl, se studenti právě metrem přesouvali do Českého centra, v němž za zvuku hasičských sirén odzpívali svůj koncert.

"Děti zaregistrovaly kouř a potom plameny. Všichni to vnímali velmi intenzivně, protože to byla šílená zpráva. Uvědomili jsme si, že jsme tam ještě dopoledne byli. Je to síla. Byly to obrovské policejní a hasičské manévry. Celá oblast byla uzavřená, večer i některé linky metra," uvedl Dostál. Zprávy o požáru slavné katedrály běží v Paříži snad na každém monitoru, dodal.

Oheň vypukl v pondělí okolo 18:50, předpokládá se, že šlo o nehodu. Požár se už podařilo zcela uhasit. Francouzský ministr kultury Franck Riester dnes stanici LCI řekl, že větší část cenných uměleckých a liturgických předmětů se z chrámu podařilo zachránit. Výrazně poškozená je konstrukce chrámu a téměř kompletně je zničeno střešní trámoví, přičemž některé dubové vazníky pocházely z doby stavby katedrály, tedy ze 13. století. Zřítila se i část klenby v místě chóru a 93 metrů vysoká věž nad křížením lodí. Dvě hlavní věže oheň nezachvátil. Kromě poškození ohněm a vysokými teplotami, jež dosahovaly až 800 stupňů Celsia, utrpělo vnitřní vybavení i kvůli kouři a vodě při hašení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je sobota 25. ledna 2020

Očekáváme v 3:00 -3°C

Celá předpověď