MF zhoršilo odhad růstu ekonomiky pro letošní rok na 2,4 procenta

foto Vývoj makroekonomických ukazatelů - skutečnost (2011-2017) a odhady ministerstva financí na období 2017 až 2020.

Praha - Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,4 procenta z lednových 2,5 procenta. Důvodem je především zhoršení ekonomického vývoje v zahraničí, informoval dnes úřad v tiskové zprávě. Pro příští rok MF nechalo odhad na 2,4 procenta. Loni ekonomika stoupla o 2,9 procenta. Odhady MF více odpovídají ekonomické realitě, než odhady zveřejněné MMF, uvedli analytici.

Nejvýznamnějším faktorem ekonomického růstu by letos i příští rok měla být podle ministerstva financí spotřeba domácností. Ta by měla odrážet stále silný růst mezd při velmi nízké nezaměstnanosti. Ke spotřebě by mělo přispět podle úřadu i zvýšení starobních důchodů. Za hlavní nejistotu u odhadovaného vývoje MF označilo odchod Velké Británie z EU, o jehož podobě dosud nebylo rozhodnuto.

"Ministerstvo financí se poměrně nesměle vydalo na cestu snižování prognóz hospodářského růstu, které v Česku zřejmě teprve začíná. Máme za to, že rizika, která pro český zahraniční obchod plynou ze zhoršení mezinárodního prostředí, nejsou v prognóze dostatečně zohledněna," uvedl analytik UniCredit Bank Jiří Pour.

Průměrnou míru inflace letos ministerstvo financí očekává 2,3 procenta, tedy vyšší než v lednové prognóze (2,1 procenta). Následně by měla klesnout na 1,6 procenta v roce 2020. Loni byla průměrná inflace 2,1 procenta.

Odhad vývoje kurzu koruny ministerstvo v nové prognóze nezměnilo. Nadále očekává letos průměrný kurz 25,50 Kč/EUR a příští rok posílení na 25,10 Kč/EUR.

MF dále zhoršilo odhad vývoje veřejných financí v letošním roce, když snížilo očekávaný přebytek z jednoho procenta HDP na 0,3 procenta HDP. "Jestliže vláda bude pokračovat v současném tempu navyšování sociálních výdajů, hrozí, že v dalších letech přejde hospodaření sektoru vládních institucí do deficitu. Je proto vhodné připravit veřejné rozpočty na nižší tempo růstu příjmů. Příkladem by měl jít státní rozpočet, který by se měl zaměřit na snižování zbytných výdajů," uvedl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Tuzemské hospodářství by podle MF mohl nepříznivě ohrozit vývoj v zahraničí i v ČR. Hlavní riziko vývoje v zahraničí představují tendence k růstu protekcionismu, průtahy a nejistota ohledně brexitu, výraznější zpomalení hospodářského růstu v Německu a Číně nebo možná eskalace problémů italského bankovního sektoru.

V případě domácího vývoje je rizikem odhadovaného vývoje zejména vývoj na trhu práce, kde je nedostatek zaměstnanců, a rychlý růst cen nemovitostí. Problémem mohou být také očekávané zásadní strukturální změny v automobilovém průmyslu související s přijatými emisními normami.

Česká národní banka v únorové prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,9 procenta a pro příští rok na tři procenta. V předchozí prognóze centrální banka počítala letos i příští rok s růstem ekonomiky o 3,3 procenta.

Odhady ministerstva financí (v závorce uvedeny odhady z předchozí lednové predikce): 

2018 odhad 2019 odhad 2020
HDP 2,9 2,4 (2,5) 2,4 (2,4)
Průměrná míra inflace 2,1 2,3 (2,1) 1,6 (1,6)
Nezaměstnanost (VŠPS) 2,2 2,2 (2,2) 2,2 (2,2)

 

Odhady MF jsou podle analytiků blíže realitě než odhady MMF

Dnes zveřejněné odhady ministerstva financí k dalšímu vývoji ekonomiky více odpovídají ekonomické realitě než odhady zveřejněné dnes Mezinárodním měnovým fondem (MMF). Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK. MMF podle ekonomů vychází z únorových odhadů České národní banky a nebere příliš v potaz dopady snížených odhadů pro německou ekonomiku. To přitom může výrazně ovlivnit českou ekonomiku.

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,4 procenta z lednových 2,5 procenta. Pro příští rok MF nechalo odhad na 2,4 procenta. Loni ekonomika stoupla o 2,9 procenta. MMF v případě České republiky čeká letos tempo růstu 2,9 procenta. Česká národní banka v únorové prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,9 procenta a pro příští rok na tři procenta.

"Z českého pohledu je varovným signálem zejména výrazné snížení prognóz ekonomického růstu v Německu. Zatímco MMF to nijak výrazněji ve svém odhadu pro českou ekonomiku nereflektovalo a odhad růstu HDP pro letošní rok drží stále poměrně optimistický, české ministerstvo financí je opatrnější a snížilo svůj odhad na viditelně nižší hodnotu," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Očekávání růstu české ekonomiky ze strany MMF označil hlavní ekonom ING Jakub Seidler za příliš optimistické. "To vyplývá z toho, že MMF do velké míry přejímá odhad růstu tuzemské ekonomiky od ČNB, její prognóza je však již s ohledem na poslední údaje z globální ekonomiky zastaralá," upozornil. Proto také podle něj nejsou odhady MMF pro českou ekonomiku příliš relevantní.

Podle Marka bude zásadní červencová prognóza MF, podle které se bude připravovat rozpočet na příští rok. "Každé další snížení odhadu růstu bude komplikací pro udržení vyrovnaného rozpočtu či minimálního deficitu," uvedl. I podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka je vhodné připravit veřejné rozpočty na nižší tempo růstu příjmů. "Příkladem by měl jít státní rozpočet, který by se měl zaměřit na snižování zbytných výdajů," uvedl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 28. března 2020

Očekáváme v 13:00 15°C

Celá předpověď